• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Seimui pritarus privalomam testavimui nuo koronaviruso daugybei veiklų, tam tikrų profesijų darbuotojai beveik kas savaitę turės tikrintis, ar neserga koronavirusu. Liepdama testuotis, vyriausybė žada tikrinimus ir apmokėti. Tačiau tie verslininkai, kurie nepaklius į specialų sąrašą, už darbuotojų testus turės susimokėti patys. Apie testų naudą kalba valdžia ir mokslininkai, o smulkieji verslininkai ja abejoja.

Seimui pritarus privalomam testavimui nuo koronaviruso daugybei veiklų, tam tikrų profesijų darbuotojai beveik kas savaitę turės tikrintis, ar neserga koronavirusu. Liepdama testuotis, vyriausybė žada tikrinimus ir apmokėti. Tačiau tie verslininkai, kurie nepaklius į specialų sąrašą, už darbuotojų testus turės susimokėti patys. Apie testų naudą kalba valdžia ir mokslininkai, o smulkieji verslininkai ja abejoja.

REKLAMA

Su išsiilgtais Panevėžio Miltinio dramos teatro aktoriais šiuo metu žiūrovai pasimatyti gali tik per stiklą. Instaliacija kviečia prie teatro ir aktorių prieiti arčiau, kiek tai įmanoma per pandemiją.

„Šiek tiek anekdotiška situacija ta meilė per stiklą“, – sako dramos teatro vadovas Antanas Venckus.

Teatro aktoriai jau renkasi į repeticijas, tačiau kad galėtų dirbti, jie ne tik laikosi visų saugumo reikalavimų, bet ir profilaktiškai testuojasi.

REKLAMA
REKLAMA

„Palaidos balos nėra, jos negali būti, nes jeigu mes visi sąmoningai darysime tai, kas rekomenduojama, ir kas yra naudinga asmeniui, arba jį supantiems asmenims, tuo greičiau mes išeisime iš šios pandemijos“, – pasakoja A. Venckus.

REKLAMA

Vyriausybė rengia specialų sąrašą veiklų, kur prieš atverdami duris lankytojams, darbuotojai privalės pasidaryti koronaviruso testus – antraip negalės dirbti. Testuotis gali tekti restoranų, sporto klubų, taip pat ir teatrų darbuotojams.

„Prieš pradedant kultūros sektoriui dirbti, būtų sąlyga, kad jie veikia tik ištestuoti prieš veiklos atidarymą. Tai, ko gero, toks modelis būtų taikomas ir viešajam maitinimui, ir sporto sektoriui“, – teigia SAM vyriausioji patarėja Rasa Kiūdytė.

REKLAMA
REKLAMA

Privalomam testavimui Seimas kaip tik suteikė teisinį pagrindą – skubos tvarka papildė Užkrečiamųjų ligų kontrolės įstatymą. Periodiškas darbuotojų testavimas prasidės daugybėje valstybinių bei privačių įstaigų. Kas 7–10 dienų testus privalės darytis medikai, pedagogai, psichologai, vaistininkai, muziejininkai, bibliotekininkai, prokurorai, teisėjai, notarai, antstoliai.

Testuotis PGR arba greitaisiais testais gali tekti ir dar daugiau darbuotojų, kurie turi nuolatinį kontaktą su klientais. Ar paklius į privalomą sąrašą, su nerimu laukia kai kurie grožio salonų darbuotojai, gėlių pardavėjai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Kirpėjai, daug kas atsisakys, eisime protestuoti, nes tikrai nėra efektyvu. Jei mes testuojamės, o ateina klientas galbūt sergantis. Kodėl mes turime testuotis, o klientas neparodys mums testo“, – kalbėjo manikiūrininkė Vigita.

„Ne, negalima taip, reakcija nekokia bus. Neprivaloma dar 7 dienų. Jei žmogus jaučiasi blogai, reikia užsidaryti, prisižiūrėti, pasisaugoti“, – sako gėlių pardavėjas Saulius.

REKLAMA

Profsąjungų surengta internetinė apklausa rodo, kad du trečdaliai apklausos dalyvių privalomam testavimui nepritaria.

„Vyriausybei reikia daugiau ir intensyviau šviesti gyventojus, kas yra testavimas, kuo skiriasi nuo vakcinavimo. Galbūt painiojamos sąvokos“, – pasakoja profsąjungų atstovė Inga Ruginienė.

