Savivaldybė tikisi šią problemą išspręsti teisiniu keliu – patys išvežti šiukšles, vėliau išsireikalauti iš kaupiko susimokėti. Medikai sako, kad maniakiškas toks daiktų kaupimas – liga, kurią reikia gydyti.
Sąvartyną, kuris jau griūva ir į gatvę, kaupia šalia Šiaulių esančio Aukštelkės miestelio gyventojas. Kaimynai jau daug metų bando ir gražiuoju, ir piktuoju kalbėtis su šiukšlių kaupiku. Tačiau jam nė motais – baudų nemoka ir savo sukaupto turto tvarkytis neketina.
„Niekas negali padaryt, tai yra niekas nieko ir nedaro. Kaimynė kai atsikėlė, tai ji bandė, buvo pradėję kraustyt, vežti. Bet tuo ir pasibaigė, prisivežė dar daugiau“, – sako kaimynė Joana.
„Gyvenam nelabai ilgai – šešti-septinti metai, aš esu kaimynė, kai pirkom namą tikrai nepastebėjom, kad toks baisus šiukšlynas. Tačiau net per mūsų nuosavos teritorijos tvorą šviečiasi tas šiukšlynas ir anksčiau nematėte, buvo dar daugiau mašinų“, – sako kaimynė Jūratė.
Prieš kelerius metus Šiaulių rajono savivaldybė dalyvaujant policijai iš ten išvežė 20 sunkvežimių šiukšlių, tačiau namo gyventojas per kelerius metus jų prikaupė dar daugiau.
„Kaimynas pats nei triukšmaujantis, nei išgeriantis, tikrai nuostabus, nuoširdus žmogus, bet kiek kartų mes prašėm su kaimynais – Kaimyne, gal reikia pagalbos, gal talką organizuojam, gal pagaliau išvežam tas šiukšles, kartu dirbom ir su bendruomenės seniūnaite, kartu bandėm kalbėtis, bet kol kas to rezultato nėra“, – sako Jūratė.
Kone dešimt surūdijusių automobilių, seni šaldytuvai, kiti buities prietaisai, drabužiai, medžio plokštės ir dar daug įvairaus šlamšto. Tačiau namo šeimininkas pats save vadina verslininku – neva sukauptus daiktus parduos ir iš to uždirbs.
Seniūnas Ričardas Šiumberevičius teigia: „Žmogus sako taip, tai yra mano verslas, aš tempiu įvairias atliekas, tame tarpe senus automobilius ardau ir juos pridavinėju į metalo laužą, taip užsidirbdamas. Tai yra toks jo paaiškinimas, bet mes puikiai suprantame, kad veikla tokiu būdu vykdoma būti negali.“
Šiaulių rajono savivaldybė vis dar viliasi problemą išspręsti teisiniu keliu.
„Ir su civiliniu ieškiniu kreipėsi į teismą, prašydama, visų pirma, įpareigoti tą gyventoją susitvarkyti, arba leisti tą padaryti savivaldybės administracijai savo lėšomis, na o po to, išlaidas išsireikalaujant iš pačio atsakovo“, – sako R. Šiumberevičius.
Kad šio namo gyventojas susimokės už išvežamas šiukšles, mažai tikėtina. Jau dabar susikaupusios skolos už nesumokėtas baudas vien aplinkosaugininkams viršija 3000 eurų.
Daiktų kaupimas pasak specialistų yra sutrikimas ir ją reikia gydyti. Tokie žmonės retai kreipiasi į medikus, nes nuolatinis kaimynų dėmesys jam sukelia nerimą, baimę, įtampą.
„Žmonės, kurie patologiškai kaupia, jie yra tikrai sergantys, o kiti galvoja, kad tai tik įprotis, kurį reikia tiktai papurtyti ir viskas pasitaisys. Būna tokių atvejų, bet labai retai, dažniausiai reikia gydymo“, – sako medicinos psichologė Elena Balnienė.
Lengvesniais atvejais užtenka gydymo elgesio terapija. Sunkesniems ligoniams skiriami vaistai ir psichoterapija. Toks sutrikimas būdingesnis senyvo amžiaus žmonėms.