Vienoje kompiuterių parduotuvėje ir elektronikos remonto įmonėje Marijampolėje dirba 11 darbuotojų. Jie reikalauja nuolat kelti algas, tačiau įmonės savininkui, pasak jo, tai sukelia sunkumų ir kitąmet išgalės pridėti ne daugiau dešimtadalio.
„Kai pakyla MMA, daugelis įmonių stoja, žmonės lieka be darbo, laikosi ant pašalpinio dalyko, ypač regionuose“, – teigia verslininkas Algis Padvelskis.
Pakėlęs algas darbuotojams, įmonės vadovas grasina kelti ir paslaugų, ir prekių kainas. O tai reiškia riziką, kad gali prarasti dalį klientų.
„Paėmus atlyginimų didėjimą, matau tik rinkiminį šou. Iš jo daugiausia laimi valdžia, kuo didesnės kainos priverstinai pakeltos, reikės kelti kainas, nuo Naujų metų su tokiais įkainiais negalėsime dirbti. Automatiškai reikės mokėti didesnius PVM, „Sodros“ mokesčius“, – sako A. Padvelskis.
Nuo Naujųjų metų valdantieji ruošiasi ne tik padidinti pačią minimalią algą, bet ir padidinti NPD iki 747 eurų, dėl ko mažiau už vidutinį atlyginimą gaunantys darbuotojai gaus didesnes algas.
NPD Seimas rengiasi padidinti penktadaliu, tai yra 122 eurais, dėl to didžiausią naudą pajus gaunantys mažas algas, o kuo algos didesnės, tuo nauda bus mažesnė. Minimali alga padidės 76 eurais į rankas, o kieno alga bus artima vidutinei, gaus papildomai tik centus.
Padidinus neapmokestinamųjų pajamų dydį, anot valdančiųjų, darbuotojai sumokės beveik 250 mln. eurų mažiau pajamų mokesčio į valstybės biudžetą, nors ir pripažįsta, kad didžioji dalis šių pinigų vis tiek suplauks į biudžetą per kitus – vartojimo – mokesčius.
„Bendrai pajamos į rankas gaunančiam MMA žmogui augtų 76 eurų. Jei sprendinys būtų tik dėl NPD, žmogui, kuris uždirba 1000 eurų, pajamos į rankas išaugtų 30 eurų“, – teigia finansų ministrė Gintarė Skaistė.
Socialdemokratai ragina stebėti darbdavius
Kitąmet didinti neapmokestinamųjų pajamų dydį kartu su minimalia alga vyriausybė susitarė su darbdaviais.
„MMA didinimas nėra lengvas, darbuotojams mažai uždirbantiems pajamos didėja per NPD didinimą. Tai kompromisas, suprantame, kad yra tikslas, kad darbuotojai daugiau uždirbtų“, – sako Verslo konfederacijos prezidentas Andrius Romanovskis.
„Mus tai tenkina, toks susitarimas buvo metų pradžioje padarytas Trišalėje taryboje. Seimas priima sprendimą, kuris buvo sutartas, suderėtas“, – sako Pramonininkų konfederacijos ekonomistė Eglė Stonkutė.
Visgi profesinės sąjungos ir socialdemokratai ragina darbuotojus stebėti, ar darbdaviai įvykdys reikalavimą pakelti NPD mažesnėms už vidutinę algoms.
„Yra tokių, kurie pamanipuliuoja. Jei sausį, vasarį alga nedidėja, reiškia darbdavys per mažesnius priedus, priemokas siekia sumažinti realų darbo užmokestį“, – teigia socialdemokratas Gintautas Paluckas
„Darbdaviai privalo dalintis pelnu, patys turi kelti darbo užmokestį ir nežiūrėti į vyriausybės, valstybės paramas, dalintis pridėtine verte, kurią sukuria darbuotojai“, – sako Profsąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.
Turintiems negalią neapmokestinamųjų pajamų dydis kitąmet bus dar didesnis ir priklausomai nuo darbingumo lygio sieks nuo 1057–1127 eurus.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.