Rusija skubiai pradėjo savo branduolinių pajėgų pratybas, o propaganda ragina grobti į Kyjivą vykstančius NATO šalių pareigūnus, kaip dabar Maskva grobia Ukrainiečių grūdų atsargas. Rusai skuba iki šimtosios karo dienos užimti Severodonecką ir jame subombardavo azoto cisterną – mieste cheminis pavojus, kyla geltonų dūmų stulpai.
Žydrai ir mėlynai geltoni bičių aviliai – turbūt vieninteliai namai likę stovėti nedideliame Jahidnės kaime. Visus žmonių namus rusai čia sugriovė. Mūsų bendradarbis Ukrainoje Denisas Dudinskis į šį kaimą atvyko ne šiaip – Jahidnės gyventojai mena neeilinę istoriją, kaip visi kartu gyveno viename rūsyje.
Visus žmones, šio kaimo gyventojus – 360 žmonių, kurie tuo metu buvo namie – jie suvarė į šios mokyklos rūsį. Ir laikė juos ten beveik mėnesį. Pirmiausia surinko žmonių telefonus: „Rusai sakė, kad, jei neisite, – būsite sušaudyti arba išprievartauti…“
Patys rusai atėmę vietinių telefonus ir apsigyveno jų namuose: „Vienareikšmiškai buvo tie siauraakiai buriatai. Ir rusai buvo. Jie sėdėjo verandoje, o vaikai verkė. O jie sėdėjo ir šypsojosi.“
Visą karinę techniką rusai sustatė aplink mokyklą, tapusią kaimiečių įkalinimo vieta: „Ir į mūsiškius šaudė. O mūsiškiai negali į mokyklą, nes ten žmonės.“
Per mėnesį požemyje mirė mažiausiai 11 žmonių: „Ten žmonės, kuriuos jie sušaudė. Sušaudė, sušaudė, ir nuo sviedinio žuvo, kiti sušaudyti. O ten mūsų kalendorius buvo. Yra žmonės, kurie čia užduso ir mirė.“
Dabar rusai siaubą sėja Severodonecke. Miesto valdžia skelbia, kad nepaisant narsaus ukrainiečių pasipriešinimo – Putino orda jau kontroliuoja beveik visą gyvenvietę. Vyksta intensyvūs gatvių mūšiai, o okupantai nesibodėdami smogė azoto cisternoms miesto chemijos gamykloje, kurią dar kontroliuoja ukrainiečiai – mieste pakilo nuodingų dūmų stulpai.
„Severodonecke yra didelė chemijos gamykla – tad Rusijos smūgiai ir aklas bombardavimas – tai beprotybė“, – kalba Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelensky.
Beprotybė ir tai, kaip Rusija elgiasi su maisto atsargomis reikalingomis ne tik Ukrainai, bet ir visam pasauliui. Per naujausius rusų smūgius sudegė didelis saulėgrąžų sėklų sandėlis Donecko srityje. Netoli Charkivo rusai grasina ir sėklų bankui su kone 2000 augalų rūšių genetiniu kodu. O Afrikos šalys perspėja, kad Maskvos vykdoma Ukrainos uostų blokada grasina joms badu ir mirtimis.
Į kovą prieš Kremliaus vykdomą grūdų blokadą jau stojo ir popiežius Pranciškus.
„Prašau! Nenaudokime kviečių, pagrindinio maisto, kaip karo ginklo!“ – kalba popiežius Pranciškus.
Tiesa, šiandien Ukrainą pasiekia ir gera žinia – Vašingtonas Kyjivui vis dėlto siūs pažangias raketų sistemas HIMARS, kurių Ukraina taip prašo. Tiesa, kartu su paleidimo sistemomis Ukrainos gynėjai gaus ne 300 km, o 80 km galinčias skrieti raketas.
„Kaip jau sakė prezidentas – nesiųsime ilgojo nuotolio raketų, kurios gali smogti toliau nei karo laukas Ukrainoje“, – teigia Baltųjų rūmų atstovė Karine Jean-Pierre.
Vašingtonas ieško balanso tarp noro maksimaliai padėti Ukrainai ir bandymo nesukelti didesnės priešpriešos su Rusija.
Kremlius, prie kurio sienų kažkoks vyras nusprendė padrąsinti Ukrainą sugrodamas ukrainietišką „Ой у лузі червона калина“, suskubo keikti amerikiečių sprendimą.
„Tokie tiekimai neprisidės prie Ukrainos vadovybės noro atnaujinti taikos derybas“, – kalba Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas.
Maskva tradiciškai vėl ėmėsi gąsdinimo branduoliniais ginklais. Skelbia pradedanti savo branduolinių ginklų, tarp kurių ir tarpžemyninės raketos pratybas. Be to, žada iki metų pabaigos apginkluoti vieną savo laivą naujausiomis viršgarsinėmis raketomis „Cirkon“.
Bet džiugių žinių Ukrainai siunčia ir Berlynas – Vokietijos kancleris skelbia, kad Ukrainą artimiausiomis savaitėmis pasieks ne tik žadėtos Vokiškos haubicos PZH 2000 kokių turi ir Lietuva. Bet Berlynas apsisprendė tiekti ir moderniausias turimas oro gynybos sistemas IRIS-T.
„Taip mes suteiksime Ukrainai galimybę apginti ištisą didelį miestą nuo Rusijos oro atakų. Tai taip pat šios vyriausybės sprendimas“, – tvirtina Vokietijos kancleris Olafas Sholzas.
Oro gynybos sistemas, tik prastesnes S-300 Ukrainai tiekia ir Slovakija. Kyjive apsilankiusi šalies prezidentė Zuzana Čaputova pažadėjo Zelenskiui ir haubicų.
O Rusijos propagandoje jau skamba raginimai grobti į Kyjivą vis vykstančius Vakarų pareigūnus: „Važiuos koks nors karo ministras, kokios nors NATO šalies, pabendrauti su Zelenskiu traukiniu į Kyjivą. Ir nenuvažiuos. O pabus kažkur Maskvoje. – Pagrobsime? – Taip. Ir ten išsiaiškinsime, kas kokius įsakymus davė.“
Propagandos srutos iš Kremliaus televizijos ekranų liejasi, turbūt net greičiau nei jas galėtų išsiurbti šis išradingai reklamuojamas srutų siurblys Brovaruose, Ukrainoje. Bet Putino žudikams, panašu srutų kvapas netrukdo:
„Čia prašom išlipi iš technikos ir pasituštini. Išmeti šiukšlių ir eini per šiukšles. Šoki ant dviračio, važiuoji, važiuoji… Čia nupieštas kryžius. Pasimeldi, vėl pasituštini. Ir eini valgyti.“
Net karo apkasuose akivaizdu – kas gyvulys ir griovėjas, o kas savo žemėje. Daržovių lysvę apkasuose demonstruoja ukrainiečiai: „O ten pas mus dar svogūnas ir česnakas.“
Ukrainiečiai sodina ir bulves ir krienus:
„Be GMO. – Ten toliau eime, ten svogūnai…“
„Va vienoje pusėje su česnakais. O čia ir kitoje pusėje.“
Ukrainiečiai kariauja, o Suomiai tikisi, kad neteks. Bet jei Rusija nuspręstų žengti ir ten – Laplandijoje gyvenantis Kalėdų senelis ramina jį lankančius vaikus – jei į Kalėdų miestelį Rovaniemį skrietų rusų raketos – pasislėpti yra kur. Pasirodo, Kalėdų senelio parkas – tai tikrų tikriausia slėptuvė. 250 m. ilgio tunelis veda į požemines erdves, kurios pritaikytos pramogoms tik taikos metu – iš tiesų ten galima pasislėpti net nuo branduolinio smūgio.
„Pagal planą ten gali slėptis 3600. Jei prireiktų, galima gyventi ilgai“, – teigia Rovaniemio saugumo specialistas Tapio Hietakangas.
Bunkeris įrengtas prieš ketvirtį amžiaus. Yra ir sulankstomos lovos, ir viskas ko reikia. Visoje Suomijoje yra net 50 tūkst. slėptuvių, kuriose galėtų pasislėpti 80 proc. šalies gyventojų. O Vyriausybė metai iš metų moka pinigus už jų priežiūrą, maisto atsargų pildymą.
„Tai viena naujausių slėptuvių. Statyta 2003 m. Taikos metu ji naudojama, kaip parkavimo aikštelė ir rekreacijos, sporto vieta“, – kalba nenumatytų situacijų planavimo pareigūnas Tomi Rask.
Suomijos įstatymai net įpareigoja įrengti slėptuvę po kiekvienu daugiabučiu. Suomija ir Švedija po Rusijos invazijos į Ukrainą pareiškė norą stoti į NATO.