Vidaus reikalų ministerijoje jau rengiamas įstatymo pakeitimas. Lietuviai šią idėją bando prastumti ir visai Europos Sąjungai, kurioje oligarchų turto konfiskuota už milijardus eurų.
Palangoje, netoli jūros, buvusio Rusijos avialinijų „Aeroflot“ vadovo Michailo Polubojarinovo šeimai priklauso keli butai, verti pusės milijono eurų. Dabar turtas įšaldytas. Iš viso Lietuva įšaldžiusi apie 23 milijonus eurų, kurie siejami su rusų oligarchais.
Turtas kol kas tik įšaldytas, tai padaryta dėl Europos Sąjungos sankcijų. Bet kas su juo bus ateityje, nežinia. Nors yra idėja – turtą konfiskuoti, o gautus pinigus pervesti ukrainiečiams.
„Reikia įjungti nestandartinį mąstymą, žiūrėti nestandartiškai, kad ten ne demokratiška valstybė, kurioje galioja konstitucija, aš kalbu apie Rusiją ir Baltarusiją, o kad ten vadovai sėdi ilgą laiką, jie tikrai ne demokratai, o autoritarai ir su jais kovoti reikia neįprastais metodais“, – teigė FNTT direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Petrauskas.
Vilniuje sutikti pabėgėliai iš Ukrainos pritaria tokiam Lietuvos žingsniui, nes parama pabėgėliams būtina.
„Galbūt pradžioje nacionalizuoti. O tada atiduoti paramai… Mūsų žmonės žūsta ten…“, – svarstė ukrainietė.
Dėl europinių sankcijų įšaldytos trąšų gamintojos „Lifosa“ sąskaitos, taip pat ir elektrą pardavinėjančios „Inter RAO Lietuva“ turimos lėšos.
„Kaip ir karo metu, kai bombos lekia, niekas neklausia, kieno ta nuosavybė, ar karinis objektas, ar gyvenamieji pastatai ir matome, labai daug tų pastatų sugriauta. Karo situacijoje šiek tiek kiti principai taikomi, bet teisiškai pakankamai sudėtingi sprendimai“, – kalbėjo ekonomistas Žygimantas Mauricas.
Bet, ko gero, oligarchai lengvai nepasiduotų – samdytų brangius advokatus ir bylinėtųsi su Lietuva.
„Matyt, nacionalizavus kils tie teisiniai ginčai, bet klausimas, kaip pavyktų įrodyti pinigų kilmės teisėtumą. Mes suprantame, kad didele dalimi tie pinigai yra korupcinių veikų rezultatas, ką mes turime ir Civilinio turto konfiskavimo įstatyme jau dabar veikiantį“, – teigė Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto vicepirmininkė Agnė Širinskienė.
Jei Lietuvoje įšaldyta tik kelios dešimtys milijonų eurų, tai visoje ES sankcionuotas dešimčių milijardų eurų vertės oligarchų turtas. Lietuva siekia, kad oligarchų įšaldytus turtus konfiskuotų ir kitos ES šalys. Visoje bendrijoje dabar įšaldyta, dešimtis milijardų eurų verti objektai – nuo prabangių vilų ir superjachtų, iki įvairių žemės sklypų ir net Anglijos futbolo milžino Londono „Chelsea“ klubo.