Ketinusi apsiriboti 2 buteliais alaus, Šunskų gyventoja Gitana per pietus užėjusi į parduotuvę staiga prisimena, kad kitos dienos ryte alkoholio skyrius atsidarys tik 10 val. ryto, tad iš karto perka daugiau. Šunskų gyvenvietės parduotuvėje 10 valanda ryto yra labai svarbi. Vos laikrodžio rodyklei sulygus su 10 valanda, į parduotuvę plūsteli alkoholio ištroškusių gyventojų būrys.
„Būna, ypatingai po algų gavimo, po 10 dienos, išmokų“, – sako pardavėja Jolita.
Kitas didelis pirkėjų antplūdis būdingas sekmadieniams – prieš 15 valandą, iki kurios gyventojai mėgina suspėti užsipirkti alkoholio vakarui, mat po 15 valandos svaigalais parduotuvės nebeprekiauja.
„Yra padidėjęs pirkimas, prisimena, kad paskui neparduosiu, skuba paskutinę minutę įsigyti. Didesnę dalį sudaro alkoholis“, – teigia pardavėja.
Marijampolės rajono Šunskų gyventojai ginčijasi dėl jau pusketvirtų metų galiojančių alkoholio prekybos ribojimų. Vieni skundžiasi, kiti patenkinti: „Kuo daugiau susivaržysim, tuo daugiau negersim.“
Antrina ir kiti: „Uždraudė, bet žmonės tą patį daro. Anksčiau nusiperka.“
Valdantiesiems prabilus, kad laikas atšaukti dalį praėjusios kadencijos Seimo įvestų alkoholio prekybos ribojimų, daugumos visuomenės nuomonė tam nepalanki. Beveik 47 proc. lietuvių nepritaria, kad prekybos ribojimai būtų švelninami, tiesa jų laukia tik šiek tiek mažesnė visuomenės dalis – beveik 42 proc. Tai rodo naujienų agentūros BNS užsakymu bendrovės „Vilmorus“ atlikta naujausia apklausa.
„Visuomenės nuomonė yra stabiliai konservatyvi dėl laiko pardavimo. Daugiau tų, kurie nori palikti sutrumpintą laiką, kaip yra. Prieš 4 metus irgi daugiau tokių buvo“, – sako sociologas Vladas Gaidys.
Iki 2018 metų alkoholį parduotuvės pardavinėjo nuo 10 val. ryto iki 22 val. vakare. O jau ketvirtus metus prekyba vyksta tik iki 8 valandos vakaro, o sekmadieniais iki 15 valandos. Tad panašu, kad visuomenės didžioji dalis prie to priprato, mat prekybos laiko ilginimui prieštarauja. 60 proc. respondentų nepritaria alkoholio pardavimo valandų ilginimui, o pritaria dvigubai mažiau – 35 proc.
„Iš viso šitas klausimas nesąmonė, jie neturi ką veikti, svarbiausia nugirdyti“, – piktinasi vieni gyventojai.
Reikalo keisti valandas nemato ir kiti: „Nemanyčiau. Tie, kurie perka, randa progų, kaip ir kur įsigyti, kurie saikingai vartoja, tai nepatogumas.“
O štai tretiems – vis vien: „Man ribojimai neturi reikšmės. Gyvenu kaip gyvenu. Turiu namuose, išgeriu, kada noriu ir kiek noriu.“
Kitas valdančiųjų siūlymas – vėl leisti alkoholį vartoti ir pirkti jaunuoliams nuo 18 metų. Dabar jie legaliai svaigintis gali tik nuo 20 gimtadienio.
„Visiškai nesustabdo jaunimo, atsiranda būdų, kaip įsigyti alkoholio. Didesnė prieiga jaunimui duos didesnę laisvę pagalvoti, kad gerti reikia su saiku ir protu“, – sako jaunimas.
O vyresnieji mano dar kitaip: „18-mečiai – per jauni alkoholį pirkti ir vartoti.“
Būtent alkoholio vartotojų amžiaus mažinimas, anot apklausos, sukelia didžiausią visuomenės nepritarimą. 75 proc. apklaustųjų nepritaria alkoholio pirkėjų amžiaus ribos mažinimui, o remia vos 19 proc. Tačiau įstatymo pataisų iniciatoriams tai nė motais. Seimo pirmininkė tvirtina, kad alkoholio ribojimus Seimas svarstys jau artimiausiomis savaitėmis.
„Neprotingų, neracionalių apribojimų, draudimų atšaukimas yra vienas šios koalicijos įsipareigojimų. Nemanau, kodėl mes jį turėtume atidėlioti“, – sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Dėl alkoholio prekybos laisvinimo nėra vienybės nei tarp valdančiųjų, nei opozicijoje, seimūnai turi skirtingas nuomones, kuriuos ribojimus keisti, o kuriuos palikti.
„Jaunas žmogus 18 metų Lietuvoje turi 2 apribojimus – neturi teisės kandidatuoti į Seimą ir nusipirkti alaus. Tai nelogiška“, – teigia Seimo narys, liberalas Eugenijus Gentvilas.
Jam antrina ir Seimo narys Vytautas Mitalas: „Lietuva yra tarp kelių valstybių Europoje, taikančių griežčiausią reglamentavimą. Reikėtų labiau Lietuvos žmonėmis pasitikėti.“
Tuo tarpu valstiečiai – griežti. „Valdantieji imasi eilinės iniciatyvos, kuri neturi paramos gyventojų, sukels susipriešinimą. Vertinam tokias iniciatyvas neigiamai. Visi ribojimai moksliškai pagrįsti PSO rekomenduoti, moksliškai pagrįsti, jie veikė, gyventojų sveikata gerėja“, – sako Seimo narė Agnė Širinskienė.
Valdančiųjų darbo grupė, teiksianti alkoholio prekybos ribojimų švelninimus siūlo leisti daugiau informacijos apie alkoholinius gėrimus socialiniuose tinkluose ir specialiose interneto svetainėse, tačiau to nevadina reklama. Šį mėnesį pradėję svarstyti Alkoholio prekybos švelninimus, Seimo nariai prognozuoja, kad ginčai tęsis ir rudenį, o įsigaliojimą planuoja nuo Naujųjų metų.