Ne vienas į Aukštaitijos sostinės turgų užsukęs pirkėjas gerokai nustemba ant prekystalių išvydęs šviežut šviežutėlius grybus. O keliose vietose stovintys grybautojai siūlo ne ką kitą, o tikrus miško karalius – baravykus:
„Atlijo žmoniškai ir pradėjo baravykai. Labai sveiki, todėl, kad naktys vėsokos palyginus grybų laikas.“
Beje, vienoje vietoje moteris dar prekiauja ir paskutinėmis voveraitėmis. Už šių sijonuotų gražuolių indelį prašo 5 eurų. Tačiau įprastai vasaros grybams pirkėjų netrūksta, juos šluote šluoja nuo prekystalio. O Šimonių girioje vis dar baravykus renkantis kupiškėnas siūlo nesistebėti, kad lapkričio viduryje grybautojai sugeba rasti grybų. Esą jei orai palankūs, kepurėtieji gali dygti ilgai:
„Dabar drėgmės jau yra sočiai, o vasara buvo sausa, kirmijo labai, dabar geri grybai.“
„Nors yra žmonės kada rinko ir per Kalėdas, atsimena mano tėvai. Sakydavo tėvas, kad per Kalėdas motina atsinešė grybų.“
Vis dėlto susiruošus į mišką sumanumo prireiks, mat tokiu metu jau grybai nebedygsta taip masiškai kaip norėtųsi. Jų randa tie, kas puikiai žino savo vietas ar gerai pažįsta augimvietes:
„Šilta miške nežmoniškai. Gal bus iki Kalėdų, gal bus.“
„Aš labai mėgstu grybus, vaikštau, turiu mašiną ir važiuoju, bet aš jų nerandu, kur jie pasislėpę.“
„Norint, kad grybai dygtų, yra pagrindiniai 2 faktoriai – šiluma ir drėgmė.“
„Dėžutė 10–12 eurų, čia apie kilogramą kalba eina, vasarą buvo brangiau – 20 eurų. Bet trumpai dygo, o dabar vos ne 3 savaitės dygsta.“
Tiesa, daugeliui kyla klausimas, ar tokiu vėlyvu metu vis dar galima rinkti grybus ir juos valgyti, o gal jau pats metas miško laimikius apeiti ratu ir palikti gamtai. Pasak sveikatos specialistų, valgomų grybų Lietuvoje galima rasti iki pat didžiųjų šalčių. O rinkti nebereikėtų stipriau pašalusių.
„Rinkti reikia jaunus, sveikus, nesugedusius grybus ir nepatartina vartoti jau pašalusių, pirmų šalnų pakąstų grybų – paglebę, patežę grybai“, – sako sveikatos specialistė Giedrė Bumblienė.
„Kol didžiųjų šalnų nėra – 2, 3, 4 laipsniai, tai grybams ne problema, jeigu jie tupi po eglutėm“, – teigia grybautoja Rima.
Galima auginti patiems
O štai kulinarinio paveldo ekspertas aukštaitis Algirdas siūlo neišmesti net ir sugedusių ar sukirmijusių grybų. Juos vyras susmulkina, užraugia su mielėmis ir paruošia grybieną.
Tam, kad miško gėrybių būtų galima užsiauginti pačiam:
„Bandau pasisėti, jau užsiauginau sodyboj samaną didelę, tai juos tam galima naudoti. Užraugti mielėm juos ir pakėlus samanas išlaistyti tą grybieną.“
Mėgstantiems grybus sveikatos specialistai rekomenduoja neprisikirsti jų iki soties vakare, nes sunkiai virškinami. Nors švieži grybai turi nemažai mineralinių medžiagų – vitamino B ir C, taip pat PP.