Mažais žingsneliais panevėžietis Antanas iš naujo mokosi gyventi. 58-erių vyras medikų rankose atsidūrė maždaug prieš porą mėnesių. Statybose dirbęs Antanas nukrito iš ketvirto aukšto.
„Nežinau, kaip kritau, neatsimenu nieko, tik va tas, kad prabudau čia ligoninėj. Stebuklas, nežinau, kaip čia išgyvenau dar“, – kalba Antanas.
Nuplyšę kepenys, pradurti plaučiai, lūžę šonkauliai, kaklo, nugaros slanksteliai. Pusamžis vyras iš statybvietės į ligoninę, anot medikų, atvežtas kritinės būklės.
„Vienas pavojingiausių dalykų – kraujagyslės plyšimas, nuo to žmogus gali greičiausiai numirt. Žmogus buvo atvežtas labai sunkios būklės, praktiškai neišmatuojamu kraujo spaudimu, hemoraginiam šoke“, – komentuoja gydytojas radiologas Andrius Pranculis.
Gydytojas rodo, kaip per maždaug valandą trukusią operaciją pavyko atkurti kepenų arterijos kraujotaką. Ir visa tai atlikta be pjūvio.
„Viskas per kirkšnies arteriją. Tas viskas, kaip sakant, nuotoliniu būdu. Pavyko abu tos kraujagyslės galus kaip sako sujungti, įdėti tam tikrą stentą, dirbtinę kraujagyslę, kuri iš aortos nutiesia kelią į kepenis“, – aiškina A. Pranculis.
Pasak gydytojų, įvykus tokioms daugybinėms traumoms, svarbi kiekviena sekundė.
„Ir žmogus bagotas, ar biednas, jis nepasirinks kur jam įvyko trauma. Ten, kur atsitiko, ten ir turi būti suteikta tam tikro lygio, reikiamo lygio pagalba. Negali pasirinkti nei Vilniaus, nei Kauno, ten kur atsitiko, ten ir turi patekti. Manau, kad mes tikrai lygiaverčiai esam šitoje srityje, taip ir turi būti“, – tvirtina chirurgijos klinikos vedėjas Remigijus Samuolis.
Panevėžio ligoninės vadovas šį atvejį vadina unikaliu. Esą visas būrys medicinos personalo dirbo kaip šveicariškas laikrodis. O rezultatas – išgelbėta gyvybė.
„Operacija, kuri pirmą kartą Lietuvoje, aš manau, kad ir pasaulyje, jeigu tokių buvo, tai vienetai“, – teigia Panevėžio ligoninės vadovas Arvydas Skorupskas.
Nuo šiol du gimtadienius švęsiančio Antano atvejis artimiausiu metu bus pristatytas tarptautiniame medikų simpoziume.