Veiklų sąrašą, kur dirbantys žmonės privalės testuotis, vyriausybė žada paskelbti artimiausiomis dienomis.

REKLAMA

„Pirmiausiai eina kalba apie kontaktines veiklas kaip medicina, globa, švietimas, ten vyksta ir vakcinacija. Bet ne visi vakcinuoti, atvejų vis dar pasitaiko globos namuose, darželiuose. Atliekama analizė pagal atvejų skaičius. Bandome rasti atsikartojantį dalyką, kuriuo galėtume papildyti preliminarų sąrašą. Prieš pradedant darbą tai tos veiklos, kurios grįžta iš karantino. Maitinimo, kitos veiklos, prieš pradėdami kontaktinį darbą turės testuotis“, – teigia Ministrė Pirmininkė Ingrida Šimonytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei nesitestuos ir negalės dirbti nuotoliu – negaus atlyginimo

Nesitestuojantį darbuotoją darbdavys privalės siųsti į nuotolinį darbą, o jei tai neįmanoma, pasiūlyti kitą darbo vietą. Jei tokios darbo vietos darbdavys neduos, galės darbuotoją tiesiog nušalinti nuo darbo ir nemokėti atlyginimo, kol pavaldinys nepasidarys testo. Nors nesitestuojančiam darbuotojui sąlygos dirbti bus apsunkintos, tačiau valdantieji mėgina neigti, kad įveda privalomą testavimą.

REKLAMA

„Ne taip traktuojate, sakote prievolė. Bus sudaryta galimybė kompensuojant valstybei vystyti veiklą saugiai. Kokioms veikloms bus taikoma, pasakyti negaliu, vyriausybė turi patvirtinti sąrašą. Vyriausybė tai padaryti žada rytoj poryt“, – kalbėjo Seimo komiteto pirmininkas Antanas Matulas.

Valdančiųjų įvedamą griežtą reikalavimą testuotis smerkia Seimo opozicija. Jos atstovai ragina ne gąsdinti žmones nušalinimu nuo darbo, o gražiuoju įkalbinėti testuotis ir kompensuoti daugiau testų, taip pat ir antikūnų.

REKLAMA

„Vakcinavimas taps prievole, sąlyga dirbti. Tai turi būti laisvės prioritetas, galėjimas rinktis, informavimas, skatinimas, bet tikrai ne prievarta grasinant atleidimu padaryti vieną ar kitą procedūrą“, – sako Seimo narė, valstietė Agnė Širinskienė.

„Nėra alternatyvos. Daug žmonių persirgę, besimptomiai. Jei juos nemokamai patikrintų antikūnius, nereikėtų testuotis, būtų atleistas nuo privalomo testavimo“, – pasakoja Seimo narė, valstietė Laima Nagienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie opozicijos atstovai ragina eiti dar toliau – neskirstyti verslų į vertus ir nevertus kompensacijų ir testus kompensuoti visiems.

„Žmogaus teisė pažeidžiama. Vyriausybė savo nuožiūra kam kompensuos, kam ne. Vyriausybė nusprendžia, kad maisto prekių parduotuvėje dirbantys privalo būti testuojami, kai šalia esančios buitinių prekių ar statybinių parduotuvės darbuotojai nepapuls į testavimo apimtį, jiems nekompensuojama“, – teigia Seimo narys Remigijus Žemaitaitis.

REKLAMA

Tačiau valdantieji baiminasi, kad toks sprendimas iš biudžeto pareikalautų papildomų dešimčių milijonų eurų. Jie jau ketina aiškintis, ar jau dabar valstybė nepermoka už testavimą, mat nuo sausio testams panaikintas 21 proc. siekęs PVM, tačiau paslaugos kainos privačiose klinikose nesumažėjo.

„PVM lengvatą testams, panašu, kad naudą pasiima tarpininkai ir gamintojai, vartotojams nauda minimali“, – kalbėjo Seimo komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas.

Į specialų veiklų sąrašą patekusiems darbuotojams vyriausybė žada kompensuoti testavimą tiek profilaktinį, tiek ir darbovietėje kilus protrūkiui. Pareiga darbuotojams testuotis galios tol, kol šalyje bus karantinas ar ekstremali padėtis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų