Respublikinėje Vilniaus ligoninėje, Skubios pagalbos skyriuje veiksmo netrūksta nuo pat ankstyvo ryto, o įsibėgėjus dienai, įvykių dar daugiau. Ryto šaltukas, o su juo ir ledinės gatvės bei šaligatviai daug kam sujaukė planus, tad vietoj darbo teko skubėti į ligoninę.
Vieni atsipirko sumušimais, kitiems baigėsi liūdniau.
„Tiesiog labai slidūs šaligatviai, visai nebarstyti. Matomai, dar niekas nesuspėjo, nesuprato.“
„Išėjau parūkyti, buvo slidu, paslydau ir su ranka. Ten buvo stiklai sudaužyti, Ir ranka su tais stiklais pakliuvau.“
Taigi šiam vyrui nelaimė nutiko dviguba, ne tik paslydo ant ledo, bet dar ir į stiklus ranka pasirėmė. Dabar teks siūti. Vilnietis sako, kad trauma sujaukė visus šventinius planus, o dar ir ligoninėje laukti reikia ištisas valandas, nes tokių nelaimėlių pirmadienį pilnas priimamasis.
„Kreipiausi į ligoninę. Vienu žodžiu, keturias valandas laukti, ta va, nežinau. Laukt, nelaukti, kad susiūtų. Kur kitur kreiptis, tokia eilė čia, nesinori laukti, šventės, viskas.“
Pirmadienį vien šios sostinės ligoninės priimamajame skaičiuojamos penkios dešimtys traumas patyrusių žmonių. O sužalojimai įvairūs. Daliai nelaimėlių šventinę naujametę naktį teks praleisti lligoninės palatoje.
„Dažniausiai tai yra tipinės vietos. Tai yra riešo traumos, čiurnų traumos, keliai, alkūnės. Tos vietos, kurias pacientai susižaloja griūdami ir stengdamiesi apsisaugoti nuo tiesioginio smūgio“, – sako skyriaus vedėjas Paulius Uksas.
Kaune situacija panaši. Gatvės nuo ryto buvo slidžios, šaligatviai kai kur barstyti, o kur – ne. Be to, ligoninės Traumų skyrių taip pat užgulė žmonės.
„Iš karto pajautėm, kad pacientų padaugėjo. Jau tik atėję į darbą nuo pusės aštuonių radom kelis pacientus. Ir aš dabar susiskaičiavau, tai 42 skubūs pacientai“, – pasakoja skyriaus vedėjas Artūras Šulnius.
Medikai tiegia, kad tokiai orais gyventojams dera labiau saugotis ir į lauką be reikalo neiti. Tiesa, per plikšalą nelaimė gali ištikti ir labai netikėtai.
„Moteriškė. Ji atvažiavo, lipo iš mašinos, slydo ir susilaužė koją. Tik išlipant iš mašinos, net nesitikėjo turbūt, kad slidu“, – teigia A. Šulnius.
Anot gydytojų, nukritus ir susitrenkus kūną, būtina griebtis pirmosios pagalbos, o paskui jau spręsti – vykti į gydymo įstaigą ar ne.
„Žmogus, visų pirma, gali padėti sau. Tai yra šaltis ir vaistai nuo skausmo, pirma pagalba bet kur. Tiek gydymo įstaigoje, tiek namuose, namų sąlygomis ir stebėti savo paties būklę. Jeigu tai akivaizdi galūnės deformacija, greičiausiai ten bus lūžis, ir turbūt reikės medikų pagalbos. Tai tada (reikia – aut. past.) nedelsti ir kreiptis į skubios pagalbos skyrių“, – kalbėjo P. Uksas.
Po praėjusios nakties ledas nuklojo daugelį vietovių. Ir nėra ko norėti, prieš tai gausiai lijo, dabar pašalo. Ir, pasak sinoptikų, tokie mišrūs orai laikysis dar kurį laiką.
„Vieną dieną būna keli laipsniai šilumos ir lyja, kita dieną truputėlį pašąla. Gali pašalti naktį vienoje Lietuvos pusėje, dieną kitoje. Kaitaliojasi mišrūs krituliai, sniegas, vėl lietus, plikledis, lijundra. Lietuvoje – vėlyvojo rudens, priešžiemio orai. Žvelgiant į sinoptinius žemėlapius, galima pasakyti tiek, kad didžiąją sausio dalį tie orai tokie ir bus“, – sako sinoptikas Naglis Šulija.
Tad kol kas bent sausio pradžioje žiemos, kai po kojomis traška purus sniegas, nesulauksime.