Sostinėje dirbantis meistras garaže keičia vieno iš savo klientų automobilio padangas.
„Nenori po to žmonės laukti. Tai po biškį vienas antras atvažiuoja“, – sako meistras Genrik.
Už 14 colių 4 padangų keitimą, čia reikės sumokėti mažiausiai 30 eurų, už 18 – 50 eurų. Už 21 colio – 60 eurų. Paslaugos kaina bus 10 eurų didesnė, jei ratlankis – ne skardinis.
„Kažkur 10 eurų skirtumas, skardinis biškį paprasčiau, nereikia pavalyti disko, svarelio nereikia klijuoti. Elektra pabrango 3 kartus, svareliai pabrango, viskas pabrango, chemija, lopai pabrango“, – kalba Genrik.
Brangsta ne tik padangų keitimas garažuose. Vieno iš sostinės autoserviso darbuotojai aiškina, kad kainos per metus pakilo ir pas juos. Kaip ir garažuose, kuo didesnės padanga, tuo mokėti teks daugiau.
„Šiek tiek pakėlėme, nes reikia algą kelti žmonėms ir infliacija visa kita. Apie 10 procentų kažkur pakėlėme“, – teigia „Vilkrema“ meistras Artūras Vasylius.
Ką apie padangų keitimo kainas mano gyventojai?
„Kokia normali kaina yra? – 50 sakyčiau yra normali, jeigu tai yra nuimti nuo ratlankio, subalansuoti. Tai yra normalu. – Jeigu daugiau, tai? – Žiūrint, koks ten lygis yra, bet tai yra įkandama kaina šiais laikais.“
„Gal tiems žmonėms, kurie mažiau uždirba, svarbu, bet vidutiniam, normaliai uždirbančiam, tai nemanyčiau, kad čia baisu.“
„Nėra kur dėtis vairuotojui, ta kaina aišku negali ten išsipūsti iki begalės.“
„Šiaip čia jau nesąmonė. Po 10 eurų už padangą. – Čia jau normali kaina? – Normali. Iki 12, maksimum iki 15.“
Sostinėje yra ir brangesnių autoservisų tinklų, kur kainodara skiriasi pagal miestus. Pavyzdžiui, viename iš jų, Vilniuje 18 colių padangų keitimas kainuos 64 eurus, dar tiek pat teks pakloti ir už padangų saugojimą. To pačios įmonės autoservise Utenoje kainos jau dvigubai mažesnės. Nors paslauga ta pati, gerokai pigiau nei daugumoje Vilniaus įmonių padangas keičia ir kiti autoservisai Marijampolėje.
„Jeigu pernai buvo 20 eurų ar 15, tai dabar 24 eurai. 20 procentų pakėlėme, nes gyventi reikia ir mums. Mes, kai montuojam, mes visą laiką patikriname važiuoklę, kad ir klientas neprašo. Pažiūrim važiuoklę, pasakom visus gedimus. Į tą pačią kainą“, – sako „RSD Auto“ atstovas Stanislovas Pačėsas.
„Kitaip nebus, žinot, turit pratintis prie šių dienų kainų, nes kitaip jau nebus, atgal jau turbūt negrįšim“, – kalba serviso savininkas Arūnas Brūzga.
Kainos skiriasi kiekviename autoservise, štai Kaune vienoje vietoje už 14 colių padangų keitimą teks suploti apie 25 eurus, 18 colių – 45 eurus, 21 – 60 eurų.
„Grubiai skaičiuojant per ratų komplektą pabrango apie 5 eurus. Priklausomai nuo sumos 15–20 procentų“, – teigia „Auto Aves“ vadovas Izidorius Paukštys.
Gyventojai sako, nepaisant kainų šuolio, naudotis paslauga vis tiek teks:
„Ką darysi, mokėsim, vis vien važiuoti reikia, o sargai nuskalpuos momentaliai.“
„Reikia ir reikia, ką padarysi.“
„Jau aš vakar pasikeičiau pats. Neapsimoka laukti blogų orų, mažai važiuoju, laiko turiu. Pasikeičiau, spakainas.“
„Nekeičiam. – Kodėl? – Universalios. Saugu, nedaug važiuojam.“
Padangų keitėjai ragina gyventojus keisti padangas jau dabar, esą bus ir saugiau, ir nereikės gaišti laiko, mat, už poros savaičių prie autoservisų, garažų susiformuos eilės.
„Turim tokių, kur atvažiuoja su plikomis padangomis, kai lauke yra slidu. Patartina būtų važiuoti dar prieš lapkričio mėnesį, nes reikia pasitikrinti automobilį, jo techninę būklę, ir atvažiuoti prieš lapkričio pirmąją, prieš sezoną padangų“, – tvirtina „Vilkrema“ meistras Artūras Vasylius.
„Žieminė padanga, dirba jau nuo plius 5 laipsnių savo darbinę temperatūrą pasiekia, dirba efektyviau nei vasarinė. Pagal prognozes ateities kitos savaitės, naktimis bus vėsiau, kažkam reikia išvažiuoti į darbą, reikėtų susirūpinti padangomis“, – sako mechanikas Algirdas.
Vasarines padangas į žiemines reikia pakeisti iki lapkričio 10 dienos.