„Atvažiavau iš sodo, ir užkaičiau mėsą, ir užmigau. Ir man sudegė“, – rodydama pajuodusį puodą guodžiasi panevėžietė Laima. Į jos namus daugiabutyje prieš kelias dienas skubėjo kaimynų iškviesti ugniagesiai gelbėtojai.
Mat užkaitusi puodą su maistu, moteris trumpam prigulė, o pabudusi išsigando: „Be proto, be proto. pilnas butas dūmų.“
Moteris sako ir pati nesupratusi kaip viskas nutiko vidury dienos.
„Taip taip taip… Užkaičiau mėsą, gabaliuką. Galvojau vieną… bedantė, einu protezų dantų… Minkštos mėsos išsivirsiu pasidarysiu plovą. Ir užmigta mano buvo. Žinokit, aš prabudau. Pilna gryčia dūmų. Atidariau balkoną, jau kaimynė man buvo iškvietusi gaisrinę. Ai, velniop tą puodą išmesiu“, – pasakoja daugiabučio gyventoja Laima.
Kaimynai džiaugiasi, kad moterį pavyko pažadinti ir išgelbėti:
„Gerai, kad buvom namuose, pradėjom daužyti duris, tai ji atsikėlė, tikriausiai miegojo. Atidarė duris, čia gaisrininkai buvo viską… Dūmų iki žemės…“
„Matomai puodas buvo paliktas, nes kvapas buvo grynai maisto, ir buvo pats žmogus, ir galėjo sudegti. Nes kai atidarė duris, tai tokia… neadekvati buvo. O dūmai tai iki pat žemės buvo.“
„Nu baisu, čia nuostoliai žiauriai dideli, jeigu yra gaisras.“
Kaimynas Kęstutis sako, kad dūmų detektoriaus pas namus apdūmijusią moterį – nė kvapo. Tad ji, kaip juokauja kiti kalbinti namo gyventojai – gimusi po laiminga žvaigžde.
„Liūdnai galėjo baigtis. Kaip ji nenumirė, ten dūmų šitiek buvo, kad Dieve Dieve, kiek ten buvo dūmų“, – pasakoja Kęstutis.
Kad po laiminga žvaigžde pritaria ir medikai. Jie žeria patarimų, ką daryti, kai pavyksta prikelti miegantį nelaimėlį.
„Kartais būna tokios situacijos, kad žmogus sąmoningai supranta, kad reikia išeiti iš aplinkos, bet jo raumenys būna paveikti tiek, kad tiesiog nebegali. Tai reikėtų tiesiog atsargiai ir, aišku, pirma pagalba yra deguonis – atidaryti langą, duris, išeiti, išnešti žmogų iš tos patalpos, kurioje yra anglies monoksido“, – teigia Klinikinės toksikologijos gydytoja Gabija Laubner.
O ugniagesiai gelbėtojai skaičiuoja – kasmet iškvietimų dėl ant viryklės ar orkaitėje svylančio maisto tenka važiuoti maždaug apie pusę tūkstančio kartų. Pernai dvidešimt aštuoniems žmonėms buvo iškilęs pavojus gyvybei ar sveikatai, o štai vieno išgelbėti nepavyko.
„Praktiškai kažkur sudaro apie devynis procentus tokių išvažiavimų į tuos vadinamus gaisrus. Ir sugadintas puodas yra tik ledkalnio viršūnė. Jeigu žmogus užsikaitė ir užmigo, tai jeigu ne dūmų signalizatorius, tai gali ir nebeprabusti“, – teigia ugniagesių komandos viršininkas Arūnas Kosčicas.
O palieka žmonės ant viryklės ar orkaitėje ne tik puodus ar keptuves. Palieka ir buitinius prietaisus. Kai kas dar senovinius lygintuvus. ir nebūtinai miegas kiša koją kai paliekame svylančius puodus. Ir ugniagesiai, ir psichologai pastebi, kad žmonės tampa vis labiau išsiblaškę. Nesvarbu vyresnis ar jaunimas, ir jokio skirtumo vyrai ar moterys.
„Skambutis atkreipia dėmesį, ir šiaip žmonės išeina, galvoja, kad greitai, kažkas užkalbina ir pamiršta“, – sako A. Kosčicas.
Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento Žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus psichologė žeria patarimų, kaip kovoti su užmaršumu. Nes tai esą ne tik vyresnių, bet ir jaunimo bėda. Kas nepamiršta svylančio puodo, tas nebūtinai prisimena išjungtą lygintuvą.
„Galime išsiugdyti įprotį, prieš eidami miegoti peržvelgti akimis arba pereiti per savo namus ir pažiūrėti ar viską paliekame tvarkingai. Lygiai tą patį galėtume daryti ir išeidami iš namų“, – kalba psichologė Donata Kabelytė.
O dar galime panaudoti ir pašalines priemones.
„Jeigu jaučiame, kad esame išsiblaškę, didesnę laiko dalį, galėtume ką nors užkaitę ar pradėję lyginti užsisegti tarkim, kad ir žiogelį, kur nors į rankovę, arba užsidėti gumytę, ant riešo, ir prisiminti, kad aš ją turėsiu nusiimti. Tada, kada kažkokią užduotį pabaigsiu“, – pataria D. Kabelytė.
Dėmesingumo stoka pastaruoju metu skundžiasi vis dažniau žmonių, ypač persirgusių koronavirusu. Specialistai sako, net ir pasveikus reikės vieno kito mėnesio tam, kad dėmesys grįžtų. Bet tam turim smegenims pagelbėti spręsdami kryžiažodžius, ar atlikdami kitokias mąstyti priverčiančias užduotis. O užkaitę puodus, tiesiog pasistenkime ne tik nemiegoti, bet ir nesiimti dar kelių darbų, kurie tiesiog atitrauktų nuo jo dėmesį.