Tačiau perteklinis technologijų naudojimas gali turėti ir nemažai žalos. Kaip pastebėti, kad vaikas per dažnai naudojasi išmaniosiomis technologijomis aiškinosi TV3 laida „Tėvų darželis“.
Paprasta atpažinti
Dviejų berniukų tėtis Evaldas Speičys pasakoja, kad pastebi, jog vaikai vis daugiau laiko praleidžia naudodamiesi išmaniomis technologijomis.
„Jei vaikas padaugina išmanaus telefono, tada sumažėja jo atidumas, sunkiau susikalbėti, sunkiau rasti susitarimą“, – TV3 laidai „Tėvų daržėlis“ sakė E. Speičys.
„Robotikos akademijos“ kūrybos vadovo Kristijono Vasiliausko teigimu, tėvams nesunku pastebėti, kada vaikas technologijoms skiria per daug laiko.
„Yra keli testai. Mes „Robotikos akademijoje“ naudojame tokį trigger'į – reikia naudoti labai patrauklias vaikams priemones, kaip medų, kad pritrauktume vaikų susidomėjimą. Ir kai pagauni jų susidomėjimą, tada pilti į juos gerą informaciją“, – teigė K. Vasiliauskas.
Siekiant sutrikdyti vaiką, reikėtų į jį kreiptis tuo momentu, kada jis susidomėjęs tuo, kas vyksta kompiuterio ar telefono ekrane.
„Pirmasis trigger'is vadinasi „Kas, ką valdo“. Jei matote, kad jūsų vaikas arba antroji pusė, ar brolis, sesė žiūri kažką per Youtube arba žaidžia kažkokį kompiuterinį žaidimą, priėję paklauskite, ar gali dabar išjungti savo telefoną. Jei jis pradės reaguoti emociškai ir sakyti, kad negaliu, tada yra problema“, – pasakojo kūrybos vadovas.
Reikia rodyti tinkamą pavyzdį
K. Vasiliauskas teigia, kad pirmiausia su vaikais reikia kalbėtis apie išmanias technologijos ir rodyti tinkamą pavyzdį.
„Pirmas dalykas, kaip galima šitą praeiti, tai kalbėtis apie tai, kokią žalą gali daryti technologijos, kokią naudą. Ir viską pateikti per savo pavyzdį.
Šių laikų karta netiki žodžiais, jie tiki pavyzdžiu. Jei mes turėdami rankoje telefoną sakysime: „Žinai, Jonuk, tu per daug sėdi prie kompiuterio ir telefono. Tu geriau knygą pasiimk. Draudžiu tau būti su telefonu, griebk knygą“, o patys laikysime rankoje telefoną ir rodysime tą blogą pavyzdį, tai sunku tikėti, kad vaikai mažiau naudosis, jei mes tiek daug naudojamės“, – sakė K. Vasiliauskas.
Siekiant išlaikyti balansą reikėtų tapti vaikų draugais – domėtis, ką jie veikia socialiniuose tinkluose, tačiau ne per daug.
„Reikėtų sekti juos, bet nepersekioti. Nekritikuoti kiekvieno įkelto įrašo, nekritikuoti kiekvieno palaikinto dalyko, neatakuoti patiems komentarais“, – teigė kūrybos vadovas.
Kaip atpažinti, ar vaikas turi priklausomybę nuo išmaniųjų technologijų, žiūrėkite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
Laidą „Tėvų darželis“ žiūrėkite šeštadieniais 10:00 val. per TV3 televiziją.
Visą laidą pamatykite čia:
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Tėvų darželis“.