Vilnietė Beata atėjo į vieną iš sostinės poliklinikų, kur šeimos gydytoja jai išrašo vaistų.
„Pas šeimos gydytoją visada greičiau, aišku pas specialistus visada reikės laukti ilgiau. Dabar kai vasara dar atostogauja gydytojai. Dabar reikės laukti mėnesį pas reabilitologą, čia nelabai skubiai tai palauksiu“, – sako Beata.
Kas laukia kelias savaites, o kas kelis mėnesius. Jei pacientas nori patekti pas norimą specialistą reikia apsišarvuoti kantrybe.
„Terapeuto laukiau tris savaites, dabar neurologo reikia laukti tiek ilgai, tai numirti galima. Reikėjo laukti savo daktarės, daktarė davė siuntimą ir vėl, kažkur apie du mėnesiai“, – sako pacientas.
„Jeigu pas specialistą tai keli mėnesiai du, trys mėnesiai. Kai širdies ligos ar kraujagyslių tau užsikemšą, tai čia negali pasakyti, kad aš galiu du, trys mėnesius palaukti“, – teigia kitas.
Pandemijai slopstant, žmonės ėmė ne tik daugiau pramogauti, bet ir gydytis. Jei anksčiau, sveikatos apsaugos ministerija ragino gyventojus neapleisti savo ligų, nebijoti eiti pas gydytojus, nes eilės sutrumpėjusios, dabar situacija priešinga.
Šeškinės poliklinikos Šeimos medicinos skyriaus vedėja Natalija Šertvytienė: „Labai ilgai truko karantinas, truko ilgiau kaip septyni mėnesiai ir susikaupė daug problemų, kur pacientai nori jas spręsti.“
Šeimos gydytoja Rasa Isevičienė sako: „Eilės, jos iš tiesų yra didelės, neįprastai didelės, dvigubai ar net trigubai pailgėja ir jau metus visas maksimalias pajėgas mes nebegalim šitoje situacijoje kažko geriau padaryti, nes pacientų srautas didelis, o personalo kiekis nepasikeitė.“
Didesnės eilės formuojasi ir Panevėžyje.
„Eilės būtent dėl to faktoriaus, kad dalis žmonių per pandemiją nesikreipė yra pailgėjusios, vidutinis pailgėjimas yra apie porą savaičių. Ta paklausa yra toms vadinamoms deficitinėms specialybėms, tai didžiausios eilės yra pas kardiologus, pas neurologus, pas hematologus ir pas okulistus“, – sako Respublikinės Panevėžio ligoninės vadovas Arvydas Skorupskas.
Per gegužės mėnesį, pirminės priežiūros paslaugų Lietuvoje prireikė daugiau nei pusantro milijono kartų. Tai 40 tūkst. daugiau nei iki pandemijos, dar 2019-ais metais.
Valstybinės ligonių kasos vyriausias patarėjas Viačeslavas Zaksas teigia: „Pirminėje priežiūroje pilnai grįžome į iki „kovidinę“ situaciją su visomis problemomis patekti pas gydytojus.“
Skaičiuojama, kad pas 86 procentus Lietuvos šeimos gydytojų galima pakliūti per septynias dienas arba trumpesnį laikotarpį. Likusieji dažniausiai nepasiekiami dėl atostogų. Situacija sudėtingesnė gydytojų specialistų gretose. Pavyzdžiui, pas trečdalį visų Lietuvos kardiologų galima patekti per 2 savaites arba greičiau, tačiau beveik pas du trečdalius specialistų reikia laukti ilgiau. Ši problema ypač opi populiariausiose poliklinikose, kurios veikia šalia universitetinių ligoninių.
V. Zaksas teigia: „Yra populiariosios vedančiosios įstaigos, į kurias pakliūti yra žymiai sudėtingiau, o kitose įstaigose yra itin populiarūs specialistai, pas kuriuos taip pat susidaro eilės, žinom kartais yra ir kelių mėnesių.“
Eilėse ištisus mėnesius stovintys gyventojai turi dvi galimybes. Arba toliau laukti norimo gydytojo, arba ieškoti įstaigos, kur gydytojas gali priimti anksčiau.
Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė Asta Einikienė tvirtina: „Nebūtina laukti vienoje įstaigoje, nes reikia žiūrėti, kur tokios pat analogiškos paslaugos teikiamos, bet kokioje kitoje gydymo įstaigoje, pacientas gali rinktis į bet kurią kitą gydymo įstaigą.“
Dalyje Lietuvos poliklinikų, tiesiog trūksta specialistų. Padidinti paslaugų prieinamumo neva neįmanoma.