Kiekvienas net ant palangės jau gali užsiauginti svogūnų laiškų. Įsibėgėja ir prekyba sėklomis. Beje, ir už jas šiemet teks mokėti brangiau – maždaug dešimtadaliu.
Ūkininkės Reginos rūsyje jau dygsta vienos anksčiausiai pavasarį žydinčių gėlių: „Augaliukai labai gležnučiai, ypatingai kada sudygsta jiems reikia papildomai apšvietimo.“
Čia pat daržovių augintoja į dėžę su žemėmis kaišo svogūnų galvutes. O po geros savaitės jau galės mėgautis svogūnų laiškais: „Norisi į žemę rankytes įkišt ir pasisodint laiškelio pirmo, turėt savo.“
O svogūnų laiškų jau dabar gali užsiauginti kiekvienas, net ir bute, radęs laisvą kampelį ant palangės dėžutei ar vazonėliui su svogūnais: „Pasirenkam tokius vidutinio dydžio, nelabai mažus svogūniukus, nes iš mažo bus ir laiškas mažas. Mes tiesiog nupjaunam svogūniuko viršūnėlę ir dedame į paruoštą dėžutę su žemėmis.“
Daržovių augintoja pataria kiekvienam nepatingėti užsiauginti savų svogūno laiškų laukiant šviežio derliaus daržovių.
„Jame labai daug vitamino C. – Ko ypatingai šiuo metu reikia? – Ypatingai šiuo metu, kada mes neturim kitų daržovių“, – sako daržovių augintoja Regina Valiukienė.
Ūkininkė sako, kad sulaukus sausio vidurio į vazonėlius galima jau sėti salotas, špinatus.
„O paskui jau karalienė paprika sausio pabaigoj, vasario pradžioj“, – kalba Regina.
Sėjant pomidorus vertėtų, anot ūkininkės, palaukti bent kovo mėnesio. Be to, žinovė pataria visada atsižvelgti į orų prognozes.
„Jeigu tik praneša labai tamsius, lietingus orus, reikia viską vėlinti, nes pavasaris labai ilgas, o augalai reikalauja daug šviesos, šilumos, apšvietimo“, – aiškina Regina.
Ką ir kiek sės, jau skaičiuoja ir planuoja bene pirmoji savo užaugintais daigais ankstyvą pavasarį prekiauti pradedanti Vilma.
„Nupuoši eglutę ir jau rūpi ta žemė, aš tikiu, kad tokių, kaip aš, yra ne vienas“, – sako daigų augintoja Vilma Burneikienė.
Vilma teisi, tokia ji tikrai ne vienintelė. Regina sako, kad turi sodą ir daržą, tad sėklų reikia nemažai.
„Jau ir dienos pragiedrėjo, ir ta nuotaika praskaidrėjo, pasibaigė tas švenčių maratonas, reikia užsiimti darbais. Va, šiandien aš atėjau pomidorų ankstyvų, kad turėčiau po joninių ir prasidėtų pomidorai“, – pasakoja panevėžietė Regina.
Pilnėja ir Sigitos krepšys.
„Kai kurių sėklų paskui nebebūna pirkti, kai kurių rūšių. Pomidorų, pavyzdžiui, aš pernai vėliau pirkau ir jau, kokių norėjau, nebebuvo“, – sako panevėžietė Sigita.
O išbandyti Sigita sako norinti daug ką.
„Visko, visko mėginu, kai ko vaikai nebevalgo, tai aš pati suvalgau ir draugams dalinu tada“, – kalba Sigita.
Sėklomis prekiaujančios parduotuvės vedėjos visai nestebina, kad žmonės vis anksčiau skuba pirkti sėklų. Dažną privilioja akcijos, nes kaip ir viskas, sėklos taip pat brango. Maždaug nuo 5 iki 10-ies procentų.
„Brangsta Europoj visos sėklos, nes yra sunkus užauginimo metodas. Ir sausra, ir liūtys. Perka ir brangias sėklas, nes jos yra kokybiškos, hibridinės sėklos visada būna brangesnės šiek tiek negu veislinės“, – teigia parduotuvės „Žalia stotelė“ vedėja Asta.
O įspūdingą sėklų kolekciją surinkusi daigų augintoja pataria gyventojams neišlaidauti. Pirmiausia apsižiūrėti, kas liko nuo praėjusių metų. Nes, pavyzdžiui, pomidorų, agurkų sėklų galiojimas ilgas: „Jos gali ir 10 metų būtų daigios, tik reikia pasižiūrėti, kad sėklytė būtų graži, pilna, ne kažkokia labai smulki, mažytė.“
Taip pat moteris pataria apgalvoti, ką ir kiek planuojate sėti ir kokio derliaus tikitės. Nes pasirinkimas, pavyzdžiui, vien pomidorų sėklų rinkoje milžiniškas.
„Vieni renkasi smulkius, kiti kaip tik stambesnius, kiti nori tų senovinių lietuviškų, kiti nori margų įdomesnių, kad kaimynas aikčiotų atėjęs į jo šiltnamį“, – kalba V. Burneikienė.
Daigų augintoja atskleidžia ir kaip greičiau pasėjus sulaukti daigelių: „Dėkit kuo šilčiau, jeigu išeina ant kokio radiatoriaus, boilerio, aš net specialų šildytuvą dedu. Tada tos sėklytės per dvi tris dienas išlenda.“
O jei abejojate, ar pernykštės sėklos tinkamos, dar iki didžiosios sėjos galite jas išbandyti. Augintoja primena, kad senesnės sėklos gali dygti šiek tiek ilgiau.