Venų trombozė ir plaučių embolija esą natūraliai pasitaiko kur kas dažniau, nei užfiksuota žmonėms, pasiskiepijusiems „AstraZeneca“ vakcina. O kol britų vakcinų gamintojas bando apginti savo reputaciją – į Europos vakcinų rinką taikosi skverbtis rusų „Sputnik“.
Vokietija tapo pirma iš keleto Europos šalių – kurios šiandien nusprendė laikinai stabdyti skiepijimą „AstraZeneca“ vakcinomis. Šalis sprendimą priėmė cituodama pranešimus apie fiksuotus smegenų kraujagyslių trombozės atvejus po vakcinacijos.
Po Vokietijos – vakarėjant apie britų vakcinos naudojimo pristabdymą pranešė ir Prancūzija, ir Italija. Pastarojoje vakar mirė mokytoja, praėjus dienai po suleisto „AstraZeneca“ skiepo.
Vakar prie „AstraZeneca“ naudojimą stabdančių šalių prisijungė ir Nyderlandai, šiuo metu kovojantys su sparčiai augančiais susirgimų skaičiais ir prieš karantino suvaržymus nukreiptais protestais.
Panašiai praėjusią savaitę pasielgė ir po paskutinių pranešimų iš Norvegijos apie kelis ten dėl kraujavimo, kraujo krešulių ir trombocitų sumažėjimo gydomus medikus – paskiepytus „AstraZeneca“ vakcina.
Dėl panašių nuogąstavimų skiepijimą britiška vakcina jau pristabdė ir Danija, Norvegija, Islandija, Austrija ir Bulgarija.
Didžiosios Europos sostinės skelbia lauksiančios Europos vaistų agentūros išaiškinimų, ar galima toliau saugiai naudoti reputacijos smūgius vieną po kito patiriančią britišką vakciną. Bendrijos vaistų prievaizdai sako, kol kas nematantys ryšio tarp „AstraZeneca“ vakcinos ir pranešimų apie kraujo krešėjimą.
„Tuo pat metu mes tiriame visus duomenis apie mirtinus atvejus. Norime suprasti ar yra kokių nors specifinių pacientų patologijų ar ligų, kurios gali įtakoti šios vakcinos naudos ir rizikos santykį“, – sako Europos vaistų agentūros atstovas Marco Cavaleri.
Britai gi savo vakcina ir toliau skiepijasi, o „AstraZeneca“ aiškina, kad jų vakcinos su kraujo krešuliais nesusijusios. Esą „AstraZeneca“ skiepais ES ir JK jau paskiepyti 17 mln. žmonių. Tarp jų kompanija užfiksavo 15 gilios venų trombozės ir 22 plaučių embolijos atvejus. Tačiau visi jie su vakcina nesusiję. Esą tokiam skaičiui žmonių ir natūraliai pasitaiko šimtai kraujo krešėjimo atvejų.
Britišką vakciną gina ir šalies premjeras.
„Turime vienus griežčiausių ir patyrusių ekspertų visame pasaulyje. Ir jie nemato jokių priežasčių stabdyti vakcinavimo programą su kuria nors mūsų naudojama vakcina“, – pasakoja britų premjeras Boris Johnson.
Skelbiama, kad „AstraZeneca“ pasiskiepijusių žmonių su tokiomis problemomis susiduria ne ką daugiau nei kitų kompanijų skiepus gavusių europiečių. Tiesiog šiuo metu visi per jautriai reaguoja į tokius atvejus. „AstraZeneca“ sąsajos su kraujo krešulių susidarymų nemato ir nepriklausomi ekspertai.
Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija taip pat nemato pagrindo stabdyti vakcinaciją „AstraZeneca“ preparatu.
O Europoje netylančiomis diskusijomis apie vakcinų saugumą ir stringančiu tiekimu, panašu, nori pasinaudoti Rusija. „Sputnik“ vakcinos kūrėjai sako sutarę dėl vakcinos gamybos keliose ES šalyse: Italijoje, Vokietijoje, Prancūzijoje ir Ispanijoje. O tai esą gali paskatinti rusiškos vakcinos aprobavimą Bendrijoje. Europos vaistų agentūra jau pradėjo testuoti „Sputnik“ vakciną. Nelaukdamos europinių testų ir procedūrų pabaigos rusišką vakciną jau užsisakė Vengrija, Čekija ir Slovakija.