Pokalbis su L. Kasčiūnu – TV3 žinių „Dienos komentare“.
Kaip tik šiuo metu esate Paryžiuje ir kalbate su Prancūzija apie NATO rytinio flango stiprinimą. Tai koks jų nusiteikimas ir ko mes iš jų prašome?
Mes labai aiškiai sakome, kad karas Ukrainoje stabdo Rusiją ir kiekviena diena Ukrainoje laimi mums laiko pasiruošti. Pasiruošti tam, kad, jei Rusija kažkada atsigaus, ji vis tiek bandys testuoti 5 NATO straipsnį. Matyt, vis daugiau ir daugiau žmonių supranta, kad tai gali būti realybė.
NATO yra aukštesnė saugumo lyga, NATO yra kolektyvinės saugumo garantijos, bet negalime atsipalaiduoti, turime būti įtempę raumenis rytiniame flange, kad atgrasytume Rusiją nuo bet kokių jos intencijų. Todėl mes sakome, kad ginti yra brangiau nei atgrasyti. Todėl mes dabar turime NATO batalionus savo šalyje, kaip ir Latvija, Estija, Lenkija.
Mes siūlome pereiti prie brigados dydžio. Kad būtų aiškiau – batalionas yra pusantro tūkstančio karių, o brigada būtų 3-5 tūkstančiai. Tai jau toks darinys, kuris gali pats savaime kautis, pats iš savęs.
Taip pat kalbame apie oro gynybą. Matome, kad Ukrainoje tai yra pati silpniausia sfera, todėl mes kaip valstybė turime turėti ir nacionaliniu mastu, ir regioniniu mastu, ir NATO mastu sprendimus, kurie padėtų mums ginti mūsų dangų – tiek nuo raketų, tiek nuo lėktuvų. Ta brigada, kuri čia atvyktų, ji irgi būtų pasiruošusi tą daryti.
Mes artėjame prie NATO viršūnių susitikimo birželio mėnesį ir labai tikiuosi, kad visi – tame tarpe ir Prancūzija – pritars tokiam priešakinės gynybos principui. Kitaip tariant, kad mes jau ant linijos galėtume kautis su galimu priešu. Man atrodo, kad tie argumentai, kuriuos mes labai aiškiai ir stipriai išsakome, patenka ir į protus, ir į širdis.
Kokia mūsų sąjungininkų reakcija? Mums reikia ir brigados, ir oro apginamumo. Kaip jie nusiteikę?
Kaip visada, yra diskusijos. Pavyzdžiui, vieni sako – žinot, gal pažiūrėkime, kaip baigsis karas Ukrainoje ir pažiūrėsime, kokia Rusija bus, ir gal neeskaluokime, nedėkime į Baltijos šalis nieko papildomai, dabar visko užtenka. Kiti sako, kad gal darom taip, kad užtektų sukurti du centrus Lenkijoje ir Rumunijoje, ir iš jų stiprinti visą rytų flango gynybą.
Mes sakome, kad mes visi norime būti centrais ir Suvalkų koridorius turi dvi puses – tiek lenkišką pusę, tiek Baltijos šalių pusę. Techniškai, atkirsti mus nuo NATO yra pakankamai nesudėtinga, todėl mums reikia viduje turėti daugiau pajėgumų, kad tas atkirtimas būtų tiesiog neįmanomas.
Kai mes tai pasakome, manau, kad tos abejonės, kad reikia stiprinti rytų flangą, dingsta.
Visą pokalbį žiūrėkite straipsnio pradžioje.