Rinkimus laimėjusi Laisvės partija partnerystės projektą žadėjo priimti per 100 dienų. Praėjo beveik 200 dienų ir tik šiandien toks projektas buvo registruotas.
„Parengtas įstatymo projektas yra orus, užtikrinantis pagrindinius nesusituokusių, bet bendrai gyvenančių porų, tiek tos pačios lyties, tiek skirtingų lyčių poreikius“, – sako Laisvės frakcijos narys Tomas Vytautas Raskevičius.
Įstatyme numatoma leisti partneriams turėti vienodas pavardes, bendrą nuosavybę, numatomas paveldėjimas be papildomų mokesčių, galimybė atstovauti partneriui gydymo įstaigoje, neliudyti prieš jį teisme. Partnerystę reikėtų sudaryti notariškai.
„Šitas įstatymas, vienoks, arba kitoks, labai svarbus mūsų bendruomenei, netgi jeigu jis turi nepilnai atliepia lūkesčius mūsų bendruomenės“, – teigia Gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko.
Bet projekte nėra žodžio šeima, ko itin nori homoseksualų bendruomenė, taip pat nenumatyta ir įsivaikinimo galimybė.
„Aš, kaip nevyriausybininkas suprantu, kad gauti iš karto viską turbūt, kad nepavyks ir puikiai suprantu, kad tas kelias bus ilgesnis“, – kalba jis.
Prakalbo ir Liberalų sąjūdžio pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen: „Kiekvienas pateiktas projektas neišvengiamai yra kompromisinis projektas. Mes ilgai diskutavome dėl kiekvieno punkto ir šis projektas, kuris įregistruotas yra kompromisų rezultatas.“
O štai Tomas Vytautas Raskevičius teigia, kad jį šis kompromisas pilnai tenkina. Bet jis netenkina už tradicines vertybes pasisakančių politikų. Tiek opozicinių, tiek ir konservatorių krikdemų flango. Jie sako, kad tai ta pati santuoka, tik kitais žodžiais.
„Yra paimta Konstitucinio teismo šeimos sąvoka 2011 metų nutarime naudota, yra išbraukta šeima žodis ir įrašyta partnerystė. Bet šeimos apibrėžimas, turinio apibrėžimas lieka“, – rėžia valstietė Agnė Širinskienė.
O V. Čmilytė-Nielsen grėsmės nemato.
„Šeimai grėsmės jis negali kelti. Žmonėms, kurie yra sudarę santuoką, jokio pavojaus nesudaro ir suprantama, kad vienai grupei užtikrinę teises, mes iš kitos grupės jų niekaip neatimame“, – teigia ji.
O galimybė įsivaikinti homoseksualams, priėmus tokį projektą, esą būtų tik laiko klausimas.
„Mūsų teisinėje sistemoje atsirastų dviejų rūšių šeimos, kurios yra vienodos, bet vienos šeimos būtų diskriminuojamos įvaikinimo atžvilgiu. Tai šitas dalykas reiškia, kad anksčiau ar vėliau vyktų teisminiai ginčai ir matyt jie tikrai Konstituciniame teisme, ir kiek su ekspertais tiek iš užsienio yra tekę šnekėtis ir žmogaus teisių teisme, tie ginčai baigtųsi valstybei nepalankiai“, – įsitikinusi A. Širinskienė.
Bet Laisvės partija savo programoje aiškiai nurodžiusi, kad jos tikslas – santuokų homoseksualams įteisinimas ir įsivaikinimo galimybė.
„Mes galime susitaikyti, aš asmeniškai, su tuo kompromisu ir manau, kad anksčiau arba vėliau, galbūt po kažkiek laiko, mes galėsime ir patobulinti šitą įstatymą“, – sako Gėjų lygos vadovas Vladimiras Simonko.
Šalies vadovas Gitanas Nausėda kol kas projekto turinio nevertina, tačiau pačiam partnerystės principui pritaria.
„Man svarbu, kad LR Konstitucijos 38 straipsnis nebūtų pažeistas, matau, kad ieškomas kompromisas tarp skirtingų jėgų, kurios mėgina šitą įstatymą priimti ir jeigu toks kompromisas bus rastas, man bus labai smagu konstatuoti, kad taip, radome sutarimą, jis atspindi tam tikrą visuomenės sutarimą, ir judame į priekį“, – teigia jis.
Problemų įžvelgia ir darbietis Andrius Mazuronis.
„Mes tai matom, partnerystės įstatymo projektą, kaip tokį galbūt net užslėptą bandymą apeiti Konstitucijoje apibrėžtą šeimos sąvoką, kuri pakankamai tiksliai ir aiškiai suformuluota“, – kalba jis.
Projekto nepalaikant konservatorių krikdemų flangui, valdantiesiems paramos teks ieškoti tarp opozicijos. Jau dabar aišku, kad projektą palaikys dalis socdemų, gali prisijungti ir keletas valstiečių.
Ankstesni konservatorių lyderiai aiškiai pasisakydavo už tradicines šeimas ir nepalaikė homoseksualų bendruomenės prašymų, tačiau partijos vairą perėmus Gabrieliui Landsbergiui, partija vertybiniais klausimais pasidalino į dvi dalis.
Seimo pirmininkė sako, kad projektas pirmojoje, pateikimo stadijoje, bus svarstomas artimiausiomis savaitėmis.