Už tokį naują rinkinuką gali tekti atseikėti nuo 30 iki pusšimčio eurų. Žmonės nesupranta, kodėl ir kam jie turi leisti savo pinigus. Mat kai kurie ne tik nemoka naudotis turniketais, o net ir nežino, kas tai yra.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
„Vaistinėlę, gesintuvą, avarinį ženklą parodykit.“
Šiaulių techninės apžiūros centro darbuotojas tikrina vairuotojo automobilį.
„Tvarka, galit uždaryti bagažinę.“
Tiesa, automobilyje nėra pirmosios pagalbos vaistinėlės.
„Tai yra nedidelis trūkumas. Yra neprivaloma turėti.“
„Neturint vaistinėlės šiai dienai mes traktuojame kaip nedidelį trūkumą, automobilio vairuotojas įpareigotas, aišku, įsigyti, bet jis apžiūrą gali praeiti“, – teigė Šiaulių techninių apžiūrų centro vadovas Vaidas Vaišvila.
O nuo kitų metų sausio 1 dienos kiekvieno vairuotojo automobilyje ir įmonėse privalės atsirasti naujos komplektacijos pirmosios pagalbos vaistinėlės. Štai šiaulietis Gintas techninės apžiūros darbuotojui rodo šviežutėlę, dar net neišpakuotą vaistinėlę. Už ją vyras paklojo 30 eurų.
„Nepilnos komplektacijos mažos būna. Katros, jeigu kaina maža, tai komplektacija, nebūna tų turniketų pridėta“, – teigė šiaulietis Gintas.
Pirmosios pagalbos vaistinėlė nuo šiol savo sudėtyje turės pirmosios pagalbos antklodę, taip pat vienkartinius šalčio maišelius. Taip pat jos sudėtyje bus ir du vienodi turniketai. Ir vienkartinės kaukės dirbtiniam kvėpavimui atlikti. Pilnos komplektacijos vaistinėlės kaina svyruoja nuo 30 iki 50 eurų. Anot verslininkų, vaistinėlės kaina priklauso nuo joje esančių komponentų ir jų galiojimo laiko.
„Labai reikėtų atsižvelgti į tai, kad kai kurie pardavėjai neturi sertifikatų. Mūsų parduodamos vaistinėlės yra sertifikuojamos. Taip pat kiekvienas komponentas turi turėti CE ženklinimo etiketę, kuri reiškia, kad produktas yra parduodamas Europos Sąjungoje“, – aiškino Vaistinėlės24.lt atstovė Gabrielė Žaliukaitė.
O štai kai kurie marijampoliečiai nors ir turi naujos komplektacijos vaistinėlę, tačiau nesupranta, už ką turi pakloti iki pusšimčio euro:
„Manau, neprireiks. Kiek vairuoju, nė karto neteko pasinaudoti.“
„O ką reiškia tas?.. – Turniketas? – Jo. Brangoka. Kiek aš čia važiuoju. Va Marijampolė, Vilkaviškis.“
„Teisybę pasakius, tai nesidomėjau, kas ten yra ir ko ten yra.“
„Įstengiam mašinas nusipirkti, kuro, tai nusipirksim ir vaistinėles.“
„Niekur neradom pirkti ir po to atsirado pirkimai ir iškart įsigijom.“
Naujos komplektacijos vaistinėlę turi ir šaulys Egidijus. Tiesa, vaikinas sako, kad kai kurie naujos vaistinėlės komponentai niekam tikę.
„Tie turniketai yra prasti. Kur dabar pardavinėja, tai yra jie kiniški, ir jie tinka nabašnykui įdėti į kišenę“, – sakė marijampolietis Egidijus.
Ir visgi vaikinas sako, kad žmonės turi eiti ir mokytis, kaip pirmąją pagalbą suteikti: „Jeigu jis turės turniketą, jis nemokės juo naudotis, jis jo neužsidės. Jis, garantija, bus kažkur bagažinėje padėtas ir tiesiog naudos iš jo bus nulis.“
Žmonės, anot verslininkų, vis labiau domisi naujos komplektacijos vaistinėlėmis, bet įsigyti jų neskuba. Štai vienoje vaistinių pilnos komplektacijos vaistinėlė kainuoja 39 eurus. Išgirdę kainą, žmonės nevengia ir pabumbėti.
„Reaguoja, tai taip su šypsena, nes anksčiau šitų dalykų nebuvo ir vaistinėlės, matyt, gerokai pabrango“, – teigė „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Zita.
Gyventojai, anot vaistininkų, norėdami sutaupyti, vaistinėlių ieško turguose ar užsieny, tačiau perspėja, kad nutikus nelaimei jos gali būti visiškai nenaudingos. O ir įsigijus sertifikuotą vaistinėlę labai svarbu ją atsidaryti ir susipažinti su turiniu. Tiesa, jaunesni žmonės, anot vaistininkės, labai atsakingi ir domisi, kaip suteikti pirmąją pagalbą.
„Pacientai tai tokie malačiai. Ir jeigu jie nežino, kaip minėjau, viduj yra aprašas, kaip suteikti, jeigu šokas, jeigu šalta, jei užspringo, jeigu nutraukė galūnę. Tai trumpa atmintinė visiems“, – teigė vaistininkė.
Neturintys pirmosios pagalbos vaistinėlės vairuotojai už tai gali susimokėti baudą nuo 10 iki 12 eurų, neturint pažeidimų – 5. Regitros duomenimis, šiemet sausio 1 dieną Lietuvoje buvo registruota 1 milijonas 621 tūkstantis automobilių.
Jei kiekvienas automobilio savininkas nusipirks naujos komplektacijos vaistinėlę, verslininkų kišenes tai papildys daugiau nei 50-čia milijonų eurų. Kodėl vaistinėles reikia keisti, Sveikatos apsaugos ministerija visuomenei paaiškinti laiko nerado.
Visą reportažą žiūrėkite siužete, esančiame straipsnio pradžioje.