Vieno vyriškio vaizdas vakar apskriejo internetą. Į minėjimą atsinešęs plakatą su užrašu „Buvau sąjūdyje, tapau jedinstva“ sudomino greta buvusius pareigūnus: „Provokuojat. — Neprovokuoju, teisėtas užrašas, visiškai teisingas užrašas.“
Vyriškis sako, kad kadaise priklausė Sąjūdžiui, o jedinstvininku pasijuto po Vytauto Landsbergio komentarų Sausio 13-ąją. Jis tada švilpusius ir skandavusius pavadino ne žmonėmis, o jedinstva ir fašistais: „Ar man galima įrodyti, kad nesu jedinstva, nesu Lietuvos priešas. — Aišku galima, galite palikti plakatą ir būsite su visais. Kodėl ne? Labai sunku? Palikti plakatą ir švęsti su visais?“
Pareigūnas vyrui bando aiškinti, kad mitingui leidimo nėra, o vyksta šventė: „Būkit geras, pareigūne, parodykit įstatymą. Kuom remiantis man draudžiama būti su mano plakatu?“
Pareigūnui nepavykus nurodyti, kokie teisės aktai draudžia šventėje būti su tokiu plakatu, pareigūnų nurodymai pasikeitė. Paprašyta eiti iki tarnybinio automobilio. Tapatybei nustatyti. Vyras pateikė dokumentus, bet policininkai vis tiek prašo eiti iki mašinos: „Mes turime patikrinti, ar šis asmuo turi, neturi apribojimų dalyvauti tokiuose renginiuose.“
„Bent jau aš sunkiai randu įstatyminį pagrindą tokiems veiksmams. Policija politikuoja? — Deja, paskutiniu metu, apgailestaudamas turiu konstatuoti, kad tokių požymių, mano galva, esama“, – teigia buvęs policijos generalinis komisaras Saulius Skvernelis.
Skvernelis sako kviesiantis ministrė Bilotaitę pasiaiškinti Seime. TV3 Žinios paprašė Policijos Generalinio komisaro paaiškinti pareigūnų veiksmus. Bet atsakyti nusprendė viešųjų ryšių atstovas.
„Tiesiog asmenys, kurie turėjo plakatus, jiems buvo priminti teisės aktų reikalavimai, susirinkimų įstatymo reikalavimai, paaiškinta kada asmuo gali turėti plakatus, kokių tam reikia leidimų, taip pat žmonės perspėti, kad jie gali tapti provokacijų kažkokių auka, bet visiems asmenims, kurie turėjo plakatus, renginiuose leista dalyvauti“, – komentuoja policijos departamento atstovas Ramūnas Matonis.
Skvernelio bendražygė opozicijoje Agnė Širinskienė sako, kad policijos prevenciniai pokalbiai ir akivaizdus noras išprašyti prieš valdžią nusiteikusius žmones jai primena Lukašenkos režimą.
„Tokių įgaliojimų Lietuvos policija neturi. Mes kritikuojame Baltarusiją, kad ten policija tapo politiniu įrankiu, ar milicija, ir tarnauja diktatoriui, o patys pamažu einame tuo keliu. Tai manau tikrai yra nenormalu“, – kalba Lietuvos regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė.
Pareigūnams užkliuvo ir kitas plakatas: „Pasirodo negalima. — Liepė susivynioti, nes kitaip į areštinę.“
O plakatas skirtas neseniai teismo už finansines aferas į kalėjimą pasiųstam Antanui Kandrotui-Celofanui palaikyti: „Freedome for Antanas Kandrotas, political prisoner.“
Pareigūnai ir šio vyro paprašė eiti iki jų mašinos – tapatybei nustatyti.
„Šventė yra mūsų visų, ir manau ta atmosfera, kuri buvo išlaikyta, reikalavo ir visos visuomenės intereso apsaugos. Kiekvienas pareigūnas visuomenės interesų apsaugą ir vertino, matyt, kiekvienu atveju“, – teigia Vidaus reikalų viceministras Vitalijus Dmitrijevas.
Tiesa, kitam vyrui pasisekė labiau. Jis su plakatu pateko prie Signatarų namų, kur tradicinę kalbę sakė Vytautas Landsbergis.
Opozicija įtaria, kad policijai nurodymus galėjo duoti konservatoriai. Ministerijai vadovauja Agnė Bilotaitė, o po Sausio 13-osios laišką generaliniam komisarui rašė Seimo vicepirmininkas, Jurgis Razma. Jis nurodė kodekso straipsnius, pagal kuriuos policija turėtų bausti švilpiančius ir rėkiančius žmones.
„Tai yra politikų spaudimas ir kišimasis į tos veiklos, kurios tikrai net negali kištis joks politikas, nes tai yra ir administracinė galima teisena ir aiškios procedūros labai, nustatytos įstatymuose ir policijai suteikti įgaliojimai“, – tikina S. Skvernelis.
„Aš su tuo kategoriškai nesutinku, manau kaip tik visų Seimo narių pareiga, vykdant parlamentinę kontrolę žiūrėti, kad visi įstatymai būtų vykdomi. Nieko tokio, kad Seimo narys pasiteirauja, primena, kad yra toks straipsnis“, – sako konservatorius Jurgis Razma.
Konservatorių senbuvis sako, kad protestuojantys negali trukdyti kitiems. O už politikų kalbų nušvilpinėjimą jis siūlo bausti.
„Kaip atrodytų, jeigu giedant valstybės himną kažkas švilptų ir muštų būgnus? Visi sutiksime, kad tai netoleruotinas dalykas, reikia bausti. Panašiai turėtų būti įvertinama situacija, kai kalba valstybės vadovai“, – kalba J. Razma.
„Tokio teisės akto, kuris nurodytų, kaip reikia švęsti Vasario 16 ar kitas žmonėms, ar valstybei reikšmingas datas, tikrai nėra, lygiai taip pat nėra ir kažkokių policijos įgaliojimų cenzūruoti plakatus, ir atrinkinėti su kuriuo galima įeiti, o su kuriuo ne“, – aiškina A. Širinskienė.
Vis tik protestuotojams vakar teko bendrauti ne tik su pareigūnais, bet ir su tais, kurie švilpimui ir rėkimui nepritarė:
„Ką jūs darot dabar? Ką jūs sau leidžiat? — Užsičiaupk. Daug ką leidžiu, b***t. Apkrėsiu. Aš sergu, apkrėsiu. — Jūs gal nesveikas. — Pas mane covidas.“
„Kad Lietuva būtų laisva. – O ką, nelaisva? – Labai… – Tai pakviesk Putiną, tikrai bus tada laisva.“
„Labas, rusų troli. — O jūs koks trolis? — provokatorius. — Amerikiečių trolis? Ar žydų trolis? Koks jūs trolis? — Čia tavo žiūrovams, ir Putinui asmeniškai.“
Lietuvą dergiantis ir rusišką propagandą skleidžiantis Laurynas Ragelskis turėjo jam priskirtą pareigūną, kuris sekiojo iš paskos.
Vakar policija iš viso surašė 2 protokolus – vienam už tai, kad nepateikė dokumentų, o kitam, kad girtas šlapinosi viešoje vietoje.