TV3 žinių „Dienos komentare“ Jekaterina Rojaka aiškino, kad Rusija sėdi ant lūžtančios šakos.
Rusijos diktatorius Vladimiras Putinas vakar paskelbė, kad nuo šiol naftą ir dujas pardavinės reikalaudamas atsiskaityti rubliais. To reikalaus iš tų šalių, kurias jie vadina nedraugiškomis, bet tai praktiškai visos Vakarų šalys. Kaip jūs vertinate šį sprendimą?
Šis sprendimas įveda dar daugiau chaoso į rinką, taip pat atrodo, kad jie sėdi ant šakos, kuri po truputį lūžta. Visų pirma, tas papildomas chaosas dar labiau skatina šalis ieškoti kitų alternatyvų.
Reikia suprasti, kad Europa – eurų šaltinis. Tai valiutos šaltinis Rusijai. Tos valiutos poreikis yra ir todėl, nes Rusija turi atsiskaityti ir su draugiškomis šalimis, kurių liko ne tiek ir daug, kadangi sąrašas nedraugiškų šalių paaugo iš 2 iki daugiau nei 50. Jie valiutines atsargas arba gautas naujas pajamas galėtų naudoti prekybai su Kinija.
Rusija su Europa turi didžiausią teigiamą balansą kuro srityje. Eksportas iš Rusijos žymiai viršija importą į ją. Tai reiškia, kad jei pajamų įplaukos vyks Rusijos rubliais, tai iškiltų klausimas, ar tos šalys norėtų atsiskaityti šia valiuta.
Lietuvoje mes patiriame tikrai nemenką infliaciją, tačiau mūsų Vyriausybė, palyginti su kitomis Europos valstybių šalimis, skiria nedaug dėmesio amortizuojant infliacijos padarinius, augančias šilumos, benzino kainas. Kaip manote, ar tai teisingas kursas?
Išskirtinė situacija reikalauja išskirtinių sprendimų. Mes matome, kad kitos šalys griebiasi šiaudo nežinodamos, kaip reaguoti tokius didelius pasikeitimus.
Energetinė infliacija tikrai netipinė, ji visoje Europos Sąjungoje vasario mėnesį viršijo 32 proc. Atskirose šalyse, pavyzdžiui, Baltijos regione 45–46 proc., Belgijoje – 65 proc. Tai, kas yra sunkiai suvokiama tose valstybėse, kurios buvo pripratusios prie infliacijos neaukštesnės nei 2 proc.
Akivaizdu, kad yra ieškoma priemonių kompensuoti, gerinti gyventojų situaciją, nes reikia prisiminti, kad ne visose valstybėse darbo užmokestis auga ir auga tokiais tempais kaip Lietuvoje. Perkamoji gyventojų galia tokiais tempais augant infliacijai jau iš karto mažėja.
Ieškoma sprendimų ir organizuotų visoje Europoje Sąjungoje, kaip būtų galima kompensuoti ir įmonėms, ir gyventojams šiuos susidariusius skirtumus bei nepriteklių. Unifikuoti (bendri – red. past.) sprendimai būtų visiems naudingi.
Kokie tai sprendimai, sužinokite vaizdo įraše, esančiame straipsnio pradžioje.