Kai tik „Perlas energija“ klientai išgirdo žinią apie veiklą stabdantį jų elektros tiekėją, iš karto pradėjo ieškoti alternatyvų. Traukia į kitų elektros tiekėjų, pavyzdžiui „Ignitis“, klientų aptarnavimo centrus, nors viską galima atlikti ir internetu. Kaunietė Valia čia atskubėjo net su sužalota koja:
„Labai blogai. Aš tik pusę metų, kai į „Perlą“ perėjau.O dabar bombarduoja atsisakykit, atsisakykit. Koją susižeidžiau, vėl žinutė: paskutinis terminas. Nu, ką. Reiks stovėti tokią eilę. Mūsų negera valdžia ir viskas, nesirūpina visiškai.“
„Atėjau į „Ignitį“, reikia persirašyti, o ką daryti.“
„Čia yra nesąmonė didžiausia. Taip nebūdavo anksčiau, kur priklausai ten ir… O dabar padarė, kažkoks nesusipratimas.“
„Nežinau, čia valdžia kalta.“
„Kur mūsų atstovai, kurie turėtų prižiūrėti šitą dalyką. O dabar palaida bala, kenčia tai eilinis vartotojas.“
„Nuo ryto, kai žiniasklaida pradėjo pranešinėti apie „Perlo“ pasitraukimą iš rinkos, skambučių srautas išaugo labai stipriai“, – teigia „Ignitis grupės“ atstovas Artūras Ketlerius.
„Perlas energija“ prieš dvi savaites turėjo apie 180 tūkstančių klientų. Kai bendrovė nusprendė nutraukti fiksuotos kainos sutartis, ją jau spėjo palikti apie 20 tūkstančių vartotojų. Dėl to „Perlas energija“ nebemato šviesos tunelio gale: nusprendė užsidaryti.
„Praradome pasitikėjimą ir iš klientų, ir iš institucijų. Matėte jūs, kas vyko viešojoje erdvėje. Esami klientai nutraukinėjo sutartis. Kreditoriai iki šiol finansavę mūsų veiklą, tai daryti atsisako, dėl dviejų prieš tai įvardintų priežasčių“, – aiškina „Perlas energija“ vadovas Vilius Juraitis.
„Bendrovės „Perlas energija“ sprendimą vertinu labai neigiamai, nes tokiu būdu bendrovė savo verslo riziką perkelia ant valstybės ir visuomenės pečių“, – teigia energetikos ministras Dainius Kreivys.
„Perlas“ elektrą tieks iki rugpjūčio 31 dienos, o naują tiekėją savo klientams nurodo pasirinkti iki rugpjūčio 28-osios. Tačiau kitų tiekėjų pasiūlymai arba ženklia brangesni, o jei kaina panaši į „Perlo“ tai jie reikalauja pasižadėti dabartines kainas mokėti eilę metų, kas gali būti nuostolinga vėliau. To nepadarę pirmojo ir antrojo liberalizacijos etapo klientai pateks į garantinį tiekimą. Tačiau energetikos ministras Dainius Kreivys ramina: net atsidūrus brangesniame garantiniame tiekime, valstybė kompensuos dalį elektros kainos.
„Jeigu nepasirenka iki rugsėjo pirmos kito tiekėjo, tiems klientams iki spalio 1-os dienos bus tiekiama elektra iš garantinio tiekimo laikinai. Nuo rugsėjo iki spalio 1-os dienos jiems bus tiekiama elektra už kainą, kuri yra artima visuomeniniam tiekimui. Skirtumą tarp garantinio ir visuomeninio tiekimo kainos šiems vartotojams kompensuos Vyriausybė“, – sako D. Kreivys.
Valdžia kol kas neatskleidžia, kokia būtų tiksli kilovatvalandės kaina į garantinį tiekimą patekusiems buvusiems „Perlas energija“ klientams rugsėjo mėnesį.
Tačiau šią kainą mokėti tektų neilgai. Kreivys naujo tiekėjo nepasirinkusius pirmojo ir antrojo liberalizacijos etapo buvusius „Perlo“ klientus: nuo spalio pirmosios žada perkelti į visuomeninį tiekimą.
„Perlas energija“ klientai iki naujų metų gaus visuomeninį elektros tiekimą, per tą laiką jie galės pasirinkti tiekėją, o kaip žinome pasiūlymų šiandien rinkoje tikrai yra neblogų“, – tikina D. Kreivys.
Tiesa, tokį valdžios pasiūlymą dalis nepriklausomų tiekėjų vadina nereikalingu žingsniu atgal.
„Visuomeninis tiekimas iš viso turėtų būti net ne opcija turėtų būti. Kodėl? Visi iš visuomeninio tiekimo išėjo vartotojai, o dabar grįžta atgal“, – sako „Elektrum Lietuva“ vadovas Martynas Giga.
Naujo tiekėjo nepasirinkę trečiojo liberalizacijos etapo „Perlas energija“ klientai pateks į visuomeninį tiekimą.
Apie kompensacijas kalba ne tik Energetikos ministerija, bet ir pats „Perlas“. Bendrovės atstovai vardina savo sukauptą turtą, kurio vertė siekia 15-a milijonų eurų, beveik tiek pat ir įsipareigojimų. Esą turtas bus parduodamas, o surinkti pinigai išleisti finansiniams įsipareigojimams padengti.
„Perlas energija“ planuoja ne tik grąžinti visas savo skolas, bet ir mokėti gyventojams kompensacijas, nes buvusių klientų sutartys su naujais elektros tiekėjais bus brangesnės už senąsias „Perlo.“
„Jeigu pas mus buvo 24-i, pasirašė naują sutartį bus 25-i vadinasi yra vieno cento skirtumas ir sutartis galioja iki šių metų pabaigos, tai tą vieną centą sudauginsime iš vartotojo suvartotos elektros jau pas kitą mūsų tiekėją ir padauginsime iš 4-ių mėnesių ir tą sumą kompensuosime“, – tvirtina V. Juraitis.
Nors „Perlas“ žada iki naujųjų nebankrutuoti, energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas pabrėžia, kad sumokėti kompensacijas už kainų skirtumus „Perlui“ bus nelengva.
„Tie, kurie sudarė sutartis gal dar pernai metais arba nuo šių metų pradžios gal iš tikrųjų gavo 17–18 centų, o dabar jau 40, gali būti tas skirtumas. Tą skirtumą padengti jie pasižadėjo“, – kalba energetikos ekspertas Vidmantas Jankauskas.
Net jei „Perlo“ klientams visa žala bus kompensuota, žmonės turės gaišti laiką ieškant naujo elektros tiekėjo ir sudarinėti naujas sutartis didesne kaina nei buvo galima anksčiau.
„Reguliavimo tarnyba pradeda bendrovės patikrinimą ir būtent šio patikrinimo metu bus siekiama įvertinti Nepriklausomo elektros tiekėjo veiklos stabdymo pagrįstumą“, – teigia Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos pirmininkas Renatas Pocius.
Valstybinės energetikos reguliavimo taryba įsitikinusi, kad „Perlas energija“ finansinė situacija nebuvo tokia prasta, kokia bando nupiešti bendrovė. Esą „Perlas energija“ galėjo toliau dirbti, tačiau nenorėjo.
„Bendrovės veiklos stabdymas yra nesusijęs su įmonės neigiamais finansiniais rodikliais, tačiau yra susijęs su bendrovės nenoru ieškoti alternatyvų ateities rizikos suvaldymui“, – kalba R. Pocius.
„Perlas Energija“ pagal teisės aktus apie veiklos stabdymą turėjo informuoti bent prieš tris savaites, o dabartinis jos pareiškimas šių reikalavimų neatitinka.
Už pažeidimus bendrovei gresia sankcijos, bauda iki 10 procentų metinės apyvartos, kas, turėtų sudaryti apie 1-ą milijoną eurų.