Norvegija – viena iš keturių šalių, kuri sustabdė „AstraZeneca“ vakcinos naudojimą po Danijos medikų pranešimų, kad keleto pasiskiepijusių asmenų kraujyje susidarė kraujo krešulių. Tačiau Osle viešintis Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius skuba raminti, kad britų kompanijos ir Oksfordo universiteto mokslininkų sukurti skiepai nuo koronaviruso – saugūs ir patikimi.
„Aš susipažinęs su tuo, kas vyksta. Mes atlikome visus ją patvirtinti reikalingus testus ir esame užtikrinti, kad šią vakciną vartoti yra saugu“, – sako Jungtinės Karalystės užsienio reikalų sekretorius Dominicas Raabas.
Kol nebus išsklaidyti nuogąstavimai dėl šalutinio „AstraZeneca“ poveikio, dviem savaitėms jos naudojimą sustabdė Norvegija, Danija ir Islandija. Kovo 12 d. šį preparatą naudoti nustojo ir Bulgarija. Sofija sako, lauksianti išsamių tyrimų rezultatų.
O Prancūzija kaip ir Didžioji Britanija neplanuoja stabdyti skiepijimo „AstraZeneca“ vakcina. Pasak šalies sveikatos ministro, kuris yra patyręs neurologas, iš penkių milijonų šios kompanijos skiepą gavusių europiečių, krešuliai susidarė tik 30-čiai asmenų. O tyrimai ir milijonų Jungtinėje karalystėje paskiepytų žmonių rezultatai įrodo, kad ji saugi.
„Šiuo metu pagal mūsų vakcinos naudingumo vertinimą, šiuo etapu nauda didesnė už riziką. Tačiau žinoma, Prancūzijoje ir kitose šalyse atliekami tyrimai“, – teigia Prancūzijos sveikatos ministras Olivieris Veranas.
Vokietija taip pat tvirtina, kad nėra įrodymų, jog „AstraZeneca“ gali sukelti mirtinus kraujo krešulius. Berlyno negąsdina, kad Italija ir Austrija su vienos „AstraZeneca“ vakcinos siunta sieja keleto asmenų mirtis. Nebijoti skiepytis „AstraZeneca“ ragina ir pačios Austrijos kancleris ir pats žada susileisti šią vakciną. Pati skiepų gamintoja tvirtina, kad peržiūrėjusi 10 milijonų įrašų nerado jokių ženklų, kad jų preparatas gali sukelti venų trombozę.
„Taigi, kaip ir dauguma kitų Europos šalių, mes planuojame tęsti skiepijimą „AstraZeneca“. Šiandien kalbėjau su keletu Europos valdovų ir sutarėme, kad toliau labai atidžiai stebėsime situaciją“, – kalba Vokietijos sveikatos ministras Jensas Spahnas.
O Jungtinėse Valstijose dar vienas vakcinos gamintojas „Novavax“ skelbia, kad užbaigė savo klinikinius tyrimus. Trečiosios fazės tyrimuose dalyvavo 15 tūkst. 18–84 m. amžiaus žmonių iš Jungtinės Karalystės. Vakcinos efektyvumas siekia 96,4 procentų. Be to, ši vakcina ir 86 procentais veiksminga prieš labiau užkrečiamą britišką koronaviruso atmainą. Visgi, prieš Pietų Afrikos atmainą „Novavax“ nėra toks efektyvus ir siekia tik 55 procentus.