Priešo sulaikymo operacija – oro erdvę saugo naikintuvai, iš vandens teritoriją gina kariai, leidžiasi sraigtasparniai iš kurių išsilaipinę pajėgos šturmuoja pastatą, kuriame ir įsikūręs „separatistų“ lyderis su saviškiais.
„Buvo sekamas įvairiais būdais ir jis judėjo iš šiaurės Lietuvos į pietų Lietuvą, paskui atsirado čia ir tada, kai jau suradome tikslią vietą, šita vieta buvo užblokuota mūsų karių – tiek snaiperių, tiek motociklininkų, keturračių. Tuo pačiu metu mūsų sąjungininkų aviacija suteikė mums ugnies pranašumą ir siurprizą“, – pasakoja specialiųjų operacijų pajėgų vadas Mindaugas Mažonas.
Veiksmas kaip įtempto siužeto filme – tai pratybų „Liepsnojantis kalavijas“ kulminacija. Taip treniruojasi sąjungininkų specialiųjų operacijų pajėgos. Rusijai užpuolus Ukrainą ir karui tebevykstant keičiasi ir NATO partnerių pratybų taktika.
„Esminis dalykas – šitas karas parodė, kad mes turime, visų pirma, visas kariuomenes – įskaitant ir Lietuvos kariuomenę, ginkluotąsias pajėgas, ruošti aukšto intensyvumo karui. Tokiam karui, kokį matome Ukrainoje, kai veikia didžiulės pajėgos“, – komentuoja Lietuvos kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys.
Kariai mokosi veikti sausumoje, vandenyje, ore bei kibernetinėje erdvėje.
„Labai daug pamokų paimame iš Ukrainos ir žiūrime, kas ten dabar veikia. Buvo didelis dėmesys skirtas dronams, tai yra, gynyba prieš dronus ir dronų panaudojimas mūsų tikslais puolimo atveju“, – sako M. Mažonas.
O Kruonio hidroakumuliacinė elektrinė tokioms pratyboms pasirinkta neatsitiktinai.
„Svarbu energetika ir energetinis saugumas, ir manome, kad šitas objektas yra vienas iš strateginių karo atveju“, – aiškina M. Mažonas.
Balandį prasidėjusiose pratybose „Liepsnojantis kalavijas“ dalyvauja iki pusantro tūkstančio karių iš 15 NATO ir partnerių valstybių. Tai veikia ir kaip atgrasymas.
„Šitos valstybės pasirenka mūsų regioną, mūsų valstybę, ir mato kaip pagrindinį fokusą, kad reikia treniruotis čia, įprasti šitoj vietovėj veikti. Rusija yra vieniša, tai akivaizdžiai turi matyti žiūrėdama į šitas pratybas, kad Lietuva – NATO valstybė. Lietuva veikia išvien su NATO ir bet kurios valstybės, įskaitant užpuolimas, yra ir visų NATO valstybių užpuolimas“, – kalba V. Rupšys.
Šiuo metu Lietuvoje vyksta net kelios tarptautinės ginkluotųjų pajėgų pratybos.