Prezidentūroje Valstybės gynimo taryba patvirtino naują šalies gynybos planą, kuris turėtų suteikti daugiau aiškumo, kaip Lietuvos gyventojams reikėtų elgtis karo atveju. Čia galite rasti daugiau informacijos.
„Lietuvoje turime viešą, paprastą, visiems prieinamą dokumentą, kuris pasako kaip valstybė save mato karo metu, kokias funkcijas ji vykdys ir kaip mato kiekvieno piliečio ar organizacijos, įmonės įsitraukimą į valstybės gyvenimą“, – sako Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys.
„Parodo, kaip institucijos, savivaldybės, privatus sektorius, nevyriausybinės organizacijos už kokias užduotis, strategines užduotis yra atsakingos“, – teigė krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas.
Tokio plano Lietuva anksčiau neturėjo. Ankstesniuose dokumentuose daugiausia dėmesio skyrė ginkluotai gynybai, sąjungininkų įtraukimui, o ne instrukcijoms, kaip karo metu reikia elgtis gyventojams, savivaldybėms, verslui. Prezidentūra neslepia, kad tokio plano Lietuvai reikėjo jau seniai, o ne praėjus daugiau nei pusantrų metų nuo karo Ukrainoje pradžias.
„Ar galėjom padaryti daugiau anksčiau, geriau. Žinoma, nėra čia atsakymas su alternatyvomis“, – tvirtino Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys.
„Planas dėl plano, nieko nereiškia, kad kažkur paskelbi informaciją ir niekas apie ją nežino, nieko nereiškia. Geriausias būdas aktyvus ėjimas į visuomenę, aiškinimas, nes vis dėl to nes paprasti žmonės jie gyvena savo buitimi, savo rūpesčiais“, – teigė Lietuvos kariuomenės atsargos majoras Darius Antanaitis.
Reikia būti pasiruošus
Viešas gynybos planas bus skelbiamas ne tik prezidentūros puslapyje, bet ir kitais viešais kanalais.
„Jeigu esate vyras nuo 18-os iki 65-erių, tai yra jūsų galutinė funkcija, jeigu nėra kitų, esate karo prievolininkas, jeigu leidžia sveikata. Jeigu dirbate vienoje iš civilinės mobilizacijos institucijų, valstybės institucijų, savivaldybės institucijų, labai didelė tikimybė, kad jūs civiliniam mobilizaciniame personalo rezervui ir tai bus pagrindinė jūsų veikla karo metu“, – sakė Gitano Nausėdos vyriausiasis patarėjas Kęstutis Budrys.
„Lietuvoje yra apie 60 tūkstančių žmonių, kurie turės karo metu eiti į darbą, tęsti funkcijas. Tam, kad galėtų valstybė funkcionuoti“, – tvirtino Lietuvos Respublikos Seimo narys Laurynas Kaščiūnas.
Toks planas, pasak jo autorių, leidžia kiekvieną ginkluotą ar neginkluotą pilietį įtraukti į krašto apsaugą.
„Turinčių ginklą savigynai, esančių medžiotojų. Galėtų jau dabar ruoštis tam savo įgūdžius, turėti vietą gynybos planuose. Pavyzdžiui, tiktų apsauga, aš savo akimis Charkive mačiau, kaip žmogus senjoras, pagyvenęs, su automatu marširuoja aplink tiltą. Siūlyčiau mąstymą keisti iš to, kur man bėgti, į mąstymą, kuo aš galėčiau prisidėti“, – sakė Lietuvos Respublikos Seimo narys Laurynas Kaščiūnas.
Naują gynybos planą rengė prezidentūros ekspertų grupė, kuriai vadovauja Gitanas Nausėda.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
daug kas lėks.