• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Vakarų pasaulio sankcijų Rusijos ekonomiką veikia jau keturis mėnesius. Ekspertai skaičiuoja, kad vartojimas Rusijoje kas mėnesį susitraukia maždaug dešimtadaliu, rekordiškai smuko ir automobilių pramonė. 

Vakarų pasaulio sankcijų Rusijos ekonomiką veikia jau keturis mėnesius. Ekspertai skaičiuoja, kad vartojimas Rusijoje kas mėnesį susitraukia maždaug dešimtadaliu, rekordiškai smuko ir automobilių pramonė. 

REKLAMA

Nepaisant to, Kremliaus režimas kas mėnesį vis dar susižeria dešimtis milijardų iš naftos eksporto, nors eiliniai rusai, užsukę į parduotuves, jau panikuoja dėl kylančių maisto produktų kainų.

„Na ką, mes jau keturis mėnesius gyvename su sankcijomis… Tai pažiūrėkime, kaip pasikeitė produktų kainos, kas pabrango, kas atpigo“, – vaizdo įraše kalbėjo kainas prekybos centre fiksuojantis rusas.

Patys rusai neatsistebi į viršų kopiančiomis maisto produktų ar importinių alkoholinių gėrimų kainomis. Sankt Peterburge po parduotuvę vaikštinėjantis ir kainas fiksuojantis rusas negali atitraukti akių nuo suomiškos degtinės, kuri čia pabrango 40 procentų.

REKLAMA
REKLAMA

„Degtinės butelis kainuoja 1637 rublius. Dieve, jinai kainavo su akcija 999 rublius iki sankcijų. Kol kas aš nepirksiu, nors degtinė namuose ir baigėsi“, – sakė vyras.

REKLAMA

Ir nors eilių, ir grumtynių Rusijos parduotuvėse prie cukraus ar miltų jau nematyti, brangstančios prekės rusus šokiruoja vis labiau. Tiesa, kuo toliau – tuo sunkiau pasakyti, kokia reali ekonominė situacija Rusijoje. Nors oficialiai skelbiama, kad infliacija gegužę Rusijoje pasiekė 17 procentų, realybėje padėtis, pasak ekonomistų, dar blogesnė. 

„Miltų kaina nedžiugina, kaip pakilo apie 20 procentų po sankcijų, taip ir laikosi. Ir neplanuoja pigti, gal naujo derliaus laukiame“, – teigė rusas.

REKLAMA
REKLAMA

Smūgį labiausiai jaučia eiliniai rusai

O tai, kad Rusijos ekonomika ritasi žemyn, labiausiai jaučia eiliniai Rusijos gyventojai. Mažmeninė prekyba traukiasi, rusai pereina į taupymo režimą.

„Nuo sankcijų įsigaliojimo ir nuo karinio konflikto įsisukimo Rusijos vartojimas krenta kas mėnesį po 10 procentų, kas yra tikrai ganėtinai daug. Tai vėlgi labai panašus tempas kaip per kovido pradžią“, – aiškino ekonomistas Aleksandras Izgorodinas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tie gyventojų lūkesčiai yra labai prasti ir visi žiūri skeptiškai į ateitį. Ir tos prognozės žiūrint į kitus metus Rusijos ekonomikos yra niūrios“, – teigė SEB banko ekonomistas Tadas Povilauskas.

Tiesa, nėra to blogo, kas neišeitų į gerą. Patys rusai ironizuoja, kad Vakarų pritaikytos sankcijos Rusijai pagimdė patobulintą „Lada“ modelį „Granta Classic“. Šiame automobilyje nėra stabdžių antiblokavimo sistemos ABS, oro pagalvių. Bet užtat yra saugos diržai, o vairas turi stiprintuvą.  Techniškai šis automobilis pasenęs maždaug 30 metų, mat dėl sankcijų Rusijai trūksta detalių ir mikroschemų, kurias ši anksčiau importuodavo iš Vakarų pasaulio.   

REKLAMA

„Tas tiekimas tikrai labiausiai nutrūko – tai automobilių, mašinų, elektronikos dalių eksportas iš Vakarų pasaulio į Rusiją. Ir Rusijoje automobilių gamyba, jei neklystu, gegužę smuko apie 70 procentų“, –sakė T. Povilauskas.    

Toliau pelnosi milijardus iš naftos eksporto

Visgi nepaisant Vakarų pritaikytų suvaržymų Rusija ir toliau kraunasi milijardus eurų iš naftos eksporto. Pagal Europos Komisijos draudimą embargas rusiškai naftai įvedamas palaipsniui – jis įsigalioja po 6 mėnesių. Pasak ekonomistų, kas mėnesį Rusija iš naftos ir dujų eksporto vis dar susižeria apie 20 milijardų eurų. Ir, tikėtina, kad Kremliaus pajamos iš naftos eksporto dar labiau išaugs.

REKLAMA

„Taip, gali būti, kad daugiau sugeneruos, kadangi mes turime ganėtinai aukštą naftos kainą. Tai netgi jei Rusijos naftos eksporto apimtys fiziškai kažkiek ir susitrauks metų pabaigoje, kai įsigalios draudimas, tikėtina, kad naftos kaina išliks pakankamai didelė“, – kalbėjo A. Izgorodinas.

O pasak ekonomistės Indrės Genytės-Pikčienės, Rusija eksportuodama energetinius išteklius toliau šokdina visą Europą ir rodo savo galią.

„Reikia pripažinti, kad tie pinigai, kuriuos uždirba Rusija eksportuodama savo energetikos nešėjus, jų panaudojimo erdvė yra labai siaura, todėl lobti ir gerinti ekonominį gerbūvį šitais ištekliais nėra lengva. Bet visgi šokdinti Vakarus Rusija vis dar gali. Ir čia reiktų ieškoti rimtesnės politinės valios Vakaruose“, – teigė „INVL Asset management“ ekonomistė Indrė Genytė-Pikčienė.

Kuo toliau, tuo labiau Kremliaus režimas slepia ir ekonominę situaciją šalyje: nebeskelbia importo ir eksporto apimčių statistikos, valstybės išlaidų ar mokesčių surinkimo duomenų – šią informaciją tiesiog nutyli.

Visą TV3 žinių reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje. 

Nerašykit nesąmonių visko toj Rusijoje yra
Rusai kraupsta del kainu kilimo o mes dziaugiames kabutese
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų