Į naujos kadencijos Seimą neperrinkti parlamentarai gaus tūkstantines išeitines kompensacijas, tačiau to kai kuriems seimūnams atrodo per maža. Liberalas Jonas Liesys registravo siūlymą, kuriuo neperrinkti Seimo nariai būtų prilyginti Nepriklausomybės akto signatarams, tad jiems valstybė mokėtų rentas.
„50 procentų nario algos gautų tie, kurie, keturis metus, pakartosiu, tiktai keturis metus. Ir kad jie galėtų lengviau psichologiškai, morališkai pasiekti savo užbrėžtus tikslus darbo rinkoje“, – sako Seimo narys Jonas Liesys.
Eilinio Seimo nario pareiginė alga dabar siekia du tūkstančius eurų į rankas. Tad jeigu rentos parlamentarams būtų palaimintos, ketverius metus arba tol, kol nesusiras kito darbo, buvęs seimūnas ar seimūnė gautų bent tūkstantį eurų per mėnesį.
„Darbo rinkoje sunku šiuo metu įsitvirtinti, tai toks būtų truputėlį moralinis ir psichologinis jiems atvėsimas“, – pasakoja J. Liesys.
Pats Liesys į naują Seimą neišrinktas ir gaus apie 12 tūkstančių eurų „į rankas“ išeitinę. Seimo elektroninėje sistemoje matyti, kad nors siūlymą pasirašė tik jis vienas, tačiau buvo ir Žemaitaičio, Olševskio bei Šiaulienės pavardės.
Šiaulienė apie savo vaidmenį šneka nenoriai, bet sako galbūt ir parašu palaikys šią iniciatyvą.
„Ot galvoju, kadangi toks puolimas jūsų, tai jūs darot man spaudimą nueit pasirašyt“, – teigia Seimo narė Irena Šiaulienė.
Pati Šiaulienė kitai kadencijai neperrinkta, tad gaus maždaug 17-os tūkstančių eurų išeitinę „į rankas“. Vis dėl to, jai atrodo, kad reikalingos ir rentos.
„Todėl, kad manom, kad reikalingos ir didesnės garantijos ir iki šiol Seimas nėra išsprendęs, keletą sykių bandė, bet vis nesėkmingai“, – kalbėjo I. Šiaulienė.
Šiame siūlyme numatyta sumažinti ir Nepriklausomybės akto signatarų rentas – dabar numatyta, kad jos turi siekti 75 procentus Seimo nario algos, o naujajame siūlyme dydis sulyginamas su neperrinktais parlamentarais – 50 procentų.
„Aš pats signataras ir aš žinau ir tankai gatvėmis važinėjo, ir vaikus reikėjo slapstyti, ir iš tikrųjų klausimas apie pavojų gyvybei, šeimai ir panašius dalykus kildavo, tai gal tuo požiūriu nekorektiškai kolegos prilygina save signatarams“, – sako Liberalų sąjūdžio narys Eugenijus Gentvilas.
Seimo nariai jau ir dabar gali džiaugtis geresnėmis sąlygomis, nei eiliniai gyventojai. Jie palikdami Seimą gali pretenduoti į 6 vidutinių algų kompensaciją, kai gyventojams Darbo kodeksas geriausiu atveju numato tik kiek daugiau nei 2 mėnesių atlyginimo dydžio išeitinę:
„Nereikia. Nu tai, tegul randa darbą. Už minimumą tegul padirba ir tada žinos, kaip gyvena žmonės.“
„Aš manau, kad ne.“
„Matyt užsidirbo. Matyt būtų teisinga, jeigu užsidirbo.“
„Taip. Nu reikia visiems pinigų, reikia mokėti.“
„Nu ar mums moka, kai mes išeinam iš darbo ir nesusirandam kito? Ar kam nors mokėjo? Man tai nemokėjo.“
Kitą, tačiau panašų siūlymą registravo darbiečiai. Jie siūlo rentą mokėti buvusiems premjerams. Ji siektų 75 procentus Seimo nario algos – apie pusantro tūkstančio eurų “į rankas”. Vienas iš siūlymo rengėjų, į parlamentą neperrinktas Artūras Skardžius paaiškinti visuomenei savo idėją, prasmės nemato:
„Prašau nepykti, tegul komentuoja ten kas nori, aš nenoriu veltis, ačiū.“
Abu siūlymai pateikti dar 2007-aisiais registruotam įstatymo projektui, kuris Seime yra įveikęs dvi privalomas stadijas – priėmimo ir svarstymo. Tai reiškia, kad teoriškai, tam pritarus komitete, beliktų vos vienas balsavimas Seimo posėdyje ir tą galėtų suspėti padaryti dar šios kadencijos Seimas.
„Tai yra labai senas noras, išeinančių Seimo narių, garbė jiems, už jų darbą, turėti rentas. Bet tokio klausimo į darbotvarkę nėra įtraukta, ir jo nebus įtraukta, nebent būtų iniciatyva iš Seimo narių surinkus parašus, kad būtų įtraukti šie klausimai. Bet tikiuosi, kad tas klausimas taip ir pasibaigs šiandien“, – pasakoja Seimo pirmininkas Viktoras Pranckietis.
Skeptiškai žvelgia tiek opozicija, tiek ir benueinantys nuo valdžios olimpo „valstiečiai“.
„mums čia truputėlį toks buvo siurprizas, kaip iš giedro dangaus, ryte, bet kada buvo diskusijos praėjusiais metais, tai frakcijos seniūnas, kiek aš pamenu, buvo pasakęs, kad nėra tas metas svarstyti. Tai aišku, frakcija, kai susirinks, jinai spręs, ar atsirado tas metas ,ar neatsirado“, – teigia „Valstiečių“ frakcijos narė Agnė Širinskienė.
„Išeinant, besibaigiant Seimo kadencijai susikurti sau kažkokią tai finansinę pagalvę, man atrodo, kad yra paprasčiausiai neetiška“, – kalbėjo Konservatorių pirmininkas Gabrielius Landsbergis.
„Labai gaila, kad nueinantys Seimo nariai, kurių daugelio net ir neperrinko, iš tikrųjų įrodo, kodėl jų tikriausiai nerinko, kad rūpinasi daugiau savo, o ne politinėmis idėjomis“, – sako Laisvės partijos pirmininkė Aušrinė Armonaitė.
Į naująjį Seimą neperrinkta 60 parlamentarų, jų išeitinėms jau numatyta pusantro milijono eurų.