Lietuvos kariuomenės atsargos majoras TV3 žinių „Dienos komentare“ paaiškino, koks galėtų būti tikrasis rusų strateginis tikslas.
Kaip galėjo taip atsitikti, kad viena stipriausių pasaulio kariuomenių yra įklimpusi ir patiria didelių nuostolių Ukrainoje?
Pagrindinė Rusijos nelaimės Ukrainoje problema – logistika ir neteisingi apskaičiavimai, tačiau prisiminkite, kad dabar tik 5 karo diena ir kalbėti, kad visiškai sužlugo Rusijos puolimas, dar gerokai per anksti.
Tai, ką mes matome, su kuo susiduria dabar, tai keli dalykai – apgailėtinas aprūpinimas, kariai negauna šaudmenų, negauna kuro. Nesvarbu, koks kietas tavo tankas, viskas priklauso nuo to, kaip toli reikia vežti degalus rusų.
Taip pat labai didelis pilietinis pasipriešinimas, tarptautinės bendruomenės stiprus spaudimas, bet aš nenoriu būti per daug optimistas ir skelbti, kad pas Rusiją jau viskas žlugo.
Ar gali būti taip, kad Rusija dabar mėgino tik šiek tiek pagąsdinti, o pagrindinės pajėgos yra paliktos pulti vėliau? Sunkioji technika, geriau pasirengę daliniai yra palikti kitam etapui?
Tai būtų labai keistas ir nelogiškas sprendimas, nes su pirma banga ir turėjo eiti pats pagrindinis smūgis, kad pralaužtų gynybą, kad įbaugintų gyventojus, kad kuo greičiau užimtų, nes kitu atveju – prarandi puolimo tempą. Nuo puolimo pradžios tau reikia kuo greičiau užimti objektus, o tada jau gali valdyti ir valyti aplinką. Šiuo atveju jiems nepavyko.
Be abejo, Rusija dar turi kažkokį tai operacinį rezervą. Drįsčiau teigti, kad tai būtų apie 100–150 tūkstančių žmonių, jeigu neskaičiuojant, kad Rusijos kariuomenė yra apie 900 tūkst. žmonių. Trečdalis kariuomenės jau dabar mesta ir dalyvauja kare prieš Ukrainą, tačiau jie vis tiek turi turėti rezervą.
Mane neramina kitas variantas, kol visas dėmesys dabar yra sutelktas į Kijevą, tai rusai toliau, po truputį, okupuoja Ukrainos pietryčius ir daro sau sausumos kelią į Krymą.
Ar gali būti taip, kad tai ir buvo pagrindinis tikslas, nes apie tai šiek tiek kalbėta prieš karą?
Planuojant karinę operaciją visą laiką turi būti tam tikras karinės apgaulės būdas arba dėmesio nukreipimas. Bombarduoti ir pulti Kijevą rusams apsimokėjo, nes tokiu būdu jie atitraukė ypač didelį kiekį Ukrainos kariuomenės pajėgų, kurios gina savo sostinę.
Grįžtant prie strateginio tikslo – kam reikalingas Kijevas ir kam reikalingas toks didelis žūčių skaičius, be konkretaus strateginio tikslo? Rusai visą laiką skundėsi, kaip pasiekti okupuotą Krymą.
Pastatė tiltą, kuris kainavo milžiniškus pinigus, tačiau jo pralaidumas yra per mažas ir jie vis tiek atskirti nuo sausumos. Tai iš tiesų būtų logiška.
Kada kalbėjo, kad reikia pripažinti Donecko ir Luhansko apskritis kaip nepriklausomas valstybes, o vėliau kaip ir pats žvalgybos vadas per susirinkimą pas Putiną pasakė, kad jis sutinka, jog šios pseudorespublikos taptų Rusijos dalimi, tai aš vis dar laikausi nuomonės, kad tai yra pagrindinis strateginis tikslas.
Tai yra – užtikrinti sausumos kelią į okupuotą Krymą.
Ko galima tikėtis artimiausiomis dienomis ar savaitėmis tęsiantis Rusijos užpuolimui taip, kaip mes jį matėme šias 5 dienas?
Manau, toliau bus bombarduojamas Kijevas ir visas dėmesys bus skirtas būtent jam. Toliau bus bandoma nukreipti dėmesį į branduolinių jėgainių saugumą, o tuo metu rusai vis dėlto tęs savo strateginio tikslo siekimą.
Geriau ar blogiau – neaišku, aš nuoširdžiai viliuosi, kad jiems seksis blogai, tačiau dabar yra karas ir neįmanoma matyti, kas gali būti toliau.
Ar karinė pagalba nėra pavėluota ir Ukraina dar galės pasinaudoti ta karo aviacija, juk oro uostai subombarduoti ir, kaip sako rusai, jie jau karaliauja ore?
Ką sako rusai, tegu toliau jie ir sako – priimkime faktus. Pagalba tikrai nėra pavėluota, ji yra fantastiškai greita. Vis dėlto dešimtys šalių sutarė tiekti Ukrainai pagalbą vos per 3 karo dienas – tai yra ypač didelis greitis.
Aišku, iš žmogiškosios pusės norisi turėti čia ir dabar, tačiau yra procedūros – sprendimų priėmimai, sandėliai, gabenimas, aprašai ir t.t.
Kas liečia naikintuvus, tai naikintuvai nebūtinai turi kilti ir leistis paruoštuose aerodromuose. Tie patys greitkeliai, juos pakankamai greitai galima pritaikyti pakilimui ir nusileidimui.
Kalbėti apie tai, kad Rusija karaliauja danguje, to kol kas nesimato. Kol kas danguje kartais karaliauja rusų balistinės raketos ir artilerija.
Visą pokalbį žiūrėkite reportaže, esančiame straipsnio pradžioje.