Tokias mintis išsakė Seimo vicepirmininkas Jurgis Razma ir Seimo narys Gintautas Paluckas. Juos kalbino žurnalistas Artūras Anūžis.
Ponas Razma, paskutiniu metu šnekama apie tai, kad galbūt įtampa dėl karantino ir pandemijos situacijos kelia įtampą tarp premjerės Ingridos Šimonytės ir konservatorių frakcijos. Kiek čia tiesos yra? Tikrai premjerė gali atsisakyti savo portfelio ir tuo pačiu sugriauti Vyriausybę?
Jurgis Razmas: Niekada nebuvo tų didelių įtampų, išskyrus gal tą trumpalaikį momentą, kai tvirtinome biudžetą. Dabar dėl vakcinavimo tam tikrų dalykų pasikeičiame nuomonėmis, sutariame.
Kad ir šiandien frakcijos posėdyje niekas iš esmės nekėlė jokių esminių pastabų dėl vakcinavimo proceso. Pastebėčiau, kad ir Seime mes visus Vyriausybės teikiamus projektus priimame.
Man atrodo, kad kartais žurnalistai dirbtinai kuria tam tikras istorijas, kai mūsų kadencijoje tų skandalų kažkaip nėra. Matyt, yra pasiilgę šiek tiek. Negalima pažadėti, kad padėsime žurnalistams lengviau gyventi tuo požiūriu.
Ponas Paluckai, Ingrida Šimonytė pasakė per radiją, kad jei reikės ar jaus iš frakcijos nepalaikymą – atsistatydins. Kai kurie tai vertina, kaip atsakomybės vengimą. Kaip jums atrodo, kas tai yra ir kodėl dabar tokie žodžiai?
Gintautas Paluckas: Aš gal tokių išvadų neskubėčiau daryti, bet tai yra perspėjimas, kad dėl artėjančio biudžeto tikslinimo, dėl įvairių pasiūlymų, kuriuos teikia ne tik opozicija, bet ir pozicija.
Manau, kad tai kai kuriais atvejais yra vertinama ganėtinai dviprasmiškai Vyriausybės koridoriuose, bet čia yra ir platesnis kontekstas. Tai yra visos koalicijos santykis, nes ir pačioje Vyriausybėje yra norinčių lyderiauti ne vienas asmuo.
Kai vienas iš ministrų kažką pasako, kažkodėl teisintis ir komentuoti po to reikia ministrei pirmininkei. Aš manau, kai tai kelia tam tikrą emocinį susierzinimą. Tai yra visiškai normalu ir natūralu.
Aš manau, kad tokių įtampų bus tikrai ne viena. Kiekvieną kartą, kai reikia formuoti ar tikslinti biudžetą, kaip iš gausybės rago pasipila įvairiausių pasiūlymų ir paprastai tai daro patys valdantieji, o ne opozicija, nes opozicija puikiai supranta, kad nieko negaus.
Tai į mus dažnai emociškai reaguoti net ir nereikia, pasakei „ne“ ir laisvas, o į savus reaguoti reikia, nes tai yra balsai, kuriais remiamasi priimant sprendimus.
Todėl šiuo atveju tai vertinu tiesiog kaip įspėjimą Seimo didžiajai frakcijai – jeigu ką, tai aš esu pasiryžusi aukoti viską, bet kol kas gal tai tik dūmai, o ne ugnis. Ir nuo atsakomybės čia niekas nieko taip greitai nepaleis.
Ponas Razma, kaip yra iš tikrųjų? Ar iš tikrųjų sunku suvaldyti frakcijos norus, kada turite daug narių?
Turbūt natūralu, kad kiekvienas politikas nori kažkaip šioje erdvėje būti labiau matomas. Vyriausybės nariai ir koalicijos partneriai, partijų vadovai irgi nori didesnių reitingų.
Bet kai aš lyginu buvusią Andriaus Kubiliaus Vyriausybės valdančiąją koaliciją, aš sakyčiau, kad dabartinėje koalicijoje yra žymiai lengviau, net neįdomiai lengvai. Tik dirbtinai mums kartais iškeliamos tos problemos, mes su šypsena aiškinamės.
Premjerės pasakymas, kad jei neturėsiu valdančiųjų paramos – atsistatydinsiu, taip gali pasakyti bet kurios šalies bet kuris premjeras teoriškai. Teoriškai, jei nepriimami premjero svarbiausi projektai, kiekvienas premjeras atsistatydins.
Tai nėra pasakymas išplaukiantis iš realių sumanymų.
Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.