„Vienas iš trūkumų yra tas, kad jeigu žmogus dirba naktinį darbą, tai reiškia, kad jo visas darbo grafikas persikelia į vakarą, naktį. Tai jam nevalgyti tuo metu, kai jis yra darbingiausias, negalima ir yra neįmanoma. Turime atsižvelgti į gyvenimo būdą ir psichologinius faktorius – ar žmogus gali apsieiti be pusryčių, ar jam pusryčiai labai svarbūs. Galbūt žmogui geriau suvalgyti sotesnius pusryčius ir mažesnius pietus ar vakarienę. Jeigu tai yra socialus žmogus su daug susitikimų vakare ir jis žino, kad turės valgyti, tai jam tikrai neapsimoka nevalgyti po 18 val., nes jo visas socialinis gyvenimas kris. Tai yra dar blogiau, nei nusižengti savo mitybai“, – laidoje „Būk sveikas“ pasakojo dietologas Edvardas Grišinas.
Protarpinis badavimas nerekomenduojamas ir intensyviai sportuojantiems.
„Tie žmonės, kurie sportuoja ištvermės sportą, jiems protarpinis badavimas nėra tinkamas, nes blogina jų rezultatus. Mūsų organizmas privalo iš kažkur imti energiją. Jeigu mes ryte sportuojame ryte nevalgę, mūsų tikslas yra atlikti tam tikrą užduotį, o mūsų organizmas pritrūks energijos, tai mūsų rezultatas kris“, – teigė specialistas.
Protarpinis badavimas tinka ne visiems, tačiau kai kuriems jis yra labai naudingas.
„Pirmiausia, mes mažiau valgome. Tai tas pats, kas yra nevalgyti po šešių – mes pavalgome iki šešių ir tada daugiau nieko nebevalgome. Tas pats galioja ir protarpiniam badavimui – mes turime tam tikrą laiko tarpą, kada žmogus gali maitintis, o po to jau nieko neima į burną. Jeigu žmogus buvo įpratęs valgyti ar užkandžiauti visą dieną, tai, kai bus ribos, jis valgys mažiau ir jo sveikata galės pagerėti. Protarpinis badavimas yra naudojamas gydant II tipo cukrinį diabetą, nes susinormalizuoja gliukozės koncentracija kraujyje, bet su sąlyga, kad žmogus vis tiek gaus visas reikiamas maisto medžiagas, kurios reikalingos jo organizmui, ir palaikys optimalų fizinį krūvį“, – kalbėjo dietologas.
Yra žmonių, kurie griežtai laikosi valgymo ir nevalgymo valandų taisyklės, bet daro kitą grubią mitybos klaidą.
„Nepaisant to, kad valgymo langas yra sumažėjęs, žmogus turi gauti visas reikiamas maistines medžiagas. Ar jis gaus jas per visą dieną, ar per kelias valandas, jis vis tiek turi jas gauti. Tai yra labai svarbu. Kodėl yra naudojamas protarpinis badavimas? Dažniausiai tam, kad vakare galėtum suvalgyti, ką nori. Pavyzdžiui, picą. Tu gauni savo kalorijas ir esi ramus. Bet ar dėl to mes imamės protarpinio badavimo? Kad suvalgytume kažkokį nesveiką maistą? Ar taip mes padedame savo sveikatai? Manau, kad ne. Naujų gerų įpročių mums tai neduoda. Mes tik bloginame esamą situaciją. Kai grįšime prie senų savo įpročių, jie bus dar blogesni negu buvo, nes mes taip nieko ir nepasimokėme“, – pasakojo specialistas.
Protarpinis badavimas tikrai nėra stebuklingas mitybos režimas, kuris visiems vienodai tinka. Išbandyti verta, bet būtina atsiminti, kad mitybos įpročiai neturi tapti kančia ar saviapgaule.
Visą pokalbį su dietologu Edvardu Grišinu žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Būk sveikas“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 10:30 per TV3 televiziją.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA: