Tačiau Kremlius tyli, kad 750-ies milijonų dolerių vertės kreiserį nukovė Ukrainos raketos. Visgi Putino karo generolai jau šiąnakt smogė prie Kyjivo esančiai priešlaivinių raketų gamyklai ir žada dar daugiau smūgių Kyjivui.
Rusijos karinės jėgos simbolis – raketinis kreiseris „Moskva“ – jau ten, kur okupantų invazijos į Ukrainą pradžioje jį pasiuntė Gyvačių salos gynėjai.
„Moskva“ – Juodosios jūros dugne. Tai vakar, apie 23 valandą pripažino pati Rusijos gynybos ministerija. Juodosios jūros flotilės flagmanas nuskendo. Tai – didžiausias smūgis Rusijos ir bet kurios kitos šalies kariniam laivynui nuo Antrojo pasaulinio karo laikų. Kyjivas sako, kad „Moskva“ – 50-ąją karo dieną – į jūros dugną nugarmėjo po to, kai laivui smogė ir jį smarkiai apgadino ukrainiečių paleistos dvi raketos „Neptun“.
Tačiau Rusija to nepripažįsta. Ir toliau aiškina, kad kreiseryje kilo gaisras, tada įvyko amunicijos sprogimas, o laivas dėl audros jūroje nuskendo, kai buvo tempiamas į krantą.
„Rusija neteko pačio didžiausio karinio pajėgumo, kurį turėjo savo Juodosios jūros laivyne. – Didelė reikšmė? – Nepaprasta. Įsivaizduokite: 64 raketų priešlėktuvinių paleidimo įrenginiai, kuriuos buvo galima naudoti kelių šimtų kilometrų atstumu“, – teigia krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
„Tai yra nešėjas tiek oro gynybos, tiek atakuojančių raketinių sistemų, galų gale – flagmanas. Galiu apsirikti, bet per istoriją, jei neklystu, tai trečias rusų laivas flagmanas yra nuskandintas Rusijos“, – kalba kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.
Vašingtonas sako, kad Rusija, aiškindama priežastį, renkasi mažesnę blogybę.
„Jiems teko rinktis iš dviejų istorijų. Viena, kad tai tiesiog nekompetencija. Kita, kad juos užpuolė. Nė viena jiems nėra labai palanki“, – sako J. Bideno patarėjas Jake Sullivan.
Beveik 13 tūkstančių tonų sveriančio kreiserio vertė – maždaug 750 milijonų dolerių. Skelbiama, kad su juo esą galėjo nuskęsti ne tik rusų turėta moderniausia ginkluotė, bet ir dvi branduolinės galvutės. Kieno kaltė, kad „Moskva“ nuskendo – neatskleidžia ir Pentagonas.
„Žinome ne viską. Negalime patvirtinti Ukrainos pranešimų, kad į jį Ukrainos pataikė raketa, tačiau taip pat negalime paneigti“, – kalba Pentagono atstovas John Kirby.
Vis dar nėra oficialių duomenų apie tai, koks likimas ištiko beveik pusės tūkstančio rusų įgulą – neaišku nei kiek jų pavyko išsigelbėjo, nei kiek nuskendo. Kai kuriais pranešimais išsigelbėjo tik dešimtadalis. Po tokio žeminančio smūgio Rusijai, V. Zelenskis dėkoja ne tik visai tautai, kuri jau pusšimtį dienų didvyriškai kaunasi su priešu, bet ir…
„Tiems, kurie parodė, kad rusų laivai gali eiti … tik į dugną“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodymyr Zelensky.
Dabar šiek tiek simbolikos. „Moskva“ ėmė skęsti tą pačią pačią dieną kaip ir „Titanikas“. Be to, Ukrainos karo kontekste simboliškai skamba ir tai, kad iki 2000-ųjų kreiseris buvo vadinamas „Slava“.
„Kalbant apie kreiserį „Moskva“, tai labai sukrečianti naujiena. Labai apmaudu buvo sužinoti, kad mes praradome šį kreiserį“, – sako buvęs Dūmos deputatas Vladimir Bortko.
O štai kokia isterija dėl jūros dugne atsidūrusios „Moskva“ vakar kilo propagandinės rusų televizijos eteryje. Iš to, kaip kalba studijos svečiai, neatrodo, kad jie tiki Krmliaus pasaka apie laive tiesiog kilusį gaisrą:
„Kreiseris „Moskva“ yra absoliuti priežastis karui. Šimtu procentų. Tai – mūsų flagmanas. Turi būti atsakas. O koks – reikia sugalvoti.“
Propagandistė Olga Skabajeva jau tausyja ir apie pasaulinį karą: „Rusijos specialioji operacija Ukrainoje jau virto Trečiuoju pasauliniu karu. Tai visiškai aišku. Dabar mes kovojame, jei ne su NATO, tai su NATO infrastruktūra.“
Ir ekrane šmėžuojant Lietuvos ir kitų prezidentų nuotraukai, tūžmingai įspėja į Kyjivą nevykti Vakarų lyderiams: „Jie vis važiuoja ir važiuoja. Turiu omenyje lyderius. Bet lyderius reikia įspėti, kad sėdėtų namuose. – Reikia bombarduoti Kyjivą, tada jie nevažiuos. Štai ką reikia daryti. Ką mes dabar matome ekrane? Yra vienas būdas atsakyti – susprogdinti juos kartą ir viskas.“
Beje, vakar pasirodžius žinioms apie „Moskva“, danguje virš Rusijos sostinės kilo tikras sujudimas. Šeši Kremliaus lėktuvai skubiai paliko Maskvą. Bent vienas jų nusileido okupuotame Kryme. Tikriausiai vadovybė vyko aiškintis, kas nutiko su kreiseriu „Moskva“.
Tik neaišku, ar viename iš šių lėktuvų buvo ir vėl iš akiračio dingęs Rusijos gynybos ministras Sergejus Šoigu. Izraelyje gyvenantis Rusijos Oligarchas Leonidas Nevzlinas skelbia, kad S. Šoigu ištiko stiprus širdies smūgis, galimai ne dėl natūralių priežasčių ir jis reanimacijoje.
Beje, „Moskva“, nors ir didžiausia, bet ne vienintelė Ukrainos pergalė prieš Rusijos laivyną. Kovo pabaigoje okupantų užimtame Berdyanske ukrainiečiai sunaikino jūrų desanto laivą „Orsk“ ir dar du apgadino. O Amerikos žvalgyba skelbia, kad po smūgio „Moskva“ prie Ukrainos išrikiuoti Rusijos laivai skubiai atsitraukia tolyn nuo Ukrainos krantų į pietus.
Kad už „Moskva“ Ukrainos laukia atsakas – galima neabejoti.
„Rusija tegul pati apsisprendžia, kaip ji nori atsakyti. Gal uždraus rūkyti laivuose. Gal bus toks atsakas. O gal bus sparnuotosios raketos į kokį civilinį objektą, kas jiems įprasta“, – sako A. Anušauskas.
Ir keršto laukti ilgai nereikėjo. Rusija skelbia, kad šios „Kalibr“ raketos praėjusią naktį esą smogė Žuljanuose, šalia Kyjivo esančiai „Vizar“ karinei gamyklai ir neva sunaikino ilgojo ir vidutinio nuotolio priešlėktuvinių raketų sistemų, taip pat priešlaivinių raketų „Neptun“, kurios ir pataikė į „Moskva“.
Tačiau nukentėjo ir civilių infrastruktūra. Vietiniai sako, kad smūgiai buvo labai galingi: „Naktį atskrido dvi raketos. Niekas apie pirmas dvi raketas nesuprato. Bet kai po kiek laiko išėjome, nes, ką gali žinoti, gal iškart bus dar, pamatėme trečią. Trečioji buvo pragariška. Tokia griausminga.“
Tačiau ne mažiau griausmingai ukrainiečiai Kryme smogė rusų amunicijos sandėliams. Juos bombardavo bent kelias minutes ir tikėtina sunaikino daug bombų ir raketų skirtų antrai puolimo bangai.
Beje, Vakarų žiniasklaida skelbia, kad Rusija jau nebegali pasigaminti daugiau savo hipergarsinių raketų „Kinžal“, kuriomis grasino visam pasauliui, nes nebeturi reikalingų vakarietiškų detalių.