Sostinės centro poliklinikos duris jau varsto žmonės norintys pasiskiepyti. Artėjant rudeniui daugėja klausimų ir apie gripo vakciną. Kada jos turės ir kada galima pradėti skiepytis.
„Galima skiepytis nors ir dabar, tačiau neturim vakcinos, ir kai tiktai gaunam, tai informuojam savo pacientus ir pradedam skiepytis. Pirmiausia, nuo rizikos grupių, o tada jau visus kitus. Skambina, klausia, kada bus galima pasiskiepyti, ir šiais metais aktyviau nei visada“, – sako gydytoja Jūratė Šumilienė.
Gripo pikas kaip ir kasmet laukia spalio-lapkričio mėnesį ir, anot gydytojų, gali užsitęsti iki balandžio. Kuo ankščiau vakcina gaunama, tuo didesnė tikimybė, kad žmogus įgys apsaugą ir virusas jo nepuls.
„Vakciną jeigu gaunam rugsėjį, tai jau labai džiaugiamės, nes vis tiek ta imuninė sistema sureaguoja, sakykim, trys savaitės, imunitetas turi žmogui susidaryti“, – pasakoja J. Šumilienė.
Tačiau ministras Aurelijus Veryga netikėtai paskelbė, kad visiems norintiems gripo vakcinos greičiausiai neužteks.
„Bus norų daugiau, negu jos bus fiziškai prieinama rinkoje“, – teigia A. Veryga.
Anot ministro, vakcinų užsakymas jau padarytas prieš pusę metų, kuomet nebuvo galima prognozuoti, kad koronavirusas visą sveikatos sistemą apvers aukštyn kojom. Lietuva iš valstybės biudžeto šiais metais užsakė 205 000 tūkstančius gripo vakcinų.
„Buvo duotas ženklas įstaigom, kad pirktųsi ir komercinę, kol galima, kur galima, bet gamintojų yra nedaug. Ir jos fiziškai neprigamins tiek, kad fiziškai būtų įmanoma pasiskiepyt“, – kalbėjo A. Veryga.
Ministras ėmė skubinti nelaukti ir skiepytis. Mat šaltuoju sezonu pradėjus siausti virusams, įskaitant ir koronavirusą, ir gripą, gali gautis didelę grėsmę iššaukiantis ligų kokteilis. Skiepytis nuo gripo, pataria ir užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius. Tačiau žeria ministerijai kritiką – neva dar prieš koronaviruso epidemiją poreikis ateinančių metų gripo sezonui buvo dešimt tūkstančių vienetų skiepų didesnis nei valstybė užsakė vakcinų.
„Poreikis šiam sezonui buvo suformuotas daugiau nei 216 tūkst., o Valstybinė ligonių kasa užsakė 205 dozes, bet įvertinant dabar, kokia situacija dabar kilo su kovidu, ir koks susidomėjimas, ir kaip žmonės turbūt supranta, ką reiškia, jei šiuo periodu jie susirgs gripu arba plaučių uždegimu kartu su kovidu, gali būti labai sunkios klinikinės pasekmės“, – sako ULAC direktorius Saulius Čaplinskas.
Štai, ką mano gyventojai:
„Tai yra ministro klaida, matyt, nesuskaičiavo kažko.“
„Galima ištaisyt klaidas – komercinę nupirks.“
„Geriu žolelių mišinius, kurie stiprina imunitetą, kadangi aš pati mėgstu rinkti, vos ne žolininkė esu. Ir saugotis pačiam reikia. Tai aš skeptiškai žiūriu į visas vakcinas ir skiepus.“
Skiepų organizavimu nepatenkinti ir kai kurie opozicijos parlamentarai, pabrėžiantys, kad pagal pateiktą užsakymą, vakcinų ne tik neužteks, bet jos dar ir vėluos.
„Jos greičiausiai ateis spalio-lapkričio mėnesiais, kas jau yra pernelyg vėlai. Tai sunku kitaip paaiškint kaip blogą vadybą, kaip nekompetenciją Sveikatos apsaugos ministerijos, tas pats Veryga yra nekontroliuojamas“, – pasakoja seimo narys Antanas Matulas.
Neužtekus valstybės užsakytų vakcinų, pirmiausia rizikos grupėms žmonėms, gyventojams gali tekti kreiptis į privačias gydymo įstaigas, ieškant komercinių vakcinų, kurių ir kaina – kone dvigubai didesnė.