Iki šiol ketverius metus riejęsis su konservatoriais dabar Karbauskis siūlo jiems savo paslaugas pagelbėti valdyti Lietuvą, ir netgi su džiaugsmu. Tik štai politologai atrėžia, kad ir pagalba, ir pati šešėlinė Vyriausybė – tik butaforija.
Pralaimėjęs rinkimus ir Seimo nario mandato gruodį atsisakęs Ramūnas Karbauskis į parlamentą iki šiol užeina kada tik panorėjęs. O jeigu galima užeiti, niekas netrukdo ir susikurti sau naują postą.
Nuo šiol valstiečių lyderis – šešėlinis premjeras. Taip jis pasisakė ir pirmajame šešėlinės Vyriausybės posėdyje – apie save trečiuoju asmeniu.
Šešėlinė Vyriausybė – tai opozicijos alternatyva tikrajam ministrų kabinetui. Žinoma, sprendimų galios ji neturi, gali tik kritikuoti ar siūlyti savo idėjas problemoms spręsti. Simboliška, saulei pašvietus valstiečiai išties skendi šešėliuose. Tik štai kodėl tarp susirinkusiųjų nematyti buvusio tikro premjero Sauliaus Skvernelio?
„Tai yra logiška, aš esu partijos pirmininkas. Jeigu šnekėtume, ar tai yra koks nors konfliktas – ne, jokiu būdu“, – sako valstiečių pirmininkas Ramūnas Karbauskis.
Simboliška ir tai, kad pats Karbauskis dar praėjusioje kadencijoje buvo vadinamas šešėliniu premjeru, nes Skvernelis sprendimus priimdavo su Karbauskio žinia. Skvernelis dabar tik paprastas Seimo narys, sako, kad taip gyventi jam patinka, šešėlinio posto neva nenorėjo pats.
„Tai yra mano mandagus atsisakymas su argumentais. Manau, kad reikėjo bandyti burti koalicinę opozicinių frakcijų Vyriausybę“, – pasakoja Seimo narys Saulius Skvernelis.
Tačiau opozicija susipriešinusi, tokios koalicijos nenori nei valstiečiai, nei darbiečiai, nei socdemai.
„Kadangi ponas Karbauskis išėjo, jam norisi veiklos, turėti virvutes toliau rankose, tai ir pasiskyrė save Ministru Pirmininku. Nemanau, kad daugiapartinėje sistemoje šešėlinė Vyriausybė turi galių ir gali gerai pasirodyti“, – teigia socialdemokratas Algirdas Sysas.
Tad Karbauskiui beliko šešėlinių ministrų ieškoti tik tarp savų. O sąraše – ir gerai žinomi politikai, kaip Veryga, ir mažai kam žinomos pavardės – Deividas Labanavičius, Ligita Girskienė. Šešėliniu susisiekimo ministru valstiečiai, beje, paskelbė kadaise Roko Masiulio iš Klaipėdos uosto vadovo posto atleistą Arvydą Vaitkų. Karbauskis nesikuklina ir, nepaisant nuolatinių rietenų su konservatoriais ir kone prakeiksmų, dabar jau siūlo pagalbą valdant Lietuvą.
„Tikrai savo kompetencija nėra silpnesnė negu tikroji Vyriausybė. Bet mes sakome, kad esame pasiruošę bendradarbiauti. Idealiu variantu, jeigu Vyriausybės vadovė Ingrida Šimonytė, ruošdama vieną ar kitą reformą, kreiptųsi į šešėlinę Vyriausybę – „pasakykit savo nuomonę“, mes tai su džiaugsmu padarysime“, – kalbėjo R. Karbauskis.
Tiesa, net buvęs premjeras sako, kad tokia pagalba nesinaudotų.
„Tai tikrai nėra realu. Kreipimasis realios Vyriausybės pagalbos į opoziciją, kad ir šešėlinę Vyriausybę, kokia ji stipri, veikli ar protinga bebūtų, parodytų dalinai negebėjimą ir silpnumą realios Vyriausybės“, – sako S. Skvernelis.
Premjerės komanda žurnalistams perdavė tokį atsakymą į Karbauskio pareiškimą: „Sudaryti ar ne šešėlinę vyriausybę ir kokią, sprendžia pačios partijos. Vyriausybė vertina konstruktyvių diskusijų galimybę su bet kuriuo politinio lauko dalyviu ir bet kokia forma, jeigu tai leidžia ieškoti geriausių sprendimų Lietuvai.“
„Tampa panašu į šešėlių teatrą, „kabuki“ teatras, japoniškai. Šešėlyje Karbauskis, Karbauskio šešėlyje dar atsiduria Skvernelis su visa savo komanda“, – pasakoja liberalas Eugenijus Gentvilas.
Politologai aiškina, toks šešėlinis valstiečių ministrų kabinetas yra butaforinis, neturintis daug prasmės. Lietuvoje niekada nevaldo viena partija, tad ir tokios sudėties Vyriausybė neegzistuotų.
„Ir neužsiklijavus tų etikečių, savęs neįšventinus į tuos šešėlinius ministrus ar šešėlinius ministrus pirmininkus buvo galima lygiai taip pat kritikuoti, ir gana konstruktyviai, valdančiuosius. Dabar, žiūrėkite, į rinkimus ėjo be programos, o šiandien jau net ir programą šiokią tokią pristatė“, – teigia politologė Rima Urbonaitė.
Pasak Urbonaitės, primiršti valstiečiai siekia dėmesio. O štai ar Karbauskiui dar prireiks į šoną nustumto nepartinio Skvernelio paslaugų, nežinia.
„Šitam kabinetui buvo asmeninis Karbauskio filtras įvestas, tu turėjai jį praeiti ir dar reikėjo turėti partinį bilietą. Matome, kad Skvernelis liko paraštėse“, – kalbėjo R. Urbonaitė.
Pirmajame posėdyje šešėlinė Vyriausybė susitarė paraginti partijas skelbti memorandumą dėl švietimo ir rengti interpeliaciją aplinkos ministrui Simonui Gentvilui.