• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuviai stresą ir nerimą dėl koronaviruso malšina įnirtingai ruošdamiesi Kalėdoms ir taškydami pinigus dovanoms bei įvairiems niekučiams. Šiemet tautiečiai dairosi brangesnių dovanų nei pernai, mat karantino akivaizdoje stengiasi vyti niūrias mintis šalin, palepinti ir save, ir giminaičius. 

Lietuviai stresą ir nerimą dėl koronaviruso malšina įnirtingai ruošdamiesi Kalėdoms ir taškydami pinigus dovanoms bei įvairiems niekučiams. Šiemet tautiečiai dairosi brangesnių dovanų nei pernai, mat karantino akivaizdoje stengiasi vyti niūrias mintis šalin, palepinti ir save, ir giminaičius. 

REKLAMA

Koronaviruso stresą lietuviai malšina apsipirkinėdami prekybos centruose ir rinkdami dovanas artimiesiems. Šiemet žmonės žada ne tik kitus palepinti brangesnėmis dovanomis, bet ir pasilepinti patys.

,,Swedbank“ atliktas tyrimas parodė, kad vidutiniškai tautiečiai dovanoms atseikės apie 110 eurų. O kokį dovanų biudžetą suplanavo pirkėjai sutikti parduotuvėse? Žmones atvirauja:

„Na, turbūt iki dviejų šimtų galima išleisti, galima sau leisti pasilepinti. Taip, norisi pasilepinti, kad nuotaika būtų geresnė, kad negalvotume apie tą virusą.“

REKLAMA
REKLAMA

„Draugų daug, giminių irgi nemažai, tai maždaug turbūt išeina kokie 300 eurų.“

„Šeima nemaža, apie 100 eurų tikrai išleisime. Bet kainos pažiūrėkite kokios.“

„Dovanoms apie 100 eurų, tai tikrai išleidau. Nemaža suma, kol kas galiu sau tai leisti.“

REKLAMA

Šiemet tautiečiai bus dosnesni dovanomis nei pernai. ,,Swedbank“ atliktas tyrimas parodė – šiek tiek daugiau nei ketvirtadalis gyventojų dovanoms ketina išleisti nuo 100 iki 200 eurų, o dešimtadalis planuoja skirti nuo 200 iki 300 eurų. O tai yra keliais procentais daugiau nei pernai.

Bendra suma dovanoms vidutiniškai didėja nuo 100 iki 110 eurų. O dovanų ieškojimas ir lakstymas po parduotuves gyventojams pakelia nuotaiką ir netgi malšina stresą.

REKLAMA
REKLAMA

„Galime sakyti, kad malonumų nedaug liko, malšiname juos pirkiniais, kitais dalykas. Tokios mirties akivaizdoje žmonės kartais sako, leisiu sau tai, ko niekada neleidau. Arba leisiu sau artimajam nupirkti tai, ko niekada sau neleidau. Ir tai jau grynai psichologinės priežastys, kurios padeda tą liūdesį pinigais ir dovanomis praskaidrinti“, – sako ,,Swedbank“ Finansų instituto vadovė Jūratė Cvilikienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tiesa, koronaviruso pandemija pakoregavo ir trokštamų dovanų sąrašą. Populiariausių dovanų ,,topuose“ pernai karaliavo kelionių čekiai, SPA ir masažų procedūros, o štai šiemet žmonės trokšta ir praktiškų, ir intelektualių dovanų.

„Šiais metais, nors ir taip mėgstame praktiškas dovanas, tai – pinigai, dovanų čekiai visada buvo penketuke dovanų, jie lieka tarp pačių populiariausių. Knygos išgyvena savo Renesansą. Tikrai daugelis jų ir nori, ir planuoja dovanoti“, – pasakoja J. Cvilikienė.

REKLAMA

Štai, ką pasakoja pirkėjai:

„Tai yra tikrai labai gera dovana, nes knygos praturtina, gali užsimiršti, kai tau sunku, gali pasijuokti.“

„Kava, saldainiai – tokie valgomi dalykai, arba tokie ilgalaikiškesni, kurie gali būti daug kartų naudojami – knygos.“

„Smulkmenėles tokias, nes nėra kam – vaikai išvažiavę.“

Maža to, šventėms lietuviai šluoja ir brangesnę buitinę techniką: dovanų perka nešiojamuosius kompiuterius, kurie itin išpopuliarėjo pradėjus dirbti nuotoliniu būdu iš namų. Į populiariausių ir geidžiamiausių dovanų sąrašą šoktelėjo ir išmanūs laikrodžiai, kavos aparatai.

REKLAMA

„TOP trys mūsų dovanos – tai nešiojamieji kompiuteriai. Antra TOP dovana – kavos aparatai ir labiau kapsuliniai negu automatiniai, kurie mažesni, telpa po eglute. O trečioji dovana – išmanieji laikrodžiai ir apyrankės“, – teigia „Topo centras“ atstovas Žilvinas Kulvinskis.

Tiesa, pandemija pakoregavo ne tik dovanų sąrašą, bet ir apsipirkimo įpročius. Mat šiemet daugiau kaip pusė šalies gyventojų ketina dovanų ieškoti internetinėse parduotuvėse, kurių populiarumas prisivijo prekybos centrus. Kaip rodo ,,Swedbank“ duomenys, žmonės per paskutinį lapkričio savaitgalį internete išleido apie 9 milijonus eurų. O tai yra pusantro karto daugiau palyginus su paskutiniu spalio savaitgaliu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Apie tai, kad daugėja žmonių, ieškančių dovanų internete, tvirtina ir viena didžiausių internetinių parduotuvių.

„Jeigu 24 procentai lietuvių kasmet pirkdavo internetu dovanas, tai dar prisijungia šiemet 5 procentai. Jie išbandys dovanas pirkti internetu, lietuviai patys aktyviausi pirkdami dovanas internete“, – kalbėjo „Pigu.lt“ Komunikacijos vadovė Raimonda Strazdauskaitė.

Nors lietuviai dovanoms planuoja išleisti daugiau, visgi tautiečių šventinis stalas šiemet bus kuklesnis. Mat žmonių, kurie planuoja šventiniam stalui skirti nuo 100 iki 200 eurų, šiemet sumažėjo dešimtadaliu. Taip pat padaugėjo žmonių, kurie neapsisprendę, kokią sumą atseikės šventinio stalo ruošimui.

REKLAMA

Pasak ekonomisto Tado Povilausko, tautiečiai, kurie nukentėjo nuo koronaviruso pandemijos, bus linkę pataupyti.

„Kurie dirbę maitinimo, apgyvendinimo, kultūros, sporto, meno renginių veiklose. Dažnu atveju jie yra prastovose. Šiuo metu apie 30 tūkstančių darbuotojų yra prastovose arba apskritai yra netekę darbo, tai tų žmonių galimybės išlaidauti yra mažesnės“, – sako SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.

O „Swedbank“ atliktas tyrimas rodo, kad vienai dovanai šalies gyventojai šiemet ketina išleisti vidutiniškai apie 28 eurus. Ši dovana bus 13 procentų brangesnė nei pernai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų