Pagalbos sulaukęs našlaitis stumbriukas kol kas dienas leidžia karantine, Pašilių stumbryne. Žvėreliui vos keli mėnesiai, tačiau matyti, kad jam labai dar reikia mamos ir pieno. Laisvėje gyvenančios stumbrės jauniklius maitina apie metus ir ilgiau.
O prieš porą savaičių visą šalį apskriejo žinia, kad tose pačiose apylinkėse, kur buvo rastas klaidžiojantis stumbriukas, kaip tik vyko skandalinga komercinė medžioklė. Jos metu Utenos rajono tarybos narys valstietis Jonas Slapšinskas neteisėtai paklojo stumbrų patelę. Tuomet vyras teisinosi saugomą žvėrį sumaišęs su šernų būriu. Medžiotojas dar tą pačią dieną suskubo žalą gamtai atlyginti ir susimokėti per 12 tūkstančių eurų.
„Mes iš karto nuvykom į įvykio vietą ir pamatėme neteisėtai sumedžiotą stumbro patelę“, – sako aplinkosaugininkas Alfredas Breivė.
Tačiau nuo to laiko spėliojama, ar į sodybą pas žmones pagalbos atklydęs jauniklis nebus tos pačios nušautos stumbrės. Mat ir laikas, ir apylinkių vieta, kur vyko varyminė medžioklė, sutampa. Dar daugiau sumaišties įvedė internete pasklidusios sumedžiotos stumbrės nuotraukos, kur matyti, kad patelė dar tą pačią dieną buvo išskrosta – išpjaunant ne tik vidurius, bet ir pieno liaukas. Įtarus galimai slepiamą nusikaltimą kai kurie parlamentarai suskubo kreiptis į prokuratūrą, prašydami tyrimo. Kiti politikai reikalauja visų medžiotojų pavardžių, tikėdamiesi ten išvysti savo politinius priešininkus ir tuo pasinaudoti.
„Tai nereiškia, kad tuos vidurius išpjovei ir juos kažkur tai išmetei, jie visi buvo sudėlioti. Jie buvo 3 bačkose“, – pasakoja A. Breivė.
Aplinkosaugininkai tikina, kad apie neleistinai sumedžiotą žvėrį medžioklę vykdžiusi urėdija pranešė iškart po nelaimės apie 12 val. dienos. Atvykus apžiūrėti nušautos stumbrės, buvo pakviestas ir veterinarinės tarnybos specialistas.
„Viduriai buvo išversti į atskirą talpą. Realiai prašė mūsų pirmadienį apžiūrėti, ar viduj, gimdoj nėra vaisiaus.“
Dabar aiškėja, kad valstybinis veterinaras stumbro patelę pamatė ne penktadienį, o kai žvėris jau buvo be vidurių ir visų vidaus organų. Veterinarinės tarnybos atstovai teisinasi, kad į mišką po kiekvienos medžioklės tikrinti sumedžiotų žvėrių jiems nėra privaloma, vykstama tik kai prireikia ar paprašoma.
„Veterinaras buvo iškviestas, bet jau buvo vakaras, valstybinė nebedirbo, tai jie atvažiavo nuo pat ryto pirmadienį ir padarė skrodimą“, – teigia A. Breivė.
„Mūsų specialistai nuvažiavo pirmadienį, apžiūrėjo po pirminio stumbro apdorojimo – buvo atskirai patalpinti viduriai ir buvo paprašyta nustatyti, ar stumbrė nebuvo veršinga. Tai specialistas, ką matė, tą apžiūrėjo. Ir parašė išvadas“, – kalbėjo Valstybinės veterinarinės tarnybos laikinas vadovas Žydrūnas Vaišvila.
Iškilus klausimui, ar nušauta stumbrė galėjo žindyti ir ar kas nors tą aiškinosi, veterinarijos specialistai atsakyti negalėjo.
„Apžiūros metu specialistas šito nenustatė – ar žindanti, ar nežindanti. Negaliu pasakyti, greičiausiai, kad nematė“, – sako Ž. Vaišvila.
Tuo metu stumbrė mokslo tikslams buvo atiduota Vytauto Didžiojo universitetui. Egzemplioriumi susidomėjęs žinomas biologas biomedicinos mokslų daktaras Algimantas Paulauskas sako, kad stumbrę gavo jau išvalytą.
„Radom be viso žarnyno ir vidaus organų, mums tai buvo neaktualu. Mums svarbu skeletas, kas ir buvo atiduota, odos dariniai. Visa kitą buvo išvalyta, padėta kur, galbūt utilizuota“, – pasakoja biomedicinos mokslų daktaras Algimantas Paulauskas.
Profesorius ragina vis tik neskubėti spekuliuoti gandais. Jei našlaitis stumbriukas yra sumedžiotos patelės, jauniklis paaiškės ištyrus genetiškai, o tada ir bus galima kalbėti apie medžiotojo kaltės įrodymą. Jei taip nutiktų valstiečiui, tektų susimokėti trigubai – dar 24 tūkst. eurų.