Naujos psichoaktyvios medžiagos, literatūroje plačiau žinomos kaip NPS (angl. new psychoactive substances) yra dažniausiai sintetinės kilmės medžiagos, imituojančios tradicinių narkotikų, kaip kokainas, heroinas, kanapės ir t.t., poveikį. Nuo 2005 metų rinkoje atsirado apie 830 naujų psichoaktyvių medžiagų.
Pavojų kelia informacijos stoka
Pasak NTAKD Narkotinių ir psichotropinių medžiagų prekursorių kontrolės ir rizikos vertinimo skyriaus patarėjos Rasos Povilanskienės, neretai NPS žala organizmui būna net didesnė nei tradicinių psichotropinių medžiagų.
„Naujos psichoaktyvios medžiagos dažnai ir yra pavojingos dėl to, kad jos naujos. Nežinoma, kaip gydyti, koks poveikis, kada jis prasidės ir kiek tęsis“, – kalbėjo NTAKD Narkotinių ir psichotropinių medžiagų prekursorių kontrolės ir rizikos vertinimo skyriaus vedėja Rima Mačiūnienė.
„Galiu paminėti ne taip seniai Europoje įvykusius realius atvejus, kuomet gavome pranešimus, kad kai kuriose valstybėse vyksta masiniai apsinuodijimai, žmonės kreipėsi į ligonines dėl stiprių vidinių kraujavimų, kitokių simptomų. Kaip paaiškėjo vėliau, tai sukėlė būtent nauja psichoaktyvi medžiaga, kurios sudėtyje buvo rasta žiurkių nuodų. Čia yra pavyzdys to, kaip nežinai, nei ką įsigyji, nei kas tame paketėlyje“, – kolegei antrino R. Povilanskienė.
Svaiginasi raminamaisiais drambliams
Anot specialistės, Lietuvos švirkščiamųjų narkotikų vartotojai dažniausiai renkasi sintetinį opioidą – karfentanilį.
„Tai yra veterinarinis vaistas, kuris buvo sukurtas kaip raminamieji stambiems žinduoliams. Ne žmonėms, o tokiems žinduoliams, kaip drambliai. Yra paskaičiuota, kad vienos dozės drambliui užtektų maždaug 80 suaugusių žmonių. <...> 5 gramų cukraus pakelyje tilptų apie 166 tūkstančiai mirtinų karfentanilio dozių. Cukraus pakelio praktiškai užtektų visai Klaipėdai perdozuoti ir numirti“, – kalbėjo R. Povilanskienė.
Tiek naujos, tiek tradicinės psichoaktyvios medžiagos pasižymi trimis poveikiais – slopina, stimuliuoja arba sukelia haliucinacijas. Pasak R. Mačiūnienės, tradicinių narkotikų poveikis yra tiksliai apibrėžtas, o NPS poveikiai gali būti mišrūs.
„Galime tik įsivaizduoti, ką jaučia žmogaus širdelė, nes ta pati medžiaga gali ir stimuliuoti, ir slopinti, ir sukelti haliucinacijas. Tai yra dar vienas iš rizikos faktorių, dėl ko tos medžiagos yra labai labai pavojingos“, – sakė ekspertė.
Daugiau apie NPS ir jų pavojų sužinokite vaizdo siužete, esančiame straipsnio pradžioje.
VISĄ LAIDĄ ŽIŪRĖKITE ČIA:
Laidą „Sveikata.lt“ žiūrėkite kiekvieną šeštadienį 9:30 per TV3 televiziją.
Straipsnis parengtas pagal TV3 televizijos laidą „Sveikata.lt“.