Švietimo ministrė neatmeta siūlymų, bet sako, kad mokykloms užteks tik rekomendacijų. O sveikatos apsaugos ministrė griežta – sako, kad jei norime išspręsti problemą, be draudimų neapsieisime.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Klaipėdos „Vyturio“ progimnazijoje mokiniai per pamokas ir pertraukas telefonais nesinaudoja. Prieš pamokas jų išmaniuosius mokytojai surenka į dėžutes. Ir čia tai jokia naujiena – tokia tvarka progimnazijoje jau treti metai. Mokinės sako, kad telefonų nepasiilgsta:
„Vis tiek visi dedam telefonus pas auklėtojas, tai net negaunam tų žinučių ir nėra to potraukio.“
„Iš tikrųjų, būna dažniausiai laukelis atidarytas, mes išeinam, pažaidžiam ką nors. Arba į sporto salę irgi galima dažniausiai užeiti, pažaist tinklinį, krepšinį, kas ką nori.“
Progimnazijos direktorė Inga Bagdonienė sako, kad sprendimą drausti išmaniuosius mokykloje priėmė po diskusijų su tėvais, mokiniais ir mokytojais. Nusprendė, kad tai padės vaikams išlaikyti dėmesį, gerins mokymosi rezultatus.
„Ką mes pastebėjom, kad mokinys, turintis telefoną pertraukų metu, dažnai įninka į žaidimus ir tada jam sunku yra persijungti į pamoką. Ir tada yra mokytojui iššūkis, kad sudomint pamoka“, – teigė direktorė.
Teigia, kad keičiasi ir vaikų būdas
Skaitmeninės etikos centras drauge su dar 24 organizacijomis ėmėsi iniciatyvos ir siūlo drausti asmeninių išmaniųjų naudojimą visose ugdymo įstaigose. Teigia, kad neigiamų padarinių vaikams toliau ignoruoti jau nebegalime.
„Mokytojai labai nuoširdžiai skundžiasi, kaip jiems yra sudėtinga pamokų metu atitraukti mokinius nuo telefonų“, – sakė VU Psichologijos instituto profesorė Roma Jusienė.
Švietimo konsultantė Laura Tekorė sako, kad dažnai patys tėvai ima pavyzdį iš ugdymo įstaigų ir galvoja, kad jei mokyklose telefonus leidžia mokytojai, tai galima jų neriboti ir namuose.
Specialistė pabrėžia, kad tapus priklausomu vaikui atprasti nuo išmaniųjų nėra paprasta. O įprotis į blogą pusę pakeičia ir vaikų būdą.
„Mokymosi procesas yra darbas. Ir tam reikia valios, tam reikia kantrybės. Ir vaikas, kuris daug laiko praleidžia ekrane, viską yra įpratęs gauti greitai“, – sakė L. Tekorė.
Švietimo konsultantė pasakoja, kad griežtas taisykles taiko ir savo šeimoje. Sako, kad išmanieji įrenginiai neturi būti laisvalaikio praleidimo būdas, o tik priemonė, kuri padeda susisiekti, ieškoti informacijos ir yra naudojama tik turint tam priežastį.
„Vaikas – nesvarbu, ar jam šešeri, ar dešimt – negali turėti ekrano laiko ilgesnį tarpą per dieną, negu geba skaityti. Tai jeigu vaikas skaito 15 minučių, tai prašau tau 15 minučių ekrano“, – teigė L. Tekorė.
Ministrių nuomonės išsiskiria
Skaitmeninis etikos centras savo iniciatyvą drausti asmeninius išmaniuosius įrenginius ugdymo proceso metu pristatė Seimui, Vyriausybei ir Prezidentūrai. Iniciatyvai pritaria ir specialistai, kurie vardija liūdnas pasekmes, kai vaikai išmaniaisiais naudojasi neribotą laiką.
Iniciatyvos autoriai tikisi, kad valdžia į problemą pažiūrės griežčiau. Švietimo, mokslo ir sporto ministrė Raminta Popovienė pritaria, kad sprendimų ieškoti reikia, bet siūlo sudaryti nebent rekomendacijų sąrašą ugdymo įstaigoms, kuriame siūlytų vengti išmaniųjų įrenginių naudojimo.
„Jeigu matysime, kad tas procesas yra toks nevaldomas, kad jis sukelia problemų ir patiems pedagogams, tai mes tikrai galvosim apie bendrų rekomendacijų pateikimą“, – kalbėjo ministrė.
Vaikų teises ginanti socialinės apsaugos ir darbo ministerija taip pat pritaria, kad užtenka rekomendacijų, o apie griežtus draudimus svarstyti nereikia.
„Neįsivaizduoju kaip prievolę ar įstatymo pakeitimą būtent šiuo klausimu, bet kaip rekomendaciją ir tą kultūros diegimą, kad vaikai iš tikrųjų atsiplėštų nuo ekrano ir daugiau skirtų bendravimui“, – sakė socialinės apsaugos ir darbo ministrė Inga Ruginienė.
Visgi sveikatos apsaugos ministrė Marija Jakubauskienė į problemą žiūri griežčiau ir pasisako už tai, kad telefonai mokyklose būtų uždrausti.
„Mes matome, kad telefonas nėra tik žinių įrankis, bet telefonas tampa ir patyčių įrankiu. Ir telefono naudojimo akademinėje mokyklos aplinkoje poveikis psichikos sveikatai nėra pats geriausias“, – kalbėjo ministrė.
Visgi, prieš įgyvendinant pokyčius, ministrės planuoja susėsti prie bendro stalo ir ieškoti kompromiso.
Visą reportažą žiūrėkite straipsnio pradžioje.
Pati dirbu mokykloje, bent jau per pamokas vaikai deda telefonus į dėžutes, tačiau reikia skaičiuoti, žiūrėti, ar visi padėjo. Tėvai skambina vaikams per pamokas dėl elementarių dalykų. Pati niekada neatsiliepinėju per pamokas, tai ir vaikams neleidžiu. Reikia griežtos tvarkos.