• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Prastėjant epidemiologinei situacijai, ekspertų taryba vienbalsiai siūlo Vyriausybei pratęsti karantiną. Pasak ekspertų, nerimą kelia nemažėjantys naujų koronaviruso atvejų skaičiai ir vis didėjantis gyventojų judėjimas. Žmonės nepaisydami apribojimų važiuoja pas artimuosius, lanko gimines ir draugus. 

Prastėjant epidemiologinei situacijai, ekspertų taryba vienbalsiai siūlo Vyriausybei pratęsti karantiną. Pasak ekspertų, nerimą kelia nemažėjantys naujų koronaviruso atvejų skaičiai ir vis didėjantis gyventojų judėjimas. Žmonės nepaisydami apribojimų važiuoja pas artimuosius, lanko gimines ir draugus. 

REKLAMA

Ką tik atsidarę grožio salonai, kirpyklos ir barberinės vieną po kito priima klientus, vos spėja juos rašyti į eilę. Panevėžyje įsikūrusio barzdaskučių salono darbuotojai pluša iš peties ir džiaugiasi turintys klientų. Tiesa, kalbos apie trečiąją koronaviruso bangą ir prastėjančią epidemiologinę situaciją vėl kelia nerimą.

„Kol kas kirpykla dirba visu pajėgumu, klientai registruojasi, turime į priekį 2 savaitėms. Tai būtų tikrai nemalonu, jei sakytų, kad vėl viską uždaryti“, – sako vienas iš savininkų Vaidotas Pocius.

REKLAMA
REKLAMA

„Bandysime kažko ieškotis, kol yra darbo, tol stengiamės dirbti, o mes stengiamės, saugomės. Ką kiti daro nuo manęs nepriklauso“, – pasakoja Džiugas Barauskas.

REKLAMA

Apsikirpti po kelių mėnesių pertraukos atėjęs Rytis nevynioja žodžių į vatą. Pasak vyriškio, jei valdžia ir vėl griežtins karantiną, teks krautis lagaminus.

„Tai ką, važiuotume gal netgi iš Lietuvos. O kas belieka? Čia tiktai kausto, kausto žmones ir viskas“, – teigia klientas Rytis.

Savaitgalį COVID protrūkis užregistruotas grožio studijoje Visagine. Naujas koronaviruso židinys įsiplieskė ir Trakuose esančiuose slaugos namuose „Aderre“ – nustatyta net 19 naujų koronaviruso atvejų. Trakų rajono merė teigia, kad trys koronavirusu susirgę globotiniai buvo paskiepyti dviem vakcinos dozėmis. Situaciją aiškinasi Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai.

REKLAMA
REKLAMA

„Kalbant apie tuos užsikrėtusius asmenis, kurie buvo paskiepyti, mes šiuo metu turime surinkę informaciją apie vieną asmenį, kuris buvo paskiepytas viena doze. Girdėjome, kad yra ir daugiau pacientų gretose jau paskiepytų asmenų“, – kalbėjo Visuomenės sveikatos centro atstovė Justina Petravičienė.

O po tokių protrūkių ekspertai jau prabyla apie karantino pratęsimą. Specialistams nerimą kelia tai, kad naujų per parą nustatomų atvejų skaičius nebekrenta ir netgi rodo nedidelį pakilimą. Pasak ekspertų tarybos nario Vaidoto Grigo, karantiną siūloma pratęsti ne savaitei, o ilgesniam laikotarpiui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Visa ekspertų taryba vienbalsiai pritarė, kad karantinas kaip tokia priemonė turėtų būti pratęsta. Pats atvejų skaičius, kuris yra nustatomas jisai pasiekė tokį lygį, kad nebekrenta, netgi yra šiek tiek pakilimo“, – sakė Molėtų ligoninės direktorius Vaidotas Grigas.

Tiesa, pasak specialistų, nors šiuo metu Lietuvoje kalbėti apie trečiąją bangą būtų gerokai per anksti, vis dėlto epidemiologiniai rodikliai nėra tokie džiuginantys kaip anksčiau. Mat Lietuvoje per parą nustatomų naujų atvejų skaičius išlieka stabilus, o teigiamų tyrimų dalis auga.

REKLAMA

Naujų koronaviruso atvejų vidutiniškai per 7 dienas užfiksuota 480, teigiamų tyrimų dalis – beveik 8 procentai. Prieš savaitę teigiamų tyrimų dalis buvo mažesnė – siekė 7 procentus. Tokius epidemiologinius rodiklius ekspertai sieja ir su gyventojų judėjimu.

„Jisai to ikikarantininio lygio, koks buvo gruodžio pradžioje, nėra pasiekęs, bet tas didėjimas tikrai yra. Matosi tendencijos, kad mažiau mobilūs yra vilniečiai, šiek tiek daugiau juda Klaipėdos, Šiaulių miesto gyventojai“, – pasakoja Ekspertų tarybos narys Mindaugas Stankūnas.

REKLAMA

Prastėjančią epidemiologinę situaciją rodo ir 24 savivaldybėse augantis naujų atvejų skaičius. Prieš savaitę tokių savivaldybių buvo vos 17. Taip pat 32 savivaldybėse augo teigiamų testų procentas – šie skaičiai didžiausi nuo gruodžio mėnesio vidurio.

Tiesa, kol kas ekspertai prastėjančios epidemiologinės situacijos nesieja su vasario mėnesį atlaisvintais verslais, grožio salonais, atidarytomis parduotuvėmis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mes kol kas negalime sieti šių epidemiologinių pokyčių su tais priimtais parduotuvėlių ar grožio centrų atlaisvinimais, nes dar tiesiog per mažai laiko yra praėję“, – teigia M. Stankūnas.

O vienintelė išeitis išeiti iš užburto pandemijos rato – skiepai. Sveikatos apsaugos ministerija jau skaičiuoja, kad per kovo mėnesį Lietuvą turėtų pasiekti 320 tūkstančių vakcinos dozių, balandį apie 755 tūkstančiai ir gegužę – 682 tūkstančiai.

REKLAMA

Pasak sveikatos apsaugos ministro Arūno Dulkio, norint iki vasaros pabaigos dviem dozėmis vakcinuoti apie 70 procentų šalies gyventojų, Lietuvai reikia daugiau vakcinų.

„Tokiam tikslui pasiekti Lietuvai dar trūksta vieno milijono 870 tūkstančių dozių vakcinų. Taip kad turėsime laukti žinių iš Europos komisijos, ar tos dozės pasieks mūsų šalį“, – kalbėjo A. Dulkys.

Tuo metu Prezidentūra ragina sveikatos apsaugos ministeriją didinti apsukas ir per dieną nuo koronaviruso paskiepyti daugiau pacientų. Pasak Prezidento patarėjo Simono Krėpštos, itin svarbu išlaikyti skiepijimo apimtis ne tik darbo dienomis, bet ir savaitgaliais, kad neliktų laisvų vakcinos dozių.

REKLAMA

„Kad nebūtų tokių šokinėjimų, kai vieną dieną paskiepijama labai daug, o kitą dieną mažai. Nes šiuo metu mes vis dar turime apie 70 tūkstančių nepanaudotų vakcinų“, – sako Prezidento patarėjas Simonas Krėpšta.

Ministerijos kanclerė Jurgita Grebenkovienė aiškina, kad vakcinų niekas nelaiko, jos gabenamos į skirstymo centrus.

„Mes sandėliuose vakcinų nelaikome, „Pfizer’is“ išvis yra išvežamas tą pačią dieną ir jo nelaikome, iškart išskirstome. O „AstraZenecai“ reikia poros dienų, nes mes vežame tiesiai į skiepijimo centrus, jų yra apie 80. Tai logistiškai išvežioti reikia 2 dienų“, – pasakoja kanclerė Jurgita Grebenkovaitė.

Iš viso Lietuvoje jau paskiepyta apie 4,5 procento gyventojų. Kiek daugiau kaip 125 tūkstančiai. Antrą skiepo dozę gavo daugiau kaip 68 tūkstančiai žmonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų