Prasidėjus pavasariui, ornitologas Albertas Skripstas fotografuodamas paukščius gamtoje praleidžia kone kiekvieną dieną. Jis įspėja – erkių šiuo metu tiesiog knibždėte knibžda.
„Erkės jau yra atsibudę tikrai ne vakar. Jau geras mėnuo. Kai temperatūra perkopė 0, pasidarė pliusinė, erkės pasidarė aktyvios. Mes jas galime sutikti praktiškai bet kur. Pamiškėse, pievose jos jau yra gana aktyvios“, – sako ornitologas Albertas Skripstas.
Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro gydytoja epidemiologė Aušra Bartulienė sako, kad šiemet erkių ypač daug.
„Šiemet, iš tikrųjų, buvo joms palanki žiema, todėl kad buvo daug sniego ir po sniegu susidarė idealios sąlygos erkėms peržiemoti. Tai yra joms užtektinai buvo ir drėgmės, ir šilumos“, – pasakoja epidemiologė Aušra Bartulienė.
Laimo ligą ir erkinį encefalitą platinantys parazitai aktyviausi būna, kai vidutinė paros temperatūra pasiekia 5–7 laipsnius šilumos – kaip tik dabar. Ornitologas Albertas Skripstas apgailestauja – erkės įsisiurbimo jam išvengti nepavyko. Guodžia tik viena – jis pasiskiepijęs nuo erkinio encefalito.
„Kaip tyčia, teko vieną nusiimti nuo drabužio, o vieną vakare, prieš einant miegoti, ir išsitraukti iš kūno. Šone buvo. Tai irgi tokia vieta, kur, tarkim, ant rankos, paausyje dar gal užčiuopti, pajusti tą nesmagumą, o jau kai įsisiurbia į kūną, jos dar prieš tai suleidžia nuskausminamųjų, tai realiai tu nejauti, kad ji tavyje jau gyvena ir maitinasi tavimi“, – teigia A. Skripstas.
Žmonės skiepijasi vaisinėse
Nuo klastingos infekcijos, galinčios pažeisti smegenis ir baigtis mirtimi, pasiskiepyti atėjo ir vilnietė Miglė. Tai jau antras merginos skiepas nuo erkinio encefalito. Po jo metams susiformuos imunitetas. Kitąmet skiepą reikės kartoti, o paskui profilaktiškai vakcinuotis kas trejus-penkerius metus.
„Mėgstu važiuoti į kaimą, gamtą. Kaip žinia, erkės dabar labai intensyvios, labai tikrai persekioja, kanda, tai tiesiog noriu apsisaugoti, nes visa šeima pasiskiepijusi ir kad būtų drąsiau vaikščioti po mišką“, – kalbėjo vilnietė Miglė.
Kitoje vaistinėje nuo erkinio encefalito skiepijasi ir vilnietė Urtė.
„Greičiau ir paprasčiau visas tas procesas vyksta. Nereikia ten registruotis, stovėti eilėse, laukti. Tiesiog daug paprastesnis procesas visas ir manau, kad visai patogu atėjus tiesiog į vaistinę pasiskiepyti. Ir patikima“, – sako vilnietė Urtė.
Tai – naujovė. Vienos vaistinės skiepijimą nuo šios parazitų platinamos infekcijos pradėjo prieš mėnesį, kitos – prieš savaitę. Vaistinių atstovai sako, kad apie 35 eurus kainuojanti paslauga tikrai populiari.
„Iš karto pradėjome nuo aštuonių geros savijautos klinikų penkiuose miestuose tam, kad nebūtų tam tikra viena vieta, o kad visur žmonės galėtų ateiti. Ir ohoho kaip viskas gerai vyksta. Tai tokių žmonių dabar – vos vos daugiau negu mėnuo – esame paskiepiję jau 2000“, – pasakoja „Eurovaistinės“ atstovė Laura Bielskė.
„Privalumas tai, kad vaistinė yra arti paciento. Tai galima greitai užsiregistruoti, patogiai. Nėra eilių kažkokių. Jūs galite užsiregistruoti ir savaitgaliui ar jums patogiu laiku po darbo. Jūs galite tą paslaugą gauti kada Jums patogu“, – teigia „Camelia“ vaistininkas Rimvydas Blynas.
Taigi, kad galėtumėte ramiai miškuose klausytis paukščių ir nesukti sau galvos dėl erkinio encefalito, skiepas – vienintelė apsauga.
„Apie 30 proc. sunkiai persirgusių encefalitu ligonių lieka liekamieji reiškiniai. Jie gali būti ir lengvesni – padidėjęs jautrumas, nemiga, galvos skausmai dažni, bet gali būti ir paralyžiai, atsirasti traukuliai ir kartais pažeidimai būna tokie sunkūs, kad žmogus negali pats savarankiškai gyventi“, – kalbėjo epidemiologė Aušra Bartulienė.
Anot epidemiologės Daivos Razmuvienės, besiskiepijančių nuo encefalito Lietuvoje daugėja, tačiau nepakankamai sparčiai, mat visa Lietuva yra vadinamoji endeminė – pavojinga – zona. Pavyzdžiui, į mūsų šalį atvykstantiems užsieniečiams, pasiskiepyti nuo erkinio encefalito rekomenduoja Pasaulio sveikatos organizacija.
„Lietuvoje skiepijasi tik apie 12 proc. visų gyventojų. Žinant, kad mes patys gyvename pavojingoje teritorijoje, yra iš kitų šalių atvykstantiems piliečiams rekomendacija skiepytis, bet Lietuvoje tie skiepai kol kas atliekami iš tikrųjų vangiai“, – sako epidemiologė Daiva Razmuvienė.
Tiesa, šalyje vykstant vakcinacijai ir nuo koronaviruso, šių dviejų skiepų maišyti jokiu būdu negalima.
„Pasiskiepijus nuo erkinio encefalito, svarbu po 14 dienų intervalo tik pradėti skiepijimus nuo COVID-19 infekcijos. Arba pradėjus skiepijimus nuo COVID-19 infekcijos, vėlgi tik po 14 dienų atlikti skiepijimus nuo erkinio encefalito. Nes nėra atlikta klinikinių tyrimų ir nėra aišku, koks būtų atsakas į vieną ar kitą antigeną“, – pasakoja D. Razmuvienė.
Per pastaruosius dvejus metus Lietuvoje erkiniu encefalitu užsikrėtė beveik 1400 žmonių, iš jų 9 mirė. O štai Laimo liga gyvybių nepareikalavo, nors ja užsikrėtė beveik 4,5 karto daugiau žmonių.