Policijos profesinės sąjungos vadovė Roma Katinienė TV3 žinių „Dienos komentare“ teigė, kad jeigu su ministre susitarti nepavyks, policija šį mėnesį užbaigs protestais.
Dėl policijoje atsivėrusių skylių, darbuotojų trūkumo, ekipažuose budi šauliai ir policijos rėmėjai. Kaip toks absurdas įvyko?
Iki tokios situacijos buvo einama metai iš metų, pradžia buvo nevaldoma situacija dėl pirminės grandies pareigūnų trūkumo. Buvo ne ten sudėlioti akcentai, buvo nesugebėjimas įgyvendinti pokyčių valdymo. Ne paslaptis, kad pokyčiai policijoje vyksta nuolat, tai nesugebėjimas valdyti pokyčių stipriai praretino policijos gretas.
Šiai dienai reagavimo padalinyje, kuris turėtų patruliuoti, reaguoti į įvykius trūksta apie 40 proc. policijos pareigūnų. Tai labai dideli skaičiai ir natūralu, kad tai atsiliepia ne tik Vilniaus mieste, kur mažiau policijos pareigūnų gatvėse, bet ir reagavimo laikui, nors ankščiau buvo deklaruojama, kad bus sureaguota labai greitai, įvykio suforminimo kokybei ir policijos pareigūnų psichologinei būsenai.
Neatlaikę įtampos policijos pareigūnai ir toliau drastiškai palieka tarnybą, todėl tie skaičiai metų gale gali būti dar didesni, ne tik 40 proc.
Jūs esate sakiusi, kad tik laiko klausimas, kada visos problemos, kurias Vidaus reikalų ministerija (VRM) bando glaistyti ir maskuoti, iškils į paviršių. Kodėl VRM glaisto ir maskuoja problemas? Jūs kaip tik šiandien susitinkate su vidaus reikalų ministre, ko jos reikalausite?
Šio susitikimo metu pagrindinė problema, kurią aš kelsiu, tai kitų metų biudžetas ir numatomas finansavimas ir finansinių išteklių skyrimas policijos pareigūnų darbo užmokesčiui. Infliacija šalyje tikrai yra pakankamai didelė, mes esame pirmaujantys ir lyderiai Europos Sąjungoje, tačiau policijos pareigūnų, institucinių tarnybų darbuotojų darbo užmokestis realiai yra pats žemiausias.
Pati policijos sistema tampa nemotyvuojanti, nepatraukli tiek dėl darbo krūvio, tiek dėl darbo užmokesčio, tiek dėl pačios atmosferos ir nevaldomų pokyčių. Vidaus reikalų ministerijos vadovybės nekompetencija pastaruosius metus stipriai bado akis, profesinė sąjunga ne kartą sakė, kad ne visai yra suvokimas, kokias funkcijas atlieka policijos pareigūnai, kokias funkcijas valstybėje atlieka kitos institucijos ir kam turėtų būti paskirti darbai.
Ne visai yra normalu, kai kiekvieną kartą krizės metu, kuri, pavyzdžiui, ištinka sveikatos sistemą ar migrantų krizės metu <...> yra bedama į policijos pareigūnus ir jie turi glaistyti, spręsti visas krizes, atsiradusias valstybėje.
Jei ministrė nesutiks sumažinti krūvių ir padidinti finansavimo, kas tuomet?
Pirmiausia, ministrei labai gerai reikėtų išsiaiškinti, kas ir kokią funkciją atlieka valstybės tarnyboje, kad reikėtų pavesti uždavimus. Nereikėtų kiekvieną kartą, jei policijos vadovai sako, kad jie yra labai modernūs, visas krizes pavesti jiems. Reikėtų pasižiūrėti ir pareikalauti iš tų institucijų, kurios yra atsakingos už tos situacijos suvaldymą.
Jeigu nebus atsižvelgta į reikalavimus, nebus drastiškai padidintas finansavimas atsižvelgiant į vykstančią infliaciją, nebus išspręsti vidiniai klausimai dėl pokyčių, nebus daugiau diskusijos bendruomenės viduje – policijos pareigūnai planuoja spalio mėnesį pabaigti protesto akcijomis.
Tai vyks spalio pabaigoje?
Taip. Mes visada siekiame susitarimo ir norėtume susitarti, bet nepasiekus susitarimo, kai bus svarstomas biudžetas, mes tikrai į save atkreipsime dėmesį.
Visą pokalbį išgirskite laidoje, esančioje straipsnio pradžioje.