Būtent panašius sraigtasparnius perka ir Lietuva, sutartis jau pasirašyta. Už 4 „Juoduosius vanagus“ atseikės 180 milijonų eurų.
Vienas po kito pakaunėje leidžiasi Jungtinių Amerikos Valstijų kariuomenės sraigtasparniai, geriau žinomi tiesiog kaip „Juodieji vanagai“. Deja, dėl tvyrančio rūko šiuo įspūdingu vaizdu danguje retas tegalėjo pasigrožėti.
Sraigtasparniai perskrenda iš Rumunijos į Latviją. Skrydis ilgas, tad čia, Karmėlavoje, oro uoste, 7 „Juodieji vanagai“nutūpė tam, kad pasipildytų degalų.
„Juodieji vanagai“ devynių mėnesių rotacijai atvyksta paremti amerikiečių sausumos pajėgų operacijos„Atlanto ryžtas“ , kuri Europoje vykdoma jau nuo 2014 metų, po agresyvių Rusijos veiksmų Ukrainoje.
„Tai padės užmegzti tvirtesnius santykius ir sinchronizuoti strateginę partnerystę su NATO valstybėmis. Šis padalinys sukurs bendradarbiavimo grupes, kurios sustiprins NATO aljansą ir veiks kartu su Latvijos kariuomene, taip pat NATO priešakinių pajėgų bataliono kovinėmis grupėmis visose Baltijos šalyse“, – sako JAV Gynybos atašė majoras Maiklas Jangas.
Tai ir atgrasymo priemonė ne itin draugiškai nusiteikusiai Rusijai. O būtent „Juoduosius vanagus“ jau po kelerių metų turės ir Lietuva. Sutartis dėl 4 panašių sraigtasparnių pirkimo pasirašyta praėjusių metų lapkritį. Už juos per penkerius metus mūsų šalis sumokės solidžią sumą – 180 milijonų eurų, amerikiečiai suteikė ir 30 milijonų eurų paramą. Ateityje galės pirkti dar pora ir derėtis toliau.
„Mes perkame visą logistinį paketą, su apmokymais, su paruošimu mūsų personalo, su priežiūra – mes turėsime kokybišką platformą, NATO standartus atitinkančius sraigtasparnius, kurie ženkliai padidins mūsų kovinę galią ir padės atlikti mūsų kariuomenės funkcijas“, – pasakoja krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška.
Lietuva perka vidutinio dydžio modernius „juoduosius vanagus“, kurių pirmtakai plačiai buvo naudojami pastarojo dešimtmečio kariniuose konfliktuose ir labiausiai pasiteisino. Jie greiti, manevringi ir ekonomiški. „Juodieji vanagai” pakeis dar nuo sovietmečio mūsų šalyje užsilikusius Mi8, jau seniai atitarnavusius savo laiką. Jie dažnai genda, o remontas rizikingas dėl komplikuoto atsarginių dalių tiekimo iš Rusijos.
„Juos reikia remontuoti, tai nėra paprasta, norime išvengti mokėti pinigus Rusijai, todėl tikimės, kad jau greitai turėsime savo Black Havk“, – teigia V. Semeška.
Pirmieji „Juodieji vanagai“ Lietuvos kariuomenę turėtų pasiekti 2024-aisiais. Amerikietiškieji sraigtasparniai taip pat atliks ir kitas funkcijas – perskraidins donorų organus, vykdys gelbėjimo darbus ir pasiklydusių ar dingusių žmonių paieškos operacijas, padės gesinti gaisrus.