• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ledui sukausčius vandens telkinius dienas ten leidžia poledinės žūklės ir žiemos pramogų mėgėjai. Nors ledo storis daug kur jau siekia virš 10 centimetrų ir atrodo saugus, pavojingų vietų apstu, tad ugniagesiai gelbėtojai įspėja ant ledo elgtis atsargiai. Jiems vien per šį sausį jau teko ištraukti ir 3 nuskendusius žmones.

Ledui sukausčius vandens telkinius dienas ten leidžia poledinės žūklės ir žiemos pramogų mėgėjai. Nors ledo storis daug kur jau siekia virš 10 centimetrų ir atrodo saugus, pavojingų vietų apstu, tad ugniagesiai gelbėtojai įspėja ant ledo elgtis atsargiai. Jiems vien per šį sausį jau teko ištraukti ir 3 nuskendusius žmones.

REKLAMA

„Tai užsidėsiu, užsidėsiu, reikia pirma galvot, kaip ant ledo užlipti per kur“, – kalba žvejys Arūnas.

Kaunietis Arūnas suranda, kaip įveikti rizikingus Kauno marių pakraščius. Ir tolyn patraukia, tik smaigų taip ir neišsitraukia. O štai prie žvejų jau skuba Kauno priešgaisrinės gelbėjimo valdybos narų komanda – pažiūrėti, ar šie žvejybai tinkamai pasiruošę.

Ant Kauno marių ledo – žvejų gausybė, arčiau kranto – trys, bet tolumoje – dešimtys, kai kurie netgi su palapinėms įsikūrę bando pagauti dienos laimikį. O laimikis ne toks ir gausus. Viena kita raudė ir pūgžliai.

REKLAMA
REKLAMA

„Būna kartais, matosi, kokia lapė ateina susirenka tada, čia tie pūgžliai, ne žuvis, tik ikrus naikina kitų žuvų“, – pasakoja žvejys.

REKLAMA

Didesnė žuvis pradžiugina retai. Bet šios poledinės žūklės aistruolius gelbėtojai turi už ką pagirti.

„Matom, kad patyręs žvejys, peikenos vietoj, apsirengęs šiltai, normaliai, neskęstančiais rūbais. – Gal jūs galit pasakyt koks ledo storis nepavojingas jau lipt ant ledo? – Jei vientisas ledas – 7 centimetrų“, – kalba gelbėtojas.

Vyrai rodo eketes, matyti, kad ledas dabar ir dar storesnis. Tad lipti saugu.

„Drąsiai, vietomis 15, ledas jis mėlynas apačioj, jis tvirtas, iš viršaus tik paplaukęs“, – tikina žvejys Vytautas.

REKLAMA
REKLAMA

Žvejai prisimena nemalonias patirtis, kai šlumštelėjo į vandenį.

„Daug kartų… – Ir kaip? – nieko, tik sušlampi ir reikia važiuoti namo“, – sako Vytautas.

„Neskęstanti striukė, nagai, visa kita, kad, jei neduok Dieve, įlūši, kad būtų kaip išsigelbėt. – Ar buvot kada įlūžęs? – Buvau, bet prieš daug metų Juodkrantėj“, – pasakoja žvejys Aras.

O gelbėtojas žvelgdamas į Kauno marias sako, kad šis telkinys nors dabar ir gan stipriai užšalęs, išties labai apgaulingas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Vanduo pastoviai vaikšto, jei atidžiai pasižiūrėt į krantus, tai matosi, kad per parą gali pakilti iki metro ir nusileist. Pakelia visą plokštumą nevienodai. Ledas įtrūksta tose vietose ir matome vandens tas properšas“, – kalba narų pamainos vadas Artūras Petrovas.

Tad traukiant žvejoti, geriausia eiti jau pramintu keliu, su savimi turėti įkrautą telefoną.

„Jeigu naktį žvejai eina ant ledo, o tai daro dažniausiai 3 valandą nakties, tai turėti šviesos šaltinius ryškius. Po vieną negalima eiti, nes dabar matom daug žvejų, jei nutiks nelaimė kiti subėgs ir ištrauks“, – sako A. Petrovas.

REKLAMA

O gelbėti tenka ir žvejus, ir pramogautojus. Štai ir Darius šliuoždamas slidėmis skuba pasidžiaugti žiemos pramogomis.

„Mūsų gelbėjimosi ratas, plotas didesnis, nečiuožti, kur upeliai, lūžiai – protu vadovaujiesi. Mobilų telefoną prie savęs visada. – Taip taip, svarstau smaiges, bet nepatogu, trukdo čiuožiant. Bet jas atstoja lazdos – išsitrauktum“, – sako Darius.

Gelbėtojai pataria ir rodo kaip elgtis, jei jau nutiko nelaimė.

„Eidami įlūžome į eketę. Mes privalome apsisukti atgal ir grįžti tuo pačiu keliu, kuriuo atėjome, nes jis patikrintas, nes mes iki čia atėjome ir neįlūžome“, – sako A. Petrovas.

REKLAMA

Įlūžus svarbu nepanikuoti, stengtis bereikalingai neeikvoti energijos, o ją skirti bandymui išsikabaroti. Čia itin gelbsti smaigai.

„Bandom lipti ant leduko.. Ir užlipęs rankas plačiai, koja plačiai, kad kuo didesnė plokštuma, toliau nuo įlūžusios vietos“, – kalba A. Petrovas.

Judėti geriausia šliaužte ar keturiomis, atsistoti tik įsitikinus, ar ledas nelūžta.

Šiemet Lietuvos ugniagesiai gelbėtojai jau keliolika kartų skubėjo į pagalbą ant ledo, išgelbėjo 3 žmones, deja, ištraukė ir 3 skenduolius. Pernai į gelbėjimo darbus ant vandens vyko virš 400 kartų, apie ketvirtadalis iškvietimų buvo ant užšalusių telkinių. Iš viso per metus ištraukė 106 skenduolius, išgelbėjo 38 gyventojus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų