Toks lėktuvas užtikrina oro erdvės stebėjimą, gali matyti priešo raketas, karinį aktyvumą, nustatyti įvairių sistemų koordinates ir galimas šūvių kryptis.
Daugiau apie – tai TV3 žinių reportaže.
NATO akimis ore vadinamas žvalgybinės išankstinio perspėjimo ir kontrolės sistemos orlaivis 6 savaites patruliuos oro erdvę Lietuvoje ir visame Baltijos regione.
Ant beveik pusės šimto metrų ilgio, „Boeing 707“ lainerio pagrindu sukurto orlaivio – 9 metrų skersmens besisukantis radaras. Skrisdamas ore jis vienu metu gali stebėti 312 tūkstančių kvadratinių kilometrų teritoriją – toks plotas maždaug 5 kartus didesnis už Lietuvą arba prilygsta visai Lenkijai.
Lietuvos karinių oro pajėgų vadas Antanas Matutis sako, kad šalia turint tokią pavojingą valstybę, kuri, pamynusi visas tarptautines sutartis, užpuolė savo kaimyną, stebėti ją yra būtina.
„Nesiečiau to su grėsmės šiandienai išaugimu. Tai yra noras matyti, ką mūsų kaimynas daro, kad paskui neturėtume siurprizo ir nereikėtų bėgioti labai nustebusiems“, – sakė A. Matutis.
Pagrindinė šios išankstinės perspėjimo ir kontrolės sistemos bazė įsikūrusi Vokietijoje, Geilenkirchene, o šis orlaivis dislokuojamas įvairiose NATO šalyse, kad galėtų plačiau išžvalgyti priešo veiksmus.
„Tokios misijos vyksta nuo Krymo okupacijos. Jau beveik 10 metų mes vykdome panašias misijas. Sakyčiau, nieko neįprasto, mes tiesiog judame labiau į Europos rytus, kad geriau surinktume informaciją“, – kalbėjo NATO AWACS vieneto vadas Maurizio Maggio.
Kariškiai žurnalistams aprodė ir orlaivio vidų, kuris tarsi skraidantis kontrolės bokštas bei papasakojo, kas čia vyksta, kai jis būna ore.
„Tai, ką jūs matote čia, yra tai, ką operatoriai realiu laiku mato, kai skrendame. Visa informacija rodoma ekrane ir tai parodo kokia yra tikra, realiu laiku situacija ore ir virš jūros“, – aiškino misijos taktinis vadas Alessandro Cicerone.
Lėktuve dirba kariai iš 16 NATO šalių. Kiekvienas operatorius turi savo specifines užduotis, o visa informacija realiu laiku patenką į pagrindinę bazę. Vienu metu čia, priklausomai nuo misijos pobūdžio ir laiko, kiek ji trunka, gali darbuotis nuo 15 iki 30 karių.
„Mes tarsi akys danguje. Mes galime matyti toliau, mes galime nuspręsti anksčiau, tai yra mūsų išankstinio perspėjimo ir kontrolės sistemos privalumas“, – sakė A. Cicerone.
NATO Šiaulių kariniame oro uoste šešioms savaitėms dislokuoja du tokius lėktuvus, su kuriais atvyko ir 150 juos aptarnaujančių karių.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.