Padėtis įtempta ir Vilniaus regione – dėl augančių kovidinių pacientų srauto Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje stabdomos kraujagyslių chirurgijos paslaugos.
Prie Šiaulių ligoninės skubios pagalbos skyriaus greitosios laukia po kelias valandas. Tokį neįprastą vaizdą dar savaitės pradžioje nufilmavo šiaulietis, išvydęs lūkuriuojančias greitąsias su viduje esančiais kovido pacientais, kai kurie jų itin sunkios būklės – dūstantys. Tokios eilės paskutinį kartą fiksuotos pernai per pandemijos piką – žiemą.
„Mūsų negali priimti Šiaulių ligoninės skubios pagalbos skyrius. Ten laukiame po keletą valandų,. Net ne po vieną, o kelis, tris ir keturis, ir penkis mūsų automobilius stovi. Todėl mes vėluojame vykti ir į kitus iškvietimus tiek mieste, tiek už miesto ribų“, – sako Šiaulių dispečerinės auditorė Judita Andriušaitienė.
O dėl būtent tokių kovidinių pacientų eilių greitųjų prisikviesti negali ir kiti ne kovido pacientai. Darbuotojai neslepia, kad būtent toks ilgas laukimas atima gyvybiškai brangų laiką iš kitomis ligomis sergančių ligonių.
„Taip, mes stovėsime prie to skyriaus, jei mūsų nepriims laiku ir kiti pacientai, laukiantys pagalbos mieste net ir skubių būklių turės mūsų laukti net ir ilgesnį laiką, kadangi negalėsime atvažiuoti“, – tęsia pašnekovė.
Nors situacija kaista, Šiaulių ligoninė teisinasi, kad greitosios pagalbos automobiliams eilėje teko stovėti, mat pritrūko vietos izoliacinėse palatose. Šios ligoninėje skirtos kovido pacientams, tačiau ligonių tiek daug, kad ima stigti vietos.
„Praėjusią dieną išties turėjome situaciją, kai prie priėmimo skyriaus buvo išsirikiavusios 7 ar 8 greitosios medicinos pagalbos automobiliai. Iš tikrųjų būna dienų, kai tie srautai supuola. Tą dieną situacija tokia, kad trūko vietos izoliacinėse palatose. Mes jų skaičių padidinome“, – teigia Šiaulių ligoninės atstovė Sonata Tenytė.
Apie tai, kad greitoji pagalba sulaukia rekordiškai daug skambučių ir iškvietimų prabyla ir Vilniaus greitosios pagalbos darbuotojai. Pasak direktoriaus, 450 iškvietimų per parą byloja apie didžiulę apkrovą.
„Situacija tikrai nėra paprasta, jinai yra karšta. Iš dalies įtempta, bet ji yra valdoma. Be abejo, skambučių padaugėjo, padaugėjo iškvietimų palyginus tai 20–30 procentų nelyginant kokią dieną“, – aiškina greitosios medicinos pagalbos stoties direktorius Zdislavas Skvarciany.
O ministras Arūnas Dulkys paklaustas, ar sveikatos sistema artėja prie kracho – sako, kad dar artimiausią savaitę atsilaikysime. Tiesa, kaip bus vėliau, ministras prognozuoti nesiryžta.
„Taip, yra sunkesnių dienų, bet šiai dienai galiu patikinti, kad tikrai nėra išnaudoti visi organizaciniai rezervai. Ir tikrai, kad bent jau artimiausią savaitę sistema atlaikys ir tą galiu garantuoti“, – tikina sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
Padėtis įtempta ir sostinėje – dėl augančių kovidinių pacientų srauto Vilniaus miesto klinikinėje ligoninėje stabdoma kraujagyslių chirurgijos skyriaus veikla. O tai reiškia, kad dalis kraujagyslių ligomis sergančių pacientų, laikinai negaus tyrimų, gydymo ir operacijų – užtat atsilaisvins 30 papildomų lovų kovidiniams ligoniams.
„Priėmus sprendimą stabdyti šių paslaugų teikimą ligoninėje, skyriuje buvo 15 pacientų, sergančių kraujagyslių ligomis. Dalis jų ambulatoriškai išrašyti, o tiems, kuriems reikia tęsti gydymą perkelti į kitą skyrių“, – sako ligoninės vadovas Narimantas Markevičius.
Per visą pandemijos laikotarpį dar nėra buvę ir tiek daug koronavirusu sergančių vaikų. Vilniaus regione dėl COVID-19 ligoninėse guli 10 vaikų, vienas iš jų reanimacijoje.
„Didžioji dalis jų yra užsikrėtę nuo savo sergančių tėvų. Yra tokių šeimų, kur mama ir tėtis yra pasiskiepiję, o vaikai irgi serga. Tačiau dominuoja neskiepytų šeimų sergantys vaikai“, – teigia vaikų ligų gydytoja Inga Ivaškevičienė.
Per vakar dieną Lietuvoje užfiksuotas naujų koronaviruso šuolis – patvirtintas 3331 COVID-19 atvejis. Dėl sudėtingos epidemiologinės situacijos valdžia jau apsisprendė visiems mokiniams pratęsti rudens atostogas. Atostogos prasidės lapkričio 3 dieną, o į mokyklas vaikai sugrįš lapkričio 10 dieną. Tikimasi, kad taip moksleiviai nepaskleis viruso ugdymo įstaigoms ir į jas sugrįš praėjus inkubaciniam COVID-19 ligos laikotarpiui.