Aplinkos ministerijos kancleris Arminas Mockevičius pakelia prie ministerijos besimėtančią nuorūką:
„Galiu pasakyti, kad per praėjusią akciją „Darom", surinkau penkis šimtus nuorūkų beveik per pusvalandį.“
Kadangi dažniau nuorūkos mėtomos, nei kažkas skuba jas pakelti, valdininkui kilo idėja – apmokyti varninius paukščius jas rinkti. Dar praėjusiais metais Arminas Mockevičius su darbuotojais svarstė tokia idėją – finansuoti kranklių ar kovarnių apmokymą rinkti cigarečių nuorūkas.
„Nes iš tikrųjų problema tai yra didžiulė, nes viena cigarečių nuorūka užteršia vieną kubinį metrą vandens. Jeigu patenka į vandenį, ir tam vandeny negali nieko būti, jokios gyvybės. Tai čia milžiniška problema“, – sako ministerijos kancleris A. Mockevičius.
Idėja apmokyti būtent varninių šeimos atstovus, o ne kitus paukščius rinkti nuorūkas, kancleriui gimė pasižvalgius į kitas šalis. Mokytų sparnuočių turi ir Olandija, ir Prancūzija. Tačiau viename Seimo komiteto posėdyje Seimo opozicija, išgirdusi apie siūlomą lietuviškų juodasnapių įdarbinimą, stvėrėsi už galvos:
„Kancleris, mano žiniomis, organizuoja iki tokio idiotiškumo susijusius susitikimus, pavyzdžiui, per pastarą mėnesį jis turėjo susitikimą, pavyzdžiui, iš Aplinkos apsaugos rėmimo programos, mokyti varnas rinkti nuorūkas. Tokius projektus žada remti.“
Tiesa, vėliau ministerijos kancleris dėl šios idėjos, kurią, pasak valdininko, jam pamėtėjo jo padėjėja, nėra toks užsidegęs. Entuziazmą apmokyti varninius paukščius rinkti nuorūkas kancleriui, matyt, atmušė ne tik opozicija, bet ir pats pats aplinkos ministras. Esą pats apie užsienyje taikomą praktiką jis nėra girdėjęs, tad projektui Lietuvoje irgi nepritartų.
„Aš pirmiausiai, manau, kad ne varnas reikia rinkti mokyti nuorūkas, pirmiausia reikia mokyti žmones, kad tų nuorūkų jie nemėtytų“, – pasakoja ministras Kęstutis Mažeika.
Kreivokai į tokią idėją žiūri ir patys ornitologai. Pasak jų, varniniai tikrai protingiausi Lietuvos paukščiai, ir reikalui esant gali būti dresuojami. Tik štai, kaip kelia klausimą ornitologai, ar apsimokėtų?
„Reikėtų labai didelių investicijų, didelių pastangų, specialių sąlygų, žmonių kurie jas dresuotų. Dvi šalys Europoje įgyvendinusios tai, dviejose parkuose, dvejuose vietose, kur varnos išdresuotos rinkti nuorūkas, ir jas meta į dėžutes. O tada iš dėžučių iškrenta kažkoks skanukas. Tai kažką galima, to nepritaikysi didesniu mastu“, – teigia ornitologas Marius Karlonas.
Ir toks dresavimas, pasak ornitologų, tiktų tik siekiant pritraukti turistus, bet ne tam, kad būtų daugiau naudos. Juolab Lietuvoje, pavyzdžiui, kovarniai nyksta, per penkiasdešimt metų sumažėjo jų populiacija, žmonės naikino jų lizdus, vijo iš gyvenviečių, tad tikėtis dabar jų pagalbos, kaip sako ornitologas, neverta.