Dalis politikų skundžiasi, kad situacija nenormali, to esą nebuvo net blokados laikais ir jokiame kitame pasaulio parlamente tokio absurdo nėra. Kartu su maistu dalis Seimo narių nori, kad sugrįžtų ir alkoholis, Seime uždraustas dar Arūno Valinsko laikais.
„Šiaip tai galima gyventi, va duonos yra, svarbiausia, duonos turėti, daržovių, na, ir mėsos. Mėsa tikrai neblogos kokybės. Manau, kad dar Lietuva gamina gerus produktus“, – sako socdemas parlamentaras Kęstutis Vilkauskas Seime trečiadienį maitinasi taip. Sako visai skanu, tik sriubos norėtųsi.
„Man svarbiausia, kad būtų per pietus sriubos, na, sriubos dabar nelabai yra galimybių, ieškoti jos reikia, bet manau, kad jau užkąsti prieš kitą posėdį tikrai pakanka“, – sako K. Vilkauskas.
Sriubos, o ir kitų patiekalų, parlamentarai visad gaudavo Seimo valgykloje, o dabar ji tuščia.
„Sveiki, na va, valgykla Seime nedirba, tikrai susiduriam su problema, nes nei kolegos, nei kanceliarijos darbuotojai neturi, kur nueiti, papietauti, papusryčiauti, valgykla–restoranas nedirba“, – kalba Seimo vicepirmininkas Paulius Saudargas.
Prieš vasarą Seimą maitinę verslininkai nutraukė sutartį. Kanceliarija paskelbė naują konkursą, bet norinčių maitinti išrinktuosius neatsirado. Seimas, tapo, ko gero, vieninteliu parlamentu tarp išsivysčiusių šalių, kur nėra net kavinės.
„Ir Sausio 13 laikais, ir ekonominės blokados laikais Seime veikė I ir II rūmuose veikė kavinės, veikė valgyklos“, – tikina Konservatorių frakcijos narys Audronius Ažubalis.
„Tiek per blokadą, tiek Sausio 13-osios įvykių metu, tuo metu jau atsiradę Lietuvos nepriklausomos ūkininkai, vežė čia mėsą, kiaules, bulves, kopūstus, o valgyklos personalas ten čirškino, troškino, mes, parlamentarai, ten eilėje sustoję, pasiimdavom, kaip mokinukai valgykloje“, – prisimena Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
Kadaise Seime politikų stalai buvo sotūs. Bet dabar Seime nečirška nei paršiukai, nei kotletai, negaruoja ir puodai su sriuba.
„Šiandien taip sutapo, kad komiteto posėdis trumpesnis, baigėsi, kitas posėdis tik 15 valandą, tai aš galiu nuvažiuoti namo, ir pavalgyti namie“, – sako socdemų frakcijos narys Algirdas Sysas.
„Ne, dar nepietavau, einam pas prezidentą už pusvalandžio, tai prezidentūroje girdėjau dar nėra problemų su maitinimu, tai gal prezidentas į visą šitą situaciją pažiūrės su supratingumu, imsis iniciatyvos ir pamaitins tuos Seimo narius, kurie ateis“, – kalba Darbo partijos pirmininkas Andrius Mazuronis.
Bet Mazuroniui teko nusivilti – prezidentūroje kavinė neveikia dar seniau.
„Klausyk, atšaukiam, tada nėra ten ko eit, liekam. Tai tada neisim“, – sako A. Mazuronis.
„Aš noriu priminti, kad protarpinis badavimas, visų pirma, yra labai sveika, ir tikrai Seimo nariai gali pagerinti savo medžiagų apykaitą, išsivalyti toksinus iš organizmo, jeigu biškį pabadaus“, – tvirtina Seimo vicepirmininkas Vytautas Mitalas.
Seimo kavinėje valgydavo ne tik parlamentarai, bet ir kanceliarijos darbuotojai, žurnalistai, parlamento lankytojai, svečiai. Nors dalis politikų ir anksčiau eidavo pietauti į miestą, ar tiesiog atsinešdavo maisto iš namų. Bet valgyklos trūksta daugumai.
„Kaip juokauju, aš tik dėl to ir į Seimą kandidatuoju, kad čia pavalgyčiau, dabar nebėra prasmės, reiks turbūt mandatą dėti“, – sako E. Gentvilas.
„Tai ką tik užsisakėt ką pietausite šiandien, ar ne? — Taip. — Jei ne paslaptis, ką? — Vištienos filė ir sriuba grybų“, – kalba E. Pupinio patarėjas Mindaugas Ramelis.
Dabar prie valgyklos patalpų pastatyti 2 terminalai – ten galima išsirinkti maistą ir jį užsisakyti, pristatymas 2 kartus per dieną – 12-ą ir pirmą valandą. Tiesa, užsisakyti reikia spėti iki 11-os valandos. Kitaip pietus gausi tik kitą dieną.
„Iš tikrųjų, tikrai tragedijos nematau, man nėra didelio skirtumo, ar valgykla, ar wolt‘as, bolt‘as, užsisakai, pavalgai ir viskas. Tikrai nesureikšminu, Seimas nėra kažkokia išskirtinė vieta, kad turėtume išskirtines sąlygas, turime maisto ir viskas gerai“, – teigia M. Ramelis.
Seimo kancleriui politikai jau davė nurodymą – trūks plyš padaryti taip, kad kavinė ir vėl veiktų.
„Palikim tai ateinančiomis savaitėm, davėm terminą rasti tuos sprendimus ir jie tikiu, kad bus“, – sako P. Saudargas.
Bet politikai nori, kad grįžtų ne tik kotletai ir karbonadai – sako reikėtų sugrąžinti ir alkoholį, kurį dar 2009-aisiais uždraudė Arūnas Valinskas.
„Aš tikrai ne už tai, kad čia būtų degtinė, viskis, konjakas, stiprūs gėrimai, bet europietiška tradicija vynas ar alus per pietus, yra įprasta“, – tikina E. Gentvilas.
„Nu, matyt, jam labai reikia, aš galvoju gal jis gali pakentėti iki darbo pabaigos ir tada pagerti, jeigu jam iš tikrųjų yra problema su gėrimu ir jis negali išsėdėti posėdyje neišgėręs“, – sako valstiečių frakcijos narys Aurelijus Veryga.
Gentvilas sako dienos metu negeriantis, bet politikoje įprasta, kad sulaukus svečių, ar delegacijos, per pietus gali būti pakelta taurė vyno.
„Žiūrėkit, aš eisiu šiandien pietauti į restoraną, ar kavinę, piceriją turbūt, ten yra alkoholinių gėrimų. Ar aš pulsiu lakt, kaip šuva? Tai čia Verygos toks supratimas, kad jeigu yra alkoholio, tai jau sriuobs. Rusiškas supratimas“, – kalba E. Gentvilas.
Ar sugrįš ne tik kotletai, bet ir vynas, alus, ar kas stipresnio – dar nežinia.