Tuo metu Jungtinėse Valstijose optimizmą dėl galimos greitos pergalės prieš koronavirusą gesina išrinktasis prezidentas Joe Bidenas. Pasak jo, Donaldui Trumpui nenorint perleisti valdžios, nevaldoma pandemija gali kainuoti daugybę gyvybių.
Kalifornijoje atlikti koronaviruso testą rikiuojasi didžiulės eilės automobilių vairuotojų. Paros susirgimų skaičiai šioje Valstijoje pastaruoju metu šovė į viršų ir vos per 10 dienų padvigubėjo. Vakar užfiksuota virš 11 000 naujų atvejų. Tendencijos blogos visoje šalyje. Vos per savaitę Jungtinėse Valstijose susirgimų padaugėjo nuo 10-ties iki 11-kos milijonų.
Išrinktasis Jungtinių Valstijų prezidentas Joe Bidenas įspėja, kad jeigu prezidentas D. Trumpas ir toliau jo būsimai administracijai trukdys ruošti pandemijos suvaldymo planą – pasekmės šalyje gali būti skausmingos.
„Gali mirti daugiau žmonių. Turime bendradarbiauti“, – sako išrinktasis JAV prezidentas Joe Bidenas.
D. Trumpas nepripažįsta pralaimėjęs rinkimų ir būsimai J. Bideno komandai, kuri turėtų pradėti dirbti sausio pabaigoje, neleidžia dalyvauti svarbiuose Baltųjų rūmų susirinkimuose skirtuose valdžios koordinavimui ir perdavimui. Iki šiol toks bendradarbiavimas buvo įprastas besikeičiant administracijoms. Biden’as sako, kad toks valdžios perdavimo vilkinimas kelia grėsmę būsimos vakcinos nuo koronaviruso paskirstymui ir tiekimui.
„Jeigu turėsime laukti iki Sausio 20-tos, kad galėtume pradėti planuoti, atsiliksime mėnesiu, mėnesiu su puse. Labai svarbu, kad pradėtume koordinuoti darbą jau dabar“, – pasakoja J. Bidenas.
Vakar apie 94,5 procento veiksmingumą siekiančius kuriamos vakcinos rezultatus paskelbė amerikiečių biotechnoligijų kompanija „Moderna“. Vakciną sėkmingai išbandžiusi su 30 tūkst. savanorių. Ji brangesnė, tačiau jos nereikia laikyti specialiuose šaldikliuose, taigi daug lengviau transportuoti.
Tiesa, kompanija neslepia, kad pirmiausia vakciną tieks Amerikos rinkai. Jau iki metų galo amerikiečiams žadama paruošti 20 mln. dozių. Europos Sąjunga sako taip pat besideranti dėl šios naujos vakcinos.
Skuba ir bendriją palikusi Didžioji Britanija pranešusi, kad susitarė dėl 10 mln. dozių. Tiesa, jas gaus neankščiau kaip pavasarį. Briuselis savo ruožtu viltis deda į kompanijų „Pfizer" ir „BioNTech" kuriamą vakciną, kuri atlikus bandymus parodė 90-ties procentų veiksmingumą. Rankomis sukirto ir su vakcina kuriančia Vokiečių kompanija.
„Ši sutartis leidžia mums įsigyti iki 405 mln. vakcinos dozių, kurią pagamins Europos bendrovė „CureVac“, – teigia EK pirmininkė Ursula von der Leyen.
Viso savo narėms įskaitant Lietuvą, Europos Sąjunga jau užtikrino galimybę įsigyti beveik milijardą vakcinos dozių. Visos šalys jas gauti turėtų vienu metu. Tuo tarpu Pasaulinė Sveikatos organizacija svarsto, ar apsipirkus amerikiečiams ir europiečiams, vakcinos liks neturtingoms šalims.
„Daugelis kompanijų padarė dvišalius susitarimus, todėl didžioji dalis dozių jau užsakytos. Tikimės, kad jų užteks ir 92-iems vidutines ir mažas ekonomikas turinčioms šalims“, – kalbėjo PSO vyriausioji mokslininkė Soumya Swaminanthan.
Europos Sąjunga sako, kad pirmosios vakcinos dozės europiečius turėtų pasiekti pirmą kitų metų pusmetį. Pirmieji skiepų sulaukti turėtų medikai ir vyresni nei 60-ties metų žmonės.