Apie pogimdyvinę depresiją kalbame „Tėvai paprastai“ studijoje, kurioje vieši vaikų teisių gynėja Neringa Martišienė ir mama, vizažistė Sandra Lukaševičienė – mėginame išsiaiškinti, kuo ji skiriasi nuo įprastinio liūdesio, ir išklausome istoriją apie Sandros motinystės pradžią, kuri iš tiesų prilygo siaubo filmui...
Reikia nepamiršti poilsio
„Nereikia norėti būti supermama, susilaukus vaikučio, ir reikia pamiršti frazę, kad „aš galiu viską“, – sako psichologė N. Martišienė. – Dabar mano pareiga – būti, rūpintis tuo vaikučiu, ilsėtis, kad jis turėtų ne pavargusią, pervargusią mamą.“
„Jei tik artimieji išleidžia ir įmanoma, – pabrėžia specialistė, – moteris po gimdymo būtinai turi skirti laiko sau. – Kai mama pati pailsės, tai ir kitaip su vaiku bus, nes tos emocijos – labai abipusės – ką transliuoju vaikui, tą gaunu atgalios.“
Svarbu sumažinti lūkesčius sau
Anot N. Martišienės, pasirūpinimas savimi bei lūkesčių ir reikalavimų sau sumažinimas – labai svarbus.
„Juk ir vyras gali išplauti grindis, gali senelė ateiti padėti, o jei ir nepadės, tai nieko ir neatsitiks, bet pirma turbūt svarbiau pamiegoti, ypač jei aš nemiegojau visą naktį, nes vaikučiui dantukai dygo“, – apie per didelius pačių mamų išsikeltus reikalavimus kalba psichologė, vaikų teisių gynėja.
Svarbu, anot N. Martišienės, nepamiršti prioritetų, jie tikrai yra labai svarbūs.
„Nereikia vaikui supermamos, vaikui reikia pakankamai geros mamos“, – pokalbį baigia moteris.
„Tėvai paprastai“ – tai „Tėvų darželio“ ir tv3.lt rengiama tinklalaidė, kurioje Simonas Urbonas kartu su specialistais kalbina žinomus Lietuvos tėvus be ribų, be užuolankų, atvirai ir paprastai apie viską – vaikus, šeimos problemas, psichologiją, ligas, santykius ir tiesiog gyvenimą.
Tinklalaidėje kalbame apie:
00:00 – pradžia
00:52 – Sandros istorija
06:02 – pogimdyminė depresija ir psichozė
10:39 – psichiatrijos ligoninė
16:13 – pogimdyminė depresija vyrui
21:46 – vieniša mama
27:28 – ryšys su vaiku
32:26 – kaip būti gera mama
38:32 – uždarymas į ligoninę
44:45 – kaip rasti gerą terapeutą