Įrengę namų apsaugos kameras negalėjo patikėti savo akimis, kai išvydo, kas vagia jų avalynę ir daiktus.
Klaipėdos rajone Kalotėje gyvenanti Jolanta rodo savo kiemą. Ten pradėjo dėtis keisti dalykai. Jau kelintas rytas išėjusi iš namų moteris neberanda prie durų iš vakaro paliktų savo bei vyro batų ir šlepečių.
„Viskas prasidėjo nuo vieno labo ryto, kai radome vieną kroksą pievutėje. Ir galvojome, gal koks šuo. Bet kroksas buvo neapkramtytas, apžiūrėjome. Ir tada sunerimom, nes katinas krokso tikrai neneš. Pasijungėme kameras“, – pasakoja Kalotės gyventoja Jolanta Jonaitienė.
Ir kaip moters šeima nustebo, kai kamerose išvydo vaizdą. Pasirodo šlepetes ir batus iš jų kiemo vagia lapė. Rudoji lyg niekur nieko bizena per kiemą įsikandusi sandalą.
„Ir žiūrim, laputaitė rudeuodegaitė su mūsų kroksu po teritoriją. Taip ir aptikom“, – kalba J. Jonaitienė.
Kai kurią avalynę lapė panešiojusi numeta kieme, o labiau patikusią nusitempia nežinia kur. Ne tik avalynę lapė pamėgo. Kieme elgiasi lyg savo namuose. Patikrina, ar Jolanta tinkamai pasodino medelius bei daržoves: „Ta lapė mano tuos česnakus, svogūnus, ji čia viską prasieina, prasižiūri, prasiuosto. Yra irgi pafilmuota. Niekur neskubėdama. Gal ji rudenį gali ji rudenį česnakų parauti ateis, nežinau, ką ji čia.“
Mėgsta lapė ir tvoromis pasikarstyti. Jos jai – menka kliūtis. Ir tik sarginis katinas su pūstauodege susitvarko. Beje, lapė pamėgo ne tik Jolantos šeimos kiemą. Siautėja visame kaime. Kitas Kalotės gyventojas Aurimas rodo, kur ateidavo perėti antys.
„Matau, kad jau ančių nebėra. Ateidavo perėti pas mus ant pievelės, bet šiai dienai matau, kad nebeliko ančių šeimynėlės“, – sako Kalotės gyventojas Aurimas Mockus. Ančių Aurimui gaila, o štai sandalų – nė kiek.
„Jeigu mano tuos kroksus išneštų, tai man nelabai taip ir gaila būtų. Jau šeši metai, pats laikas keisti“, – kalba A. Mockus.
Anot gamtininkų, lapės iš prigimties yra smalsūs gyvūnai. Be to, ieško lengvai prieinamo maisto. O batus ar šlepetes pamėgo dėl kvapo. Juk vis tik lapės – šuninių šeimos atstovai.
„Įdomu batai. Tai gal kojos buvo neplautos arba kojinės žuvim išmirkytos, arba žvejo batai, ar dar kažkas. Na, nežinau, gal koks kvapas yra ar žuvies, ar mėsos ar dar kur vaikščiojo“, – aiškina gamtininkas Gediminas Gražulevičius.
Jolanta sako, kad ant lapės visai nepyksta. Anot moters, juk tai žmonės su savo namais įsibrovė į gamtą, kur rudauodegės protėviai galbūt gyveno daugybę metų.
„Problema yra tame, kad žmogus kišasi į gamtą. Kad mes užimame vis daugiau gyvūnų teritorijų“, – sako J. Jonaitienė.
Na, o gamtininkai primena – kad ir kokie mieli atrodytų, laukiniai žvėrys gali nešioti parazitus ar ligas. Be to, ir įkasti nepabijos. Tad laukiniais žvėrimis siūlo grožėtis iš tolo ir jų nemaitinti, mat taip gyvūnai atpras patys medžioti. O jei ateityje maisto iš žmonių nebegaus, laukinėje gamtoje tiesiog nebeišgyvens ar į namus veršis jau ne batų ieškodami.