Lietuvių prekybos centre „Lituanica“ Rytų Londone veikia knygynas, restoranas, juvelyrinių dirbinių parduotuvė, grožio salonas, lietuvių buhalterių įmonė. Čia darbuojasi dešimtys lietuvių. Tiek juos, tiek kitus imigrantus šiandien pasiekė naujasis Jungtinės Karalystės vyriausybės siūlomas imigracijos planas.
„Tai – radikalus sukrėtimas. Pirmą kartą po beveik 40-ies metų Britanijos vyriausybė apibrėš ir kontroliuos savo imigracijos politiką. Pamažu sustabdysime laisvą darbo jėgos judėjimą, kuris, žinoma, buvo susijęs su naryste Europos Sąjungoje. Ir kaip minėjome, daugiau nebeturėsime kelio į Jungtinę Karalystę žemos kvalifikacijos darbuotojams“, – sako vidaus reikalų sekretorė Priti Patel.
Ministrų kabinetas su premjeru Borisu Johnsonu priešakyje siūlo taškais paremtą imigracijos sistemą. Kad imigranto prašymas suteikti leidimą dirbti Jungtinėje Karalystėje būtų svarstomas, jis privalo surinkti iš viso 70 taškų. Po 20 taškų numatyta skirti, už darbo pasiūlymą, kurį imigrantas jau turi turėti ir jį atitinkančias darbuotojo kvalifikacijas, 10 už anglų kalbos žinias.
Taškai bus skiriami ir už atlyginimą. 20 taškų gaus tie, kurių darbo užmokestis sieks daugiau nei 25 600 svarų per metus. 0 taškų gaus tie, kurie tenkinsis alga nuo 20 iki 23 tūkstančių svarų. Tačiau papildomų taškų imigrantai galės gauti už norą dirbti sektoriuose, kuriuose trūksta darbo jėgos bei už įvairių sričių daktaro laipsnį. Šiuos siūlymus jau sukritikavo opozicinė leiboristų partija. Esą tokia imigracijos politika vyriausybė nori uždrausti samdyti visus darbuotojus, išskyrus geriausiai apmokamus.
„Iš darbdavių tiek valstybiniame, tiek privačiame sektoriuose girdime labai didelį susirūpinimą dėl šio pasiūlymo pasekmių. Vyriausybė klaidingai mano, kad jei tavo darbas sąlyginai mažai apmokamas, tai jis nesvarbus ir nereikšmingas“, – pasakoja leiboristė Diane Abbott.
Tiesa, naujoji imigracijos sistema nebus taikoma daugiau nei trims milijonams Europos Sąjungos piliečių, kurie iki „Brexito“ pateikė prašymus leisti pasilikti Jungtinėje Karalystėje. Be to, šiems siūlymams turės pritarti britų parlamentas.