Be to, naudojamasi ir karu Ukrainoje – homoseksualai aiškina, kad tie kas nepalaiko partnerystės, yra Putino pusėje. Projektą laisviečiai grąžina, bet ne rudenį, kaip žadėjo, o dabar. Tiesa, jo dar neregistravo. Bet Raskevičius žada, kad jau tuoj.
„Jisai iki pavasario sesijos pabaigos turėtų sugrįžti į Seimo posėdžių salę“, – kalba Laisvės frakcijos narys Tomas Vytautas Raskevičius.
Aktyviau pradėjo kalbėti ir partnerystės šalininkai. Sukūrė peticija, su beveik 14 tūkstančių internetinių pasirašymų. Kviečia žmones rašyti laiškus tiems seimūnams, kurie nepalaikė projekto pernai. O ketvirtadienį pas Seimo pirmininkę atvyko ir du LGBT aktyvistai – Romas Zabarauskas ir Elžbieta Latėnaitė. Liberalų sąjūdžiui vadovaujanti Čmilytė-Nielsen yra už partnerystę, tad jos įtikinėti aktyvistams nereikėjo.
„Mes klausėme kuo gali padėti visuomenė, kuo gali padėti bendruomenė, kuo galime mes padėti. – O kaip sutarėt, kaip padėsit? Taktika kažkokia? — Net nežinau ką čia būtų galima paminėti. Gal daugiau tiesiog apsikeitėme, nežinau… pozicijomis labiau“, – kalba E. Latėnaitė.
Zabarauskas pastaruoju metu apie partnerystę kalbėjosi su ne vienu parlamentaru. Bet tik tais, kurie jau seniai pasakę, jog yra už.
„Galbūt yra politikų, kurie peržengia tam tikras padorumo ribas ir kurių aš nenorėčiau įgalinti savo susitikimu“, – sako R. Zabarauskas.
Bet dėl to krikdemas Paulius Saudargas stebisi – trūkstant balsų partnerystei, su priešininkais į kompromisus projekto autoriai vis tiek nesileidžia.
„Reikia tartis, nešti tuos projektus, suderinti koalicijos viduje ne tik tarp tų, kurie pritaria, bet ir tų, kurie turi rezervuotą nuomonę. Tikrai esu ne kartą kalbėjęs, ir iš mūsų yra gera valia, atneškit, suderinkit tuos projektus“, – teigia P. Saudargas.
„Principas yra toks, kad partnerystės įstatymas turi suteikti civilinį statusą partneriams, arba teisės registre traktuoti juos, kaip artimuosius. Kai kurie Seimo nariai kategoriškai atmeta šią idėją ir tuos santykius mato, kaip sutartinius santykius. Tai dėl sutartinių santykių mes nesusitarsim“, – sako T. V. Raskevičius.
Maža to, partnerystės šalininkai skambiais epitetais išvadina tuos, kurie partnerystei nepritaria – vadina juos homofobais. Zabarauskas net yra raginęs tokius atleidinėti iš darbų, o žiniasklaidai cenzūruoti jų pasisakymus. Pernai už partnerystę nebalsavusius kelis Liberalų sąjūdžio narius aktyvistai išvadino agroliberalais. O dabar net išnaudoja karą Ukrainoje. Tuos, kas yra prieš partnerystę, gretina su Kremliumi ir Putinu.
„Manau, kad proputiniška propaganda sutampanti su kai kurių partnerystės oponentų retorika Lietuvoje, nėra atsitiktinumas. — Bet ar galima tarp to dėti lygybės ženklą? — Lygybės ženklo tikrai ne, bet susieti tikrai įmanoma“, – tvirtina T. V. Raskevičius.
„Vargu, ar Ukrainos didelė dalis kovotojų pritartų pono Raskevičiaus mintims“, – sako Regionų frakcijos narė Agnė Širinskienė.
„Tai yra, turbūt, juodžiausios politinės technologijos, kokias aš esu matęs. Jeigu kažkas tokias insinuacijas daro, tai žemiau bet kokios politinės kultūros“, – teigia P. Saudargas.
„Man atrodo, kad toks manipuliavimas yra politiškai ir bendražmogiškai apgailėtinas. Ir jis ne tik, kad nepadeda siekti tikslų įstatymo iniciatorių ir teikėjų, tačiau jis padeda daryti atvirkštinį efektą“, – sako darbietis A. Mazuronis.
O nurimus emocijoms po apsižodžiavimų – vėl bandoma laimė.
„Būkit geri, palaikykit, gal mes jums kažkuo galime padėti. Nu vat ir įtikinėjimas, toks pakankamai paprastas, tiesmukiškas, bet nežinau ar labai efektyvus“, – teigia A. Mazuronis.
„Kiek tenka girdėti, tai valdančioji koalicija spaudžiama tų mažųjų savo koalicijos partnerių. — O spaudžiama kaip, grasinama koaliciją suardyti? — Grasinama koaliciją suardyti“, – kalba A. Širinskienė.
Buvo kliuvę ir konservatoriui Jurgiui Razmai, nors pernai jis balsavo už partnerystę. Zabarauskas apkaltino jį kurstant nesantaiką, naudojant žiaurią, sadistinę ir antivalstybinę logiką. Ir viskas tik dėl to, kad Razma pasakė, jog vykstant karui Ukrainoje, su partnerystės projektu reikėtų dar palaukti. Nekiršinti tautos.
„Ieškant sutarimo, matyt, apsižodžiavimai niekada nepadeda“, – sako Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen.
Zabarauskas buvo susipykęs net ir su laisviečiais. Kaltino juos pažadų nesilaikymu, ragino palikti koaliciją, jei partnerystė patirs nesėkmę. Laisvietis Mitalas Zabarauskui buvo rašęs, kad jis užsiima „durna destrukcija“, o Aušrinė Armonaitė parašė, kad Zabarauskas „skleidžia šūdą“.
„Na, aš supratau, kad turiu būti, kaip pasakyti, konstruktyvus ir susitelkti į tą palaikymą, tai dėl to tuos santykius mes atšildėme“, – sako R. Zabarauskas.
Ar šioje sesijoje balsų projektui surinks pakankamai – laisviečiai garsiai nespėlioja